Piszesz swój pamiętnik? Jeśli nie, koniecznie musisz zacząć

Pisanie pełni znakomitą funkcję terapeutyczną. Przekonaj się sama.
Piszesz swój pamiętnik? Jeśli nie, koniecznie musisz zacząć
fot. iStock (simonapilolla)
21.04.2020
Zuzanna Niedzielska

Pamiętnik kojarzy nam się raczej z okresem nastoletnim, kiedy na kartkach opisywałyśmy swoje pierwsze miłości, a może nawet całe randki. Zwierzałyśmy się ze swoich smutków i trosk, niczym najlepszemu przyjacielowi, który zawsze wysłucha. Symbolem tajemniczych zapisków jest z pewnością Burn Book z filmu "Wredne Dziewczyny". Regina George gromadziła w nim różne plotki i pikantne szczegóły na temat szkolnego życia. Jego charakterystyczną cechą były skrawki papieru i obrazki poprzyklejane na stronach taśmą klejącą. W ten sposób można wyrazić się do woli.

Zobacz również: Jak pielęgnować w sobie zdrowy egoizm?

Powrót do dzieciństwa

Okazuje się, że praktyka pisania pamiętnika jest ponadczasowa. Nie bez powodu umieszczałaś w tam swoje randki albo kłótnie z rodzicami. Te wydarzenia były dla Ciebie ważne. Chciałaś zapamiętać je na zawsze, albo pozbyć się negatywnych myśli z głowy. Codzienne podsumowanie dnia porządkowało też Twoje sprawy i pozwalało spojrzeć na nie z dystansu. No i co najlepsze - jeżeli zachowałaś taki zeszyt, cudownie jest po latach cofnąć się w czasie i przeczytać, co grało Ci wtedy w duszy. Czytając takie emocjonalne relacje ma się wrażenie, jakby znów się tam było!

Terapeutyczna moc pamiętnika

Zapisywanie swoich myśli, przeżyć i emocji ma zbawienną moc terapeutyczną i może pomóc nam uporać się z problemami niczym osobisty asystent. Zabawny zwrot "drogi pamiętniczku" tak naprawdę sugeruje, że zwracamy się do zaufanej osoby, która zawsze nas wysłucha. Kiedy jakaś nieznośna myśl zostanie zapisana na kartce, daje to poczucie ulgi, jakby została odłożona na bok i nie zaprzątała naszej głowy.

Zobacz również: 11 codziennych nawyków, które podniosą Twoją produktywność w domu

Notowanie stanów emocjonalnych jest metodą na wyrzucenie z siebie uczuć, z którymi sobie nie radzimy, a którymi nie mamy odwagi obciążać innych. Co więcej, po dłuższym czasie można obserwować swoje notatki i na ich podstawie wprowadzać w życiu zmiany lub wyciągnąć z nich ważne wnioski na przyszłość.

Jak założyć swój pamiętnik?

Nie wstydź się i wybierz zeszyt, który najbardziej do Ciebie pasuje. Najlepiej po prostu pójdź do sklepu i zobacz, który zwrócił Twoją uwagę, "przyciągnął Cię". To nie ma być zwykły notes, tylko wyjątkowe wsparcie w trudnych chwilach, coś specjalnie dla Ciebie (ja bardzo lubię przejść się po Tigerze, tam zawsze pojawia się jakaś spersonalizowana kolekcja nietypowych notatników). Wyjątkowe egzemplarze można też znaleźć na różnych targach przedmiotów typu slow i w sklepach internetowych polskich marek.

Zobacz również: Idealna playlista do pracy na home office. Z tą muzyką nie zabraknie Ci motywacji!

Jeżeli nie znajdziesz niczego godnego uwagi, stwórz go sama. Oklej wycinkami z gazet, zdjęciami, suszonymi kwiatami, pobaw się kredkami i flamastrami, jak za dawnych czasów. To idealny pretekst do praktyki mindfulness, wyrażania siebie i zrelaksowania się. Potem pomyśl, czy chcesz zapisywać konkretne daty i podpisywać się, a może zostawić myśli w luźnym nieładzie. Wszystkie chwyty dozwolone. To Twoja przestrzeń i Ty tutaj rządzisz.

Praktyka wdzięczności

Wiele osób praktykuje też pisanie pamiętnika w formie tzw. dziennika wdzięczności. Po każdym dniu należy zapisać w nim wszystkie rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni danego dnia. To może być wszystko, co przyjdzie nam do głowy: pochwała w pracy, komplement od przyjaciółki, ładna pogoda albo dach nad głową. Lubimy koncentrować się na tym, co negatywne i narzekać, przez co nie dostrzegamy wielu małych i większych cudów, które mają miejsce wokół nas. Zorientowanie na pozytywne wydarzenia poprawia nastrój i podnosi poczucie bezpieczeństwa. Warto ćwiczyć taką umiejętność, aby móc patrzeć na świat optymistycznie.

Polecane wideo

Jessica Mercedes: Kwarantannę spędza w nowojorskim pałacu, czyli swoim mieszkaniu
Jessica Mercedes: Kwarantannę spędza w nowojorskim pałacu, czyli swoim mieszkaniu - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Udostępnij (Ocena: 5) 03.07.2021 20:25
Indywidualny numer konta bankowego zrzutki do wpłat przez internet, banku i poczcie: 25 1750 1312 6880 4169 4634 0079 odbiorca przelewu: zrzutka.pl tytuł przelewu: Adam i Ela wpłaty zagraniczne PL 25 1750 1312 6880 4169 4634 0079 Prócz pomocy finansowej rodzina potrzebuje środków czystości oraz innych rzeczy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie