W jakim wieku czujemy się wyjątkowo nieszczęśliwi? Ujawniono najbardziej depresyjny moment w życiu

Niestety, ale dopadnie każdego.
W jakim wieku czujemy się wyjątkowo nieszczęśliwi? Ujawniono najbardziej depresyjny moment w życiu
Fot. Unsplash
07.02.2020

Ze wszystkich stron słyszymy, że prawdziwe życie zaczyna się po trzydziestce, czterdziestce albo jeszcze później. Dojrzałość przestała być powodem do wstydu, a postrzegana jest coraz częściej jako atut. Już nic nie musimy, ale wszystko możemy. Zupełnie inaczej, niż wcześniej.

Zobacz również: Każdy człowiek skrywa aż 13 sekretów. To nasze najmroczniejsze tajemnice

Nie zmienia to jednak faktu, że gdyby zapytać przeciętną 40-latkę, czy chciałaby cofnąć się w czasie - najprawdopodobniej nie miałaby nic przeciwko. Młodość wciąż kojarzona jest ze spontanicznością, ogromną energią i szczęściem.

Każdy etap w życiu ma więc swoje dobre i złe strony. A kiedy te gorsze zaczynają dominować? Sprawdził to pewien naukowiec.

David Blanchflower z amerykańskiego Kolegium Dartmoutha przeprowadził szeroko zakrojone badania na temat naszej satysfakcji. Przyjrzał się obywatelom aż 132 krajów z całego świata i na tej podstawie stworzył tzw. krzywą szczęścia. To wykres pokazujący dokładnie, w jakim wieku czujemy się najlepiej. I kiedy dopada nas zniechęcenie.

Ekspert wziął pod uwagę wiele zmiennych, takich jak nasz stan cywilny, sytuacja zawodowa czy wykształcenie. Wkrótce okazało się jednak, że wszystkie te kwestie nie mają większego znaczenia. W każdej grupie poziom szczęścia układał się niemal dokładnie tak samo - czytamy na focus.pl

Najbardziej zadowoleni z życia jesteśmy jako nastolatkowie, a z roku na rok ten wskaźnik spada. W pewnym momencie dotykamy przysłowiowego dna.

Zobacz również: „Dylemat wagonika”. Szybki test na to, czy masz w sobie coś z psychopaty

Drobna różnica dotyczy wyłącznie kraju, w którym przyszliśmy na świat, ale jest na granicy błędu statystycznego. Najbardziej nieszczęśliwi czujemy się w wieku 47 (w państwach rozwiniętych) i 48 lat (gospodarki rozwijające się). To wtedy dopada nas marazm, zniechęcenie i poczucie, że coś nam się nie udało.

Pocieszające jest to, że od tego momentu może być już tylko lepiej. Później zadowolenie wzrasta, by w wieku 70-80 lat osiągnąć podobny poziom, co we wczesnej młodości. Być może to emerytura i wnuki zmieniają nasze nastawienie. Smutny okres pomiędzy 40. a 50. rokiem życia trzeba więc przeczekać.

Eksperyment udowodnił, że kryzys wieku średniego faktycznie istnieje i nie ma sensu zaklinać rzeczywistości.

Zobacz również: „Post od dopaminy”. Mentalna głodówka, która w 24 godziny może odmienić życie

Polecane wideo

Horoskop: Ta data w 2020 roku będzie dla Ciebie najszczęśliwsza
Horoskop: Ta data w 2020 roku będzie dla Ciebie najszczęśliwsza - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.02.2020 16:00
Mam 21 i już czuje się tragicznie, jeśli ta cała krzywa ma się sprawdzić też w moim przypadku to wolę nie wiedzieć co ze mną będzie za te ponad 20 lat.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie