Jak relacja z ojcem wpływa na Twoje związki z mężczyznami?

W wielu przypadkach to właśnie ona decyduje o problemach w związkach.
Jak relacja z ojcem wpływa na Twoje związki z mężczyznami?
Fot. Unsplash
07.02.2020

Wiele mówi się na temat relacji między matką a córką. Zdaniem ekspertów jest to najbardziej kluczowa relacja, jaką od najmłodszych lat wykształca każda kobieta. To właśnie od własnej matki podświadomie czerpiemy przesłanie na temat własnej samooceny czy relacji z partnerem. 

Zobacz również: Czy wybieramy partnerów podobnych do ojca?

Ale relacja córki z ojcem jest nie mniej istotna, chociaż poświęca się jej zdecydowanie mniej uwagi. Dla wielu kobiet na zawsze to właśnie ojciec pozostaje najważniejszym mężczyzną w życiu i prawdziwym, niedoścignionym męskim ideałem. Jednak dla innych jest zupełnie inaczej. Niezależnie od sytuacji relacja między córką a ojcem ma olbrzymi wpływ na to, w jaki sposób młoda kobieta będzie wypracowywała romantyczne relacje z mężczyznami. Oto 5 sposobów, w jaki kodujemy swoje zachowania wobec związków i partnerów właśnie na podstawie relacji z własnym ojcem. 

#1: Obecny i wspierający ojciec odgrywa kluczową rolę w formowaniu zdrowego przywiązania do romantycznego partnera 

Ojciec, który jest obecny przy swojej córce, a także – co równie istotne – przy swojej partnerce, tworzy wzorzec pozytywnej romantycznej relacji. Dziewczynka, której ojciec jest obecny i pełen uwagi uczy się, czym jest wsparcie, zaufanie i bliskość. W związku z tym właśnie takie związku z mężczyznami będzie chciała tworzyć, gdy już sama stanie się kobietą. Kluczowe jest tutaj wspieranie nie tylko dzieci, ale także partnerki. Ojciec, który stawia w centrum uwagi tylko swoje dzieci, natomiast zaniedbuje relację z partnerką, może tworzyć problematyczny i niezdrowy wzorzec.  

#2: Fizyczna nieobecność ojca odciska bolesne piętno... 

Ojciec, którego brakuje w życiu dorastającej dziewczynki (bez względu na przyczyny, które za tym stoją) sprawia, że będzie ona cierpieć - nie tylko w dzieciństwie, ale najprawdopodobniej również jako dorosła kobieta. Taka osoba będzie mniej ufna wobec innych oraz czuć się zagubiona w romantycznych relacjach. Ciężko jej ocenić, jakie zachowania ze strony partnera są akceptowalne, a jakie nie, skoro ze strony ojca nigdy nie doświadczyła żadnego traktowania. 

Fot. iStock

#3: ... podobnie jak jego nieobecność emocjonalna 

To sytuacja, w której ojciec jest obecny w życiu swojej córki, ale tylko fizycznie. Emocjonalnie nie istnieje między nimi praktycznie żadna więź. W przyszłości istnieje poważne ryzyko, że taka kobieta będzie nieustannie wybierać emocjonalnie niedostępnych partnerów. Dzieje się tak m.in. dlatego, że to jedyny scenariusz, który zna i dąży do jego spełnienia, mimo że sprawia jej tyle (tak dobrze znajomego) bólu. 

#4: Ważne jest, jak twój ojciec traktuje twoją matkę 

Obserwowanie relacji między rodzicami i tego, w jaki sposób funkcjonuje ich małżeństwo pomaga zrozumieć, jaki związek chcemy (lub jakiego nie chcemy) wypracować w dorosłym życiu oraz jak sami chcemy być traktowani. Jeżeli dorastająca dziewczyna była świadkiem wielu nieprzyjemnych interakcji między swoimi rodzicami, w przyszłości może być pełna obaw, że będzie powielać ich błędy. Patrzenie na przemoc emocjonalną albo fizyczną oraz zdrady w związku rodziców wywiera olbrzymi wpływ na umiejętność zaufania partnerowi w późniejszych, dorosłych relacjach. 

#5: Ważne jest, czy twój ojciec rozmawia z tobą na temat miłości i związków 

Większość ojców jak ognia unika poruszania z dorastającymi córkami takich tematów jak miłość, związki, randkowanie czy życie intymne. Jednak ci, którzy zebrali w sobie odwagę, aby odbyć takie rozmowy pozbawione uczucia skrępowania i wstydu wyświadczają swoim dzieciom olbrzymią przysługę. Jedno z badan przeprowadzonych w 2010 roku wykazało, że córki ojców, którzy rozmawiali z nimi na takie tematy w większym stopniu były w stanie odmówić niechcianego współżycia i cieszyły się wyższą samooceną.  

Zobacz również: 10 nietypowych cech, których powinnaś szukać w facecie

Polecane wideo

Meghan Markle ma swoją sobowtórkę. Ludzie nieustannie mylą ją z byłą księżną!
Meghan Markle ma swoją sobowtórkę. Ludzie nieustannie mylą ją z byłą księżną! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.02.2020 13:30
Tez kiedys czytalam, ze niby tak jest. Mojego ojca prawie nigdy nie bylo w domu (przez rodzaj pracy), a jak juz byl to albo lezal i odpoczywal albo sie czepial. Generalnie nigdy nie mialam z nim wiekszej wiezi. Ciekawa jestem czy to faktycznie ma jakikolwiek wplyw na moje zycie uczuciowe, jakos nie czuje zeby mi brakowalo ojca, ale fakt mialam kilku facetow i wszyscy sporo starsi :D teraz jednak jestem w udanym zwiazku wiec nie uwazam, ze takie osoby jak ja sa na straconej pozycji.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie