8 mocnych powodów, dla których powinnaś pielęgnować w sobie odwagę. Na czym to polega?

Jest takie powiedzenie, że w strefie komfortu jest wygodnie, ale nic tam nie rośnie. Jak to zmienić?
8 mocnych powodów, dla których powinnaś pielęgnować w sobie odwagę. Na czym to polega?
fot. iStock (Aleksander Kaczmarek)
06.04.2020

Można pokusić się o stwierdzenie, że odwaga jest gwarancją naszego szczęścia. Gdyby nie ona, trudniej byłoby nam się rozwijać i doświadczać nowych sytuacji. Życie stawia przed nami wyzwania i nie wszystko przebiega idealnie. Jednak to właśnie porażka jest najlepszą informacją zwrotną, na którą trzeba sobie zasłużyć... działaniem. Jeżeli masz listę marzeń do zrealizowania i przy okazji gotowość do zmian, wystarczy, że obudzisz w sobie cenną odwagę. Jak to zrobić?

Zrozum, co się dla Ciebie liczy

Odwaga to nie tylko przeciwieństwo strachu. To przede wszystkim świadomość, że istnieją ważniejsze rzeczy, którym jesteś gotowa się poświęcić. Kiedy zrozumiesz, że są cele, dla których jesteś w stanie zostawić wszystko inne i skupić się na nich w 100%, wtedy żadna inna siła nie będzie w stanie Cię rozproszyć. Sformułowanie tych pragnień pozwala iść prosto do celu. Ważne, aby wiedzieć, co jest dla nas najważniejsze i żyć w zgodzie z naszymi wartościami.

 

Zobacz także: 50 rzeczy, które powinna umieć każda kobieta

Zastanów się: Co najgorszego może się stać?

Często odczuwamy lęk nieznanego pochodzenia lub tworzymy w głowie czarne scenariusze. Zupełnie niepotrzebnie. Jeżeli w danej chwili jesteśmy bezpieczni, to po co martwić się o ewentualności z przyszłości? W ten sposób nigdy nie będziemy w tu i teraz. Warto zadać sobie pytanie: Co najgorszego może mnie spotkać, jeśli...? - cytuje terapeutę dr Wayne W. Dyer'a magazyn Sens. Gdy wyobrazimy sobie ewentualne, najgorsze konsekwencje naszego działania, okaże się, że albo wcale nie istnieją, albo je wyolbrzymiamy, albo istnieje naprawdę znikome prawdopodobieństwo, że w ogóle się wydarzą. Warto koncentrować się na szansach i możliwościach, niż przyciągać do siebie kłopoty myślami.

Zdystansuj się od krytyki

Odwaga to również zdolność do przyjmowania krytyki i odpowiedzialność za skutki własnych decyzji. Wiadomo, że idąc po swoje, nie zawsze spodoba się to wszystkim wokół. Ważne, aby zaakceptować ewentualnie odrzucenie, które wiąże się z realizowaniem naszych pragnień i iść do przodu pomimo dezaprobaty innych. Nie musisz uzyskiwać zgody czy pozwolenia od ludzi, aby iść dalej. Uwierz w siebie i polegaj na swoim wewnętrznym przekonaniu, że to co robisz jest dla Ciebie najlepsze.

 

Zobacz także: 10 sposobów, by odzyskać pewność siebie w 30 dni

Porzuć swoją comfort zone

Wystarczy po prostu żyć, aby nieustannie ponosić ryzyko, mawia psychiatra Augusto Cury, jak cytuje Sens. Zamykanie się w swojej bezpiecznej bańce nie tylko hamuje nasz rozwój, ale i uniemożliwia nam naukę, jak radzić sobie z życiem i jego przeciwnościami. Odwaga jest jak mięsień, który możemy wyćwiczyć. Im więcej prób i konfrontacji, tym silniejsi się stajemy i jest nam łatwiej przechodzić od działania do działania. W ten sposób uczymy się zmieniać w swoim życiu co tylko chcemy.

Eksperymentuj z życiem

Znacie pomysł ze stworzeniem tzw. bucket list? Warto potraktować ją jako swoją życiową misję i podejść do tego na poważnie. Dla jednej osoby będzie to wizyta na plaży nudystów, a inna będzie chciała zagrać w ruletkę Las Vegas. Ważne, aby na liście znalazły się najskrytsze, nawet najbardziej odjechane pomysły, bo ich realizacja przyniesie prawdziwą satysfakcję i poczucie sprawczości, co zainspiruje do kolejnych działań. Na rozgrzewkę można zacząć od eksperymentów na co dzień: zainicjować rozmowę z nieznajomym, zrobić przemeblowanie w mieszkaniu czy zabrać głos na służbowym zebraniu.

Zobacz także: Jak znaleźć swoją pasję?

Uwierz w swoje możliwości

Poświęć trochę czasu na zebranie w jednym miejscu swoich nadzwyczajnych zdolności. Popytaj bliskich, znajdź swoje dyplomy z dzieciństwa i zastanów się, w czym byłaś dobra od zawsze. Zanotuj swoje sukcesy, predyspozycje, wrodzone talenty, wszystko co akurat przyjdzie Ci do głowy. Może zachowałaś gdzieś ważną wiadomość z komplementem? Taka kartka doda Ci sił i odwagi w najtrudniejszych chwilach. Gdy będziesz się stresować, przypomnij sobie swoje możliwości.

Pielęgnuj swoją wrażliwość

Na koniec coś ważnego, co często bagatelizujemy. Odsłonięcie naszych najwrażliwszych stron i cech na forum to nie lada odwaga. To też dzielenie się niepopularną opinią czy mówienie słowa nie. Każdego dnia decydując się na jakiś krok musimy brać pod uwagę ewentualną porażkę. Wiele osób jako osłonę przed rzeczywistością, ubiera maski. Kiedy jednak pokazujemy siebie w 100% takich, jakimi jesteśmy i potrafimy mówić o emocjach, zasługuje to na największy szacunek. Choć może być trudno, to z pewnością życie zweryfikuje sytuacje i obdarzy nas tym, co jest dla nas najbardziej właściwe. Pielęgnując wrażliwość, otwieramy wnętrze na prawdziwe przeżywanie i przygodę.

 

Źródło: Sens

 

Polecane wideo

Na niebie szykuje się wyjątkowe zjawisko. Co przyniesie nam pełnia Różowego Księżyca?
Na niebie szykuje się wyjątkowe zjawisko. Co przyniesie nam pełnia Różowego Księżyca? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie