„Post od dopaminy”. Mentalna głodówka, która w 24 godziny może odmienić życie

Już jutro poczujesz się lepiej.
„Post od dopaminy”. Mentalna głodówka, która w 24 godziny może odmienić życie
Fot. Unsplash
19.01.2020

Co jakiś czas robi się głośno na temat cudownej diety, która ma zapewniać przypływ energii i błyskawiczną utratę masy ciała. Każdy chce jej spróbować - do momentu, kiedy pojawi się kolejna, jeszcze bardziej niesamowita metoda odchudzania. Efekty są zazwyczaj opłakane, ale ten aktualny trend jest nieco inny.

Zobacz również: „Dylemat wagonika”. Szybki test na to, czy masz w sobie coś z psychopaty

„Dopamine fasting” to post, choć z głodówką nie ma tak naprawdę nic wspólnego. Tym razem nie chodzi o oczyszczenie ciała, ale duszy. Polecany jest szczególnie osobom, które mają za dużo na głowie, nie potrafią się skupić, ani docenić tego, co udało im się osiągnąć.

Podobno wystarczą zaledwie 24 godziny, by całkowicie zmienić myślenie i zacząć wreszcie cieszyć się życiem.

Zadanie należy rozpocząć od wypisania na kartce rzeczy i sytuacji, które sprawiają nam największą przyjemność. Przykładowa lista może wyglądać mniej więcej tak:

Jedzenie słodyczy

Spacer z psem

Czytanie książek

Rozmowa z przyjaciółką

Słuchanie muzyki

Ćwiczenie jogi

Picie kawy

Brzmi bardzo przyjemnie, ale kolejny etap polega na tym, by świadomie… zrezygnować ze wszystkich tych rzeczy. Przez 24 godziny musimy unikać czynności, które poprawiają nam humor. Wbrew pozorom - wcale nie po to, by wpędzić się w depresję i stracić radość życia.

Okazuje się, że dopiero wtedy jesteśmy w stanie skupić się na tym, co naprawdę ważne.

Zobacz również: Najkrótszy psychotest, który okazuje się wyjątkowo trafny. To tylko 2 pytania

Dziennikarka portalu „Mail Online” sprawdziła to na własnej skórze i dobę później podzieliła się swoimi spostrzeżeniami.

Okazuje się, że mamy o wiele więcej czasu, niż myślimy. Na co dzień miotam się, żeby ze wszystkim zdążyć. Eksperyment udowodnił mi, że to tylko złudzenie. Kiedy zrezygnowałam z przeglądania Facebooka czy innych zbędnych czynności, nagle otworzyły się przede mną zupełnie nowe możliwości. To fascynujące, jak bardzo jesteśmy kreatywni, kiedy się nudzimy. Na dodatek po całym dniu bez przyjemności zaczynamy doceniać małe rzeczy

- wyznała w podsumowaniu.

Krótko mówiąc, „post od dopaminy” (to neuroprzekaźnik odpowiadający za przyjemność) pozwala skupić się na tym, co naprawdę istotne i nie tracić czasu na rzeczy, które nas rozpraszają. A także cieszyć się z drobnostek, których normalnie nie zauważamy.

Może warto spróbować?

Zobacz również: Ten psychotest składa się z tylko jednego pytania. Odpowiedź zdradza wszystko

Polecane wideo

Nie jest łatwo kochać osoby spod tych znaków zodiaku. Mają wyjątkowo trudną osobowość!
Nie jest łatwo kochać osoby spod tych znaków zodiaku. Mają wyjątkowo trudną osobowość! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Pomysł (Ocena: 5) 19.01.2020 13:30
Mam pomysł na następny super trend, w sam raz dla znudzonych życiem pań i panów - post od tlenu. Wystarczą 24 bez tlenu, a zrozumiesz czego Ci w życiu brakowało. Ogranicz oddychanie do minimum, albo najlepiej przestań oddychać w ogóle, a po zaledwie dobie w końcu poczujesz że żyjesz!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie