Jak odpowiadać na wścibskie pytania?

Często zdarza się, że trudne pytania dosłownie odbierają nam mowę. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji i jak uchronić swoją prywatność przed bezczelnymi rozmówcami?
Jak odpowiadać na wścibskie pytania?
10.10.2009

„Chyba przytyłaś… Jesteś w ciąży?!” Niezależnie od tego, jaka jest prawda, żadna z nas nie chciałaby usłyszeć takiego pytania od koleżanki. Tym bardziej jeśli rozmowa toczy się np. w biurze, a jej uczestnikami są przypadkowi koledzy z pracy. Jak zareagować i co powiedzieć, aby zamknąć usta wścibskiej znajomej?

Bądź opanowana

Najtrudniejsze pytania to przede wszystkim te, które są dla nas w jakiś sposób bolesne lub wiążą się z rozczarowaniem. Jeśli w tym sezonie, z powodu kłopotów finansowych nie kupiłaś sobie, tak jak co roku, drogich butów ulubionej marki, na pewno zmieszasz się, kiedy zauważy to ciekawska znajoma. Pamiętaj jednak o tym, że niczego nie musisz się wstydzić. Nie bój się oceny innych. Nawet będąc najmądrzejszą, najbogatszą i najbardziej sympatyczną osobą, w gronie znajomych zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie postrzegał cię w przeciwny sposób. Zarówno ten tok myślenia, jak i życiowe problemy wykorzystaj do budowania wiary w siebie. Na początku nie będzie to łatwe, jednak z czasem inni zauważą, że swymi bezczelnymi pytaniami niewiele zdziałają, a ty, nie myśląc o zażenowaniu, szybko znajdziesz właściwą odpowiedź.

Uniwersalna riposta

Najlepszą obroną jest atak. To powiedzenie sprawdza się również w przypadkach trudnych pytań. Mało jest jednak osób wykazujących się refleksem, który pozwoli natychmiast znaleźć ciętą odpowiedź. W takich sytuacjach najlepiej sprawdziłby się sufler, podpowiadający jak w filmie „Amelia”, co powiedzieć, aby później nie żałować swego zachowania. O tym można jednak tylko pomarzyć. Oprócz odpowiednich słów, często brakuje nam również odwagi, aby we właściwy sposób poinformować rozmówcę o tym, że jego pytanie nie jest pożądane. Co zrobić? Warto zawczasu przygotować sobie gotową ripostę, która w nieco uszczypliwy sposób da do zrozumienia, że nie życzymy sobie odpowiadać na dane zapytanie. Może być to żart, który zastąpi pospolite „nie wtykaj nosa w nieswoje sprawy”, lub nastawienie, które nakaże nam odpowiadać pytaniem na pytanie. Ważne jest przede wszystkim to, by być naturalnym i nieagresywnym. Jeśli zaatakujemy niegrzecznego rozmówcę, pozwolimy mu osiągnąć jego cel. Chodzi o to, by to on czuł się źle ze swoim nietaktownym zachowaniem.

Przerwany łańcuch

Teściowa zadała ci niewygodne pytanie, a ty po prostu uciekłaś od odpowiedzi? Bądź pewna, że sytuacja się powtórzy. Nie możesz do tego dopuścić! Staw czoło trudnym okolicznościom i postaw sprawę jasno. Jeśli chcesz odpowiedzieć na pytanie, zrób to w klarowny, zdecydowany sposób. Cenisz sobie prywatność? Zakomunikuj swój wybór równie jasno. Nie ma nic gorszego niż tak zwane „plątanie się w zeznaniach” i tłumaczenie się przed kimś, kto na to nie zasługuje. Pamiętaj, że dzięki swojej odwadze, od kolejnych niezręcznych sytuacji ustrzeżesz nie tylko siebie, ale również swoich bliskich. Jest o co zawalczyć!

Z pewnością niejeden raz zaskoczy cię złośliwe bądź wścibskie pytanie. Będziesz zdziwiona, z jaką łatwością ich zadawanie przychodzi bezczelnym osobom. Wiedz jednak, że o pewne rzeczy po prostu nie wypada pytać i masz prawo do nieudzielenia odpowiedzi. Wystarczy o tym nie zapominać i być pewnym swego. Powodzenia!

Alicja Milewska

Zobacz także:

Bądź modna, bądź asertywna

Masz problemy z asertywnością? Nie umiesz powiedzieć "nie" i nie potrafisz walczyć o swoje prawa? Przeczytaj 13 zasad bycia asertywną, które pomogą ci nabrać pewności siebie i pozwolą poradzić sobie w każdej sytuacji.

Jak rozmawiać z bliskimi o ciężkiej chorobie? 

W niektórych sytuacjach nie wolno ukrywać prawdy, nawet jeśli dotyczy tak bolesnych tematów jak choroba. Przeczytaj, jak zachować się w obliczu rodzinnego dramatu.

Polecane wideo

Komentarze (69)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.02.2012 19:38
co mam odpowiadać na docinki: wiesz co oznacza imię twojej córusi ha ha ha??? wiem ,że amelia to jest choroba, ale jak mam odpowiadać na te pytania?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.12.2009 20:56
Zryj śnieg tępa ....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.11.2009 22:01
tyle tekstu i dosłownie 0 informacji . ja nie wiem po co takie artykuły ktoś w ogóle pisze ;/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.11.2009 19:56
moim sposobem też jest żart
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.10.2009 11:11
moim sposobem jest sarkazm , ironia . xd jak ktoś umie się porozumiewać z innymi to ferleks nie ma znaczenia.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie