Najkrótszy test osobowości. Wystarczy odpowiedzieć tylko na jedno pytanie

Zadaj je sobie i tym, których chcesz lepiej poznać.
Najkrótszy test osobowości. Wystarczy odpowiedzieć tylko na jedno pytanie
Fot. Unsplash
05.06.2021

Ludzka psychika to bardzo skomplikowany mechanizm. Naukowcy od lat starają się zrozumieć zachodzące w niej procesy i wytłumaczyć, skąd tak naprawdę bierze się nasza osobowość. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że rządzą nami najprostsze popędy, to w rzeczywistości jednak się od siebie różnimy. Każdemu człowiekowi siedzi w głowie coś innego.

Zobacz również: Nie istnieje szybszy psychotest. W zaledwie sekundę poznasz całą prawdę o sobie

Co konkretnie? Odpowiedź mogą przynieść skomplikowane testy psychologiczne, które poruszają wiele wątków, ale podstawowa diagnostyka okazuje się znacznie prostsza - przekonuje dr Dustin Wood, autor głośnego raportu opublikowanego na łamach „Journal of Personality and Social Psychology”.

Uczony przekonuje, że czasami wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie.

Co myślisz o innych ludziach?

- pyta naukowiec.

Chodzi o ogólne spostrzeżenia na temat innych, raczej abstrakcyjnych, niż konkretnie zdefiniowanych osób. Zastanów się, jakie cechy charakteru są przypisane większości z nich. Czy są raczej dobrzy? A może mają coś na sumieniu? Spójrz na problem ogólnie i jak najbardziej szczerze.

Okazuje się, że opinia w tej kwestii ma o wiele większe znaczenie, niż podejrzewasz. Według doktora Wooda, to co powiemy na temat innych, tak naprawdę jest diagnozą nas samych.

Zobacz również: 15 pytań, których nie wolno zadawać introwertykom. Poczują się jeszcze gorzej

Bardzo negatywne postrzeganie innych ludzi świadczy o tym, że mamy sobie wiele do zarzucenia. Kiedy skupiamy się na złych cechach, ryzyko depresji i innych chorób psychicznych wzrasta

- czytamy na spring.org.uk.

Pozytywne oceny zdradzają nasze zadowolenie z życia i przyjazne nastawienie. Wieczni krytycy mają w sobie ogromne pokłady narcyzmu i z trudem odnajdują się w społeczeństwie. Potwierdza to eksperyment, który przeprowadzono na tych samych osobach w odstępie kilku lat, a wyniki zawsze były identyczne.

Pytanie możesz zadać sobie, ale także innym. Zwłaszcza wtedy, gdy chcesz poznać ich prawdziwą naturę. W ludziach zauważamy zawsze to, co dostrzegamy w sobie.

Zobacz również: Co widzisz na tym obrazku? Szybka analiza Twojej osobowości

Polecane wideo

10 zagadek logicznych, które rozwiąże tylko geniusz. Są wyjątkowo podchwytliwe
10 zagadek logicznych, które rozwiąże tylko geniusz. Są wyjątkowo podchwytliwe - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 1) 05.06.2021 11:15
Ale bzdury!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.06.2021 00:43
Najgorsze co w życiu zrobiłam to zakłócanie ciszy nocnej podczas domówki za czasów studenckich i jazda na gapę pociągiem, a są ludzie, którzy zabijają, gwałcą, znęcają się nad zwierzętami. Co ja mam sobie zarzucić w porównaniu z nimi i czemu mam uważać, że ludzie są dobrzy i wspaniali?
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie