Koronawirus rozprzestrzenia także panikę i depresję. Psycholog radzi, jak z nimi walczyć

Bo najgorsze, co można zrobić, to się im poddać.
Koronawirus rozprzestrzenia także panikę i depresję. Psycholog radzi, jak z nimi walczyć
Fot. Unsplash
17.03.2020

W ostatnich tygodniach naszym życiem rządzi przede wszystkim pandemia koronawirusa. I to dosłownie, bo COVID-19 zmienił życie milionów ludzi na całym świecie. Niektórzy walczą o powrót do zdrowia, inni są poddawani przymusowej kwarantannie, a jeszcze inni bezskutecznie próbują wrócić do swoich krajów z powodu zamkniętych granic i odwołanych lotów. Pandemia odciska swoje piętno na każdym z nas. 

Zobacz również: Polskie miasta całkowicie opustoszały. Film, który to pokazuje, robi furorę w Sieci

Niestety jeśli chodzi o Europę koronawirus wciąż się rozprzestrzenia, a liczba zakażonych osób rośnie z minuty na minutę. Media informują o sytuacji na okrągło i jest praktycznie niemożliwe, aby nie myśleć o tym, co dzieje się wokół nas. Dla wielu osób może to być wyjątkowo trudna sytuacja, ponieważ stan niepokoju i lęku ma wielki wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Jak poradzić sobie z paniką i lękiem w dobie koronawirusa? Psychologowie podpowiadają, jak im się nie poddać. 

Masz prawo odczuwać niepokój 

Zdaniem ekspertów uczucie niepokoju i lęku w tym trudnym czasie jest zupełnie zrozumiałe oraz normalne. Joseph McNamara z University of Florida mówi, że próby jego zaprzeczania mogą przełożyć się negatywnie na zwalczanie stresu w późniejszym życiu. “Niepokój pozwala nam na to, aby przygotować się na sytuację i być bezpiecznymi. Przykładowo, gdybyśmy nie odczuwali niepokoju przed ważnym egzaminem, nie uczylibyśmy się do niego” - mówi ekspert. Z kolei Jeffrey Cohen z Columbia University dodaje, że świadomość odczuwanego niepokoju pomaga nam lepiej poradzić sobie z podobnymi przypadkami w przyszłości. “Spróbuj tolerować uczucie niepewności. Paradoksalnie im mniej próbujemy zaakceptować niepokój, tym bardziej on rośnie. Pozwól sobie na jego odczuwanie i pamiętaj o tym, że nie ma w tym nic złego”. 

Zwróć się z prośbą o pomoc 

Jeśli jednak twój niepokój i lęk albo depresja w związku z obecnymi wydarzeniami są tak silne, że uniemożliwiają ci normalne funkcjonowanie, nie ma nic złego w tym, aby poszukać profesjonalnej pomocy. “Jeśli zauważasz, że nie jesteś w stanie kontrolować swoich negatywnych emocji albo masz problemy ze snem, pomocna może okazać się konsultacja z psychologiem” - radzą eksperci. Obecnie wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby umawiać się na sesję terapeutyczną, ponieważ wielu psychologów i terapeutów organizuje konsultacje online, np. za pośrednictwem Skype’a.  

Fot. Unsplash.com

Ogranicz sprawdzanie nowych wiadomości 

W dobie mediów społecznościowych jesteśmy przyzwyczajeni do tego, aby być nieustannie na bieżąco. Dostęp do nowych informacji mamy pod ręką - i to dosłownie, bo wystarczy wejść na Facebooka albo na aplikację newsową, by poznać najnowsze doniesienia z kraju i ze świata. Jednak eksperci są zdania, że co za dużo, to niezdrowo, zwłaszcza jeśli zauważamy u siebie zwiększony niepokój i lęk. “Osoby zmagające się z niepokojem albo zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi mają tendencję do tego, aby być tak poinformowanymi, jak to tylko możliwe. To może prowadzić do nadmiernej konsumpcji informacji związanych z wirusem COVID-19, co może tylko zwiększyć niepokój. Zamiast tego rekomendujemy ograniczenie sprawdzania wiadomości - raz dziennie”. 

Korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł 

W dobie kryzysu i narastającej paniki mnożą się fake newsy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy, a tylko wzmagają w odbiorcach uczucie niepokoju. W dodatku mają charakter clickbaitowy i rozprzestrzeniają się w Sieci bardzo szybko i na wyjątkowo szeroką skalę. Dlatego zanim wpadniesz w panikę na widok wyjątkowo histerycznego nagłówka napisanego wielkimi literami, najpierw uważnie przyjrzyj się temu, z jakiego źródła pochodzi.  

Rób rzeczy, które sprawiają ci przyjemność 

Nic nie jest tak skuteczne w walce z niepokojem, lękiem i depresją, jak relaks i robienie rzeczy, które sprawiają ci prawdziwą przyjemność. To doskonały czas, by zadbać o siebie – o swoje ciało, umysł i rozwój osobisty. Poświęć go na rytuały pielęgnacyjne, ćwiczenia, medytację, czytanie, malowanie, słuchanie muzyki czy nadrabianie filmowych zaległości, a takżkontakt z bliskimi – najlepiej telefoniczny albo poprzez wideokonferencję. Dzięki temu skutecznie zajmiesz swoje myśli czymś przyjemnym i przestaniesz tworzyć czarne scenariusze. 

Zobacz również: „Siedź na d... w domu”. 9 zaleceń lekarki z Rybnika w obliczu koronawirusa robi furorę w Sieci

Polecane wideo

20-latka zarabia na swojej urodzie prawdziwą fortunę. Nie musi nawet pracować
20-latka zarabia na swojej urodzie prawdziwą fortunę. Nie musi nawet pracować - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
BosaBosa (Ocena: 5) 12.05.2020 17:09
Myślę, że nie chodzi o samo zamknięcie, bo wiele ludzi poza pracą i tak nie wychodzi nigdzie i uwielbia spędzać czas w domu. Chodzi o ograniczenie z góry, na które nie mamy wpływ. Uważam bowiem, że gdyby nie kazano nam zostać w domu, większość osób chętnie by w nim siedziała :) Człowiek ma gdzieś w sobie wbudowaną potrzebę buntu. Ja poświęcam ten czas na pracę nad sobą. Trenuję, uczę się grać na pianinie i w ramach rozwoju osobistego odbywam raz w tygodniu spotkanie online z psychoterapeutką Katarzyną Sawindą-Dziadecką. To fantastyczna specjalistka.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.04.2020 18:02
Depresja to największy problem. Mąż się z nią boryka i niemożność pójścia do psychologa to dla niego problem. Dobrze, że istnieją internetowe platformy jak Avigon, gdzie można porozmawiać ze specjalistami przez internet. Mężowi jest to bardzo potrzebne.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.03.2020 12:09
Zamknięcie w domu nikomu nie służy, oby jak najkrócej to wszystko trwało.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie