Jak pielęgnować w sobie zdrowy egoizm?

Osoby, które traktują swoje potrzeby jako priorytet, czerpią największą radość z życia.
Jak pielęgnować w sobie zdrowy egoizm?
fot. unsplash.com (KAL VISUALS)
20.04.2020
Zuzanna Niedzielska

Stereotyp kojarzy egoistę raczej z osobą samolubną, skąpą lub narcystyczną. Tymczasem zdrowy egoizm, wykorzystywany w ramach dbania o własne granice, może zapewnić nam radość na długie lata oraz powodzenie w relacjach z ludźmi. I wcale nikt nie uzna nas za złośliwca - wręcz przeciwnie, zyskamy szacunek innych i znacząco podniesiemy swoje poczucie wartości. Gotowa na krótki kurs?

Zobacz również: 10 sposobów, by odzyskać pewność siebie w 30 dni

#1 Kobieto, wyluzuj!

Perfekcjonistki są idealnie przygotowane na każdą ewentualność, kosztem własnego komfortu i samopoczucia. Nic nie jest w stanie ich zaskoczyć, ale czy nie łatwiej po prostu czasem wyluzować się i puścić kontrolę? Zamiast zaspokajać oczekiwania innych, wyrób nawyk wykorzystywania 80% swoich możliwości. Przekonasz się, że zadanie i tak zrealizowałaś świetnie, a jeszcze zyskałaś czas dla siebie.

#2 Bądź konsekwentna

Nic tak nie dodaje pewności siebie, jak zrealizowane plany i cele. Aby tego dokonać, trzeba wykazać się konsekwencją i systematycznością, czyli użyć magicznej mocy silnej woli. To pomaga na stałe wprowadzać zmiany do naszego życia i wspiera w robieniu tego, co niewygodne, ale mające zbawienny wpływ na poziom naszego szczęścia i poczucia wartości.

Zobacz również: 6 rzeczy, za które mądra kobieta nigdy nie powinna przepraszać

#3 Przestań się tłumaczyć

Jeżeli o czymś marzysz, nie musisz pytać innych o pozwolenie. Porzuć syndrom grzecznej dziewczynki i miej odwagę podejmować decyzje, wyrażać swoje zdanie oraz mówić NIE

#4 Naucz się odpoczywać

Zaplanuj sobie czas w tygodniu wyłącznie dla siebie. Jeżeli jest miejsce na pracę, to musi też znaleźć się przestrzeń na odpoczynek i błogie lenistwo, aby nabrać sił. Nie miej wyrzutów sumienia - to Twoje prawo, które powinno stać się codziennym rytuałem.

Zobacz również: 18 rzeczy, na które zasługuje KAŻDA KOBIETA

#5 Bądź za siebie odpowiedzialna

Zdrowy egoizm idzie w parze z troską i odpowiedzialnością za siebie. Jako dorosła osoba ponosisz konsekwencje swoich wyborów, dlatego zawsze zastanów się dwa razy, czy są one dobre dla Ciebie.

 

Źródło: Glamour

Polecane wideo

Jak mieszka Julia Wieniawa? Zobacz zdjęcia jej pięknego apartamentu!
Jak mieszka Julia Wieniawa? Zobacz zdjęcia jej pięknego apartamentu! - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie