10 rzeczy, dzięki którym dziecko jest naprawdę szczęśliwe

Warto o tym pamiętać.
10 rzeczy, dzięki którym dziecko jest naprawdę szczęśliwe
fot. iStock (evgenyatamanenko)
28.04.2020

Są rzeczy, których nie kupi się za pieniądze. Choć, jako rodzice, usilnie próbujemy zadowolić swoje pociechy zabawkami, atrakcjami albo wyjazdami, to często zapominamy o bezcennych gestach, które są dla nich najważniejsze. W biegu nie zwracamy uwagi na to, co jest tuż obok, na wyciągnięcie ręki. Niezależnie od tego, jaki jest Twój status materialny, możesz uczynić swoim dzieciom raj na ziemi. 

Zobacz również: Dlaczego dzieci potrzebują swobody?

Poczucie odpowiedzialności

Może nie brzmi na początku zachęcająco, ale stanowi to fundament, który ułatwi Twoim dzieciom wejście w przyszłość. Wyznaczaj obowiązki, które pozwolą im poczuć dumę z efektów swojej pracy. Współudział w życiu rodzinnym daje ogromne doładowanie poczucia wartości. Odpowiedzialność umożliwia wpływ na własne życie, uczy, jak o siebie dbać i stawiać granice. A to gwarancja długoterminowego szczęścia.

Szczęśliwi rodzice

Nawet jeżeli nie wszystko układa się po Twojej myśli, warto znaleźć powody, dla których możesz być szczęśliwa i zarazić tym swoje pociechy. Dzieci natychmiast wyczuwają nastrój rodziców i potrafią bardzo się tym przejmować, a nawet brać na siebie winę za niego! Nie pozwól, aby tak się stało.

Czas wolny

Niektórzy rodzice przenoszą swoje ambicje na dzieci i oczekują od nich zbyt wiele. Grafik wypełniony po brzegi zajęciami dodatkowymi może pozbawić je sił. Dzieciństwo powinno umożliwiać swobodny rozwój, puszczenie wodzy fantazji, artystyczne wyrażanie siebie i zabawę z przyjaciółmi na podwórku.

Zobacz również: Kilka ważnych słów o tym, jak obcowanie ze sztuką wpływa na Twoje zdrowie

Brak awantur

Nie chodzi o to, żeby trzymać dzieci pod kloszem. Maluchy też muszą wiedzieć, że dorośli ludzie mają prawo się nie zgadzać. Jednak dzieciństwo powinno być wolne od nieustannych domowych awantur, których świadkami są bezbronne i bezradne dzieci. Można komunikować się bez krzyku i agresji.

Nie oceniaj

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić dziecku, jest porównywanie go z innymi rówieśnikami i ocenianie. Ono obdarza Cię bezwarunkową miłością i akceptacją, dlatego postaraj się zrobić to samo i następnym razem ugryź się w język. Ucz się zaufania od własnego dziecka.

Pozwól na negatywne emocje

Możliwość przeżywania i wyrażania emocji w dzieciństwie, nawet tych negatywnych, buduje nasze wzorce na całe dorosłe życie. Nie blokuj dziecka, kiedy czuje złość lub smutek. Pozwól mu wyrazić je na dowolny sposób i naucz, jak sobie z nimi radzić.

Doceniaj wysiłki

Nie chwal za rezultaty pracy, ale doceniaj za włożone wysiłki. Dziecko uczy się, że warto próbować i czuje się ważne, zamiast uzależniać się od sukcesów i aprobaty. To lekcja na całe życie.

Zobacz również: Jak wygląda pokoik Klary Lewandowskiej?

Rodzinne więzi

Poczucie, że dziecko ma oparcie w swojej rodzinie (nieważne, czy to związek formalny i w komplecie) daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Dzieci uczą się w ten sposób dbania o relacje i są bardziej stabilne emocjonalnie.

Nauka na błędach

Szczęście nie polega na tym, aby wszystko ułatwiać. Stwórz dziecku przestrzeń na błędy, aby nauczyło się radzić sobie z nimi i zrozumiało, że sukces składa się też czasem z wcześniejszych porażek.

Bycie tu i teraz

Najszczęśliwsze dla dzieci momenty to takie, kiedy mogą otrzymać uwagę swoich rodziców. Zaplanujcie wspólne rytuały, kiedy odkładacie na bok telefony, gracie w planszówki, idziecie na spacer, śmiejecie się i rozmawiacie...

Źródło: ohme.pl

Polecane wideo

Przytula lwy, bawi się z hieną i gepardami. „Ten facet powinien mieć program na Netflixie!”
Przytula lwy, bawi się z hieną i gepardami. „Ten facet powinien mieć program na Netflixie!” - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.04.2020 08:12
Szczęśliwa , pełna rodzina mająca dla siebie czas jest najważniejsza.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie