Video, które powinna zobaczyć każda kobieta. Robi furorę w Internecie

„Bądź damą, mówili” to hit Sieci. Obejrzyj, a zrozumiesz dlaczego.
Video, które powinna zobaczyć każda kobieta. Robi furorę w Internecie
Fot. Be a Lady They Said (https://vimeo.com/393253445)
25.02.2020

Czy kobietom współcześnie żyje się gorzej niż mężczyznom? Choć jest XXI wiek i teoretycznie możemy liczyć na równouprawnienie, w praktyce nadal musimy walczyć o masę podstawowych praw, a także zmagać się z krzywdzącymi stereotypami. Przykłady? Nie trzeba szukać daleko, by jednym tchem wymienić najpowszechniejsze z nich.

Zajmując w firmie to samo stanowisko, co mężczyzna, zarabiamy od niego mniej. Uprawiając seks na pierwszej randce dostajemy opinię łatwych, podczas gdy facet w tej samej sytuacji jest poklepywany przez wszystkich po ramieniu i nazywany Casanovą. Bezdzietne kobiety muszą tłumaczyć się z tego, dlaczego nie chcą być mamami. Ofiary gwałtów odpowiadać na pytanie o długość swojej sukienki. Szczupłym dziewczynom zarzuca się anoreksję. Te plus size wyśmiewa za to, że lubią swoje ciało. Wymaga się od nas, byśmy dbały o ognisko domowe, potrafiły zaspokoić męża, wychowywały potomstwo, a przy okazji dorzucały się do budżetu. Kiedy stawiamy na karierę, jesteśmy posądzane o egoizm.

Polecamy także: Przed Tobą ważny egzamin. W której ławce usiądziesz, żeby go napisać? (Psychozabawa)

Tym, co okazuje się najsmutniejsze jest fakt, że takie przykłady można mnożyć w nieskończoność. Społeczne oczekiwania względem kobiet są bowiem tak ogromne, że ciężko im sprostać. Mężczyznom więcej się wybacza, a jednocześnie mniej od nich wymaga.

Pewnie dlatego filmik „Bądź damą, mówili” robi od wczoraj taką furorę w Internecie. Cynthia Nixon, znana szerszej publiczności z roli Mirandy Hobbes z „Seksu w Wielkim Mieście”, jednym tchem wymienia zdania, które na co dzień słyszy każda kobieta. Niektóre z nich sobie przeczą i właśnie to najlepiej obrazuje, z czym na co dzień musi się zmagać każda przedstawicielka płci pięknej.

Obejrzyjcie video (specjalnie dla Was dołożyłyśmy polskie tłumaczenie) i dajcie znać w komentarzach, które z tych słów najczęściej padało pod Waszym adresem.

Bądź kobietą, mówili. Twoja spódnica jest za krótka. Twoja koszula jest za nisko. Nie pokazuj tak dużo ciała. Zakryj się. Zostaw coś dla wyobraźni. Nie bądź kusicielką. Mężczyźni nie potrafią się kontrolować. Mężczyźni mają swoje potrzeby. Wyglądaj seksownie. Wyglądaj ponętnie. Nie prowokuj tak. Sama się o to prosisz. Załóż coś czarnego. Włóż szpilki. Jesteś zbyt wystrojona. Ubrałaś się zbyt skromnie. Wyglądasz, jakby ci nie zależało.

Bądź kobietą, mówili. Nie bądź aż tak gruba. Nie bądź aż tak chuda. Jedz. Odchudzaj się. Nie jedz tyle. Zamów sałatkę. Nie jedz węglowodanów. Pomiń deser. Idź na dietę. Boże, wyglądasz jak szkielet. Dlaczego po prostu nie zjesz? Wyglądasz mizernie. Wyglądasz chorowicie. Mężczyźni lubią kobiety przy kości. Noś rozmiar zero. Bądź podwójnym zerem. Bądź nikim. Bądź mniej niż nikim.

Bądź kobietą, mówili. Wydepiluj się. Wybiel to. Wybiel tamto. Pozbądź się tych blizn. Zakryj rozstępy. Powiększ usta. Zrób sobie botox. Lifting twarzy. Wciągnij brzuszek. Wypnij piersi. Wyglądaj naturalnie. Za bardzo się starasz. Przesadzasz. Mężczyźni nie lubią dziewczyn, które za bardzo się starają.

Bądź kobietą, mówili. Zrób sobie makijaż. Podkreśl kości policzkowe. Wyrównaj powieki. Wypełnij brwi. Wydłuż rzęsy. Pomaluj usta. Puder, róż, brąz, rozświetlacz. Masz za krótkie włosy. Przefarbuj je. Nie na niebiesko, to wygląda nienaturalnie. Wyglądaj młodo. Stara znaczy brzydka. Mężczyźni nie lubią tych brzydkich.

Bądź kobietą, mówili. Ratuj się. Bądź czysta. Nie bądź dziwką. Nie zostawaj nigdy na noc. Mężczyźni nie lubią dziwek. Nie bądź pruderyjna. Nie bądź taką sztywniarą. Uśmiechaj się częściej. Sprawiaj im przyjemność. Bądź doświadczona. Bądź seksualna. Bądź niewinna. Bądź brudna. Bądź fajną dziewczyną. Nie bądź jak inne dziewczyny.

Bądź kobietą, mówili. Nie mów zbyt głośno. Nie mów zbyt wiele. Nie daj się zastraszyć. Dlaczego jesteś taka nieszczęśliwa? Nie bądź suką. Nie bądź taka władcza. Nie bądź taka uczuciowa. Nie płacz. Nie krzycz. Nie przeklinaj. Wytrzymaj ból. Nie narzekaj. Złóż jego ubranie. Ugotuj mu kolację. Uszczęśliwiaj go. Taka jest rola kobiety. Pewnego dnia zostaniesz dobrą żoną. Przyjmiesz jego nazwisko. Chcesz zachować swoje nazwisko? Wojująca feministka. Urodzisz mu dzieci. Nie chcesz mieć dzieci? Pewnego dnia będziesz chciała. Zmienisz zdanie.

Bądź kobietą, mówili. Nie daj się zgwałcić. Nie pij za dużo. Nie wracaj sama. Nie wychodź zbyt późno. Nie ubieraj się tak. Nie upijaj się. Nie uśmiechaj się do obcych. Nie wychodź nigdzie w nocy. Nikomu nie ufaj. Nie mów „tak”. Nie mów „nie”. Po prostu, bądź kobietą, mówili.

Polecane wideo

Od „niewidzialnej” do „zarozumiałej”. Jak zmienia się postrzeganie kobiet ze względu na makijaż?
Od „niewidzialnej” do „zarozumiałej”. Jak zmienia się postrzeganie kobiet ze względu na makijaż? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie