To właśnie w tym wieku jesteśmy najbardziej niezadowoleni z życia. Nic nas już nie cieszy

Kiedy dopada nas największy kryzys?
To właśnie w tym wieku jesteśmy najbardziej niezadowoleni z życia. Nic nas już nie cieszy
Fot. Unsplash
23.01.2020

Każdy z nas zna pojęcie kryzys wieku średniego - przynajmniej w teorii. To taki czas w życiu, kiedy nagle wszystko przestaje nas cieszyć, czujemy się wypaleni i zagubieni i wszystko nagle traci sens. Coraz częściej mówi się także o tzw. kryzysie ćwierćwiecza, który dotyka coraz więcej ludzi po 25. roku życia. Wielu ludzi w tym wieku czuje się wyjątkowo zagubionych, zwłaszcza gdy porównuje swoje życie z tym, jak w podobnym wieku radzili sobie ich rodzice.  

Zobacz również: LIST: „Za chwilę skończę 25 lat. Nie mam męża, mało zarabiam... Przegrałam życie!” 

Czy da się wyróżnić konkretny wiek, w którym jesteśmy najbardziej niezadowoleni z życia? Zdaniem naukowców - owszem. Prof. David Blanchflower, ekonomista z amerykańskiego Dartmouth College postanowił zbadać zależność między szczęściem i dobrym samopoczuciem a wiekiem. W tym celu zebrał dane aż ze 132 krajów - 95 rozwijających się i 37 rozwiniętych. Naukowiec przeanalizował szereg badań, w trakcie których uczestnicy mieli określić swój poziom szczęścia i życiowej satysfakcji. Czynniki, które brano pod uwagę to status zatrudnienia, poziom wykształcenia oraz status związku. 

Okazało się, że zależność między poczuciem zadowolenia z życia a wiekiem można zapisać jako wykres w kształcie litery U – to tzw. “krzywa szczęścia”. Jej najniższy punkt określa wiek, w którym jesteśmy najbardziej niezadowoleni z życia. Dla mieszkańców krajów rozwiniętych wynosi on dokładnie 47,2 lata. Z kolei mieszkańcy krajów rozwijających się najmniej życiowej satysfakcji odczuwają w wieku 48,2 lat. 

Fot. Unsplash.com

Ale to nie wszystko. Zdaniem prof. Blanchflowera obecnie jesteśmy o wiele mniej odporni na kryzys wieku średniego, niż wcześniejsze pokolenia. Ekspert sugeruje, że ma to związek m.in. z kryzysami finansowymi ostatnich lat, a także z pogłębiającym się procesem globalizacji.  

Niestety wygląda na to, że najgorsze jeszcze przed nami...

Zobacz również: Ikigai, japońska sztuka szczęścia. Na czym polega?

Polecane wideo

Horoskop chiński na 2020 rok. Co czeka Cię w roku Szczura?
Horoskop chiński na 2020 rok. Co czeka Cię w roku Szczura? - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
Katia (Ocena: 5) 23.01.2020 21:52
Mam jeszcze trochę czasu do osiągnięcia tego wieku, a też mnie ostatnio łapie jakiś kryzys. Głównie związany z życiem zawodowym, dlatego planuję zmiany. Chodzi mi po głowie otwarcie własnej placówki bankowej, wiem, że to duża sprawa, ale myślę, że to moje miejsce. Nie znam jeszcze konkretów, jakie warunki będę musiała spełnić, ale w najbliższym czasie się zorientuję. :)
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 23.01.2020 17:24
Ja mam 28 lat i mam kryzys.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie