Jak dbać o dobre samopoczucie każdego dnia?

Czy na pewno właściwie dbasz o swoje zdrowie psychiczne?
Jak dbać o dobre samopoczucie każdego dnia?
Fot. mat. prasowe
12.09.2019

Zdrowie psychiczne to temat coraz częściej poruszany zarówno przez media, jak też naukowców. Obecnie zajmują się nim nie tylko psychologowie i lekarze psychiatrzy. Na to, jak ważny jest dla nas dobrostan psychiczny, coraz częściej zwracają uwagę osoby z show biznesu i trenerzy personalni, dla których wydawałoby się, że najważniejsza jest sprawność i atrakcyjność fizyczna.

Niejednokrotnie udowodniono już, że zdrowie psychiczne ma wpływ na zdrowie fizyczne i odwrotnie. Każda z was na pewno słyszała już wiele porad na temat odpowiedniego odżywiania i ćwiczeń gwarantujących dobre samopoczucie. Ale czy wiemy co robić, aby cieszyć się zdrowiem psychicznym? Oto kilka rad.

1. Aktywność fizyczna

Czy nie mieliśmy mówić o zdrowiu psychicznym? Tak! Ale jak wskazują badania naukowe, duża aktywność fizyczna poza pracą jest jednym z czynników sprzyjających dobremu zdrowiu psychicznemu[1]. Osoby poświęcające co najmniej pół godziny dziennie na ruch, nawet niezbyt intensywny, np. spacer lub jazda na rowerze, rzadziej popadają w depresję, nie odczuwają zmęczenia i znużenia. Aktywność fizyczna poprawia też sprawność intelektualną i koncentrację uwagi.

2. Dobry sen

Równie ważny jak aktywność, jest wypoczynek, a konkretnie sen. Chodzi jednak o to, aby sen był nieprzerwany i odpowiednio długi, czyli taki, który trwa od 6 do 8 godzin. Należy spać w miejscu zacienionym, ponieważ w takich warunkach w naszym organizmie wytwarza się melatonina – hormon, który ułatwia zasypianie, zmniejsza liczbę wybudzeń oraz sprawia, że jakość snu jest lepsza. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy zaburzona zostaje synchronizacja cyklu dobowego, a tym samym zegar biologiczny człowieka. Takie nieprawidłowości mogą występować u osób, które zmieniają strefę czasową lub pracują na nocne zmiany.

3. Satysfakcjonujące relacje

Ważnym krokiem do dobrostanu psychicznego jest umiejętne dobieranie grona osób, z którymi budujemy relacje. Bardzo istotnym jest, aby odciąć się od tzw. toksycznych dla nas osób. Często trudno jest nam to zrobić ze względu na łączące nas z nimi relacje. Mogą to być nasi rodzice, dzieci, partnerzy. W takim przypadku warto rozważyć terapię. Jednak jeśli są to osoby ważne dla nas tylko pozornie, udające naszych przyjaciół, będące dla nas sąsiadami czy przełożonymi, dobrze jest zmienić środowisko, przeprowadzić się, nie chodzić w miejsca gdzie możemy ich spotkać, zmienić pracę. Takie zmiany wydają się być często zbyt trudne, jednak komfort psychiczny, jaki zyskamy za ich sprawą, jest jak najbardziej tego wart. Ale jak rozpoznać osoby, które są dla nas toksyczne? Tacy ludzie zwykle drażnią nas już samą obecnością, są agresywne, często niebezpośrednio, nie czujemy się przy nich bezpiecznie. Zwykle ciągle narzekają, zarówno na innych jak i na siebie, są pesymistami. Najprawdopodobniej sami nie zmienimy tych osób. Możemy jednak zmienić siebie, żeby o siebie zadbać.

fot. Aranxa Esteve / Unsplash

Analogicznie do unikania niezdrowych relacji musimy poszukiwać tych dobrych, które nas satysfakcjonują. To osoby, które motywują nas do rozwoju, wspierają niezależnie od okoliczności, ale także potrafią konstruktywnie skrytykować. Takie, które będą dzieliły się z nami swoimi problemami i sukcesami, jednocześnie bacznie słuchając naszych opowieści, będą dla nas oparciem i pomocą. Będziemy mogli na nich liczyć, ale jednocześnie sami sprawdzimy się w roli osoby pomagającej, co również zapewnia satysfakcję, a co za tym idzie dobrostan psychiczny.

4. Hobby

Dla zachowania zdrowia psychicznego ważne jest także znalezienie swojej pasji, która pozwala zapomnieć o pracy i codziennych obowiązkach. Mogą to być podróże po europejskich stolicach, uprawianie windsurfingu czy kolekcjonowanie dzieł sztuki. Oczywiście nasze hobby nie musi być kosztowne. Możemy zająć się gotowaniem, szydełkowaniem lub bieganiem. Najważniejsze, aby to co robimy, sprawiało nam radość.

5. Małe przyjemności

 

fot. freestocks.org / Unsplash

Warto też pamiętać o codziennych małych przyjemnościach, które sprawiają, że nawet ciężki dzień możemy zakończyć pozytywnym akcentem. Wystarczy zorganizować nieco czasu tylko dla siebie, przygotować ulubioną herbatę, usiąść w wygodnym fotelu i pobyć tylko ze sobą. Wsłuchać się w swoje myśli, pomedytować. Warto stworzyć odpowiedni klimat do takiego rytuału. Z pomocą przychodzą nam tutaj najnowsze technologie, np. inteligentne oświetlenie, dzięki któremu możemy regulować natężenie światła za pomocą smartfonu, nie wstając nawet z fotela, lub systemy bezpieczeństwa pozwalające uzbroić alarm jednym kliknięciem w aplikacji. Czując się przytulnie i bezpiecznie, możemy się wyciszyć i uspokoić.

 

[1] https://www.researchgate.net/profile/Agnieszka_Moscicka-Teske/publication/7965760_Predictors_of_mental_health_status_and_work_ability_of_blue-collar_workers/links/53d0ecfd0cf2fd75bc5d52d8/Predictors-of-mental-health-status-and-work-ability-of-blue-collar-workers.pdf

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Nailboutin manicure. Paznokcie inspirowane kultowymi szpilkami to hit tej wiosny
Nailboutin manicure. Paznokcie inspirowane kultowymi szpilkami to hit tej wiosny - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.06.2020 14:43
na mnie działa medere anti aging tiny.pl/795h9 bardzo dobrze się czuję i lepiej mi się myślo
odpowiedz

Polecane dla Ciebie