Wolisz koty czy psy? Wybór mówi wszystko o Twojej osobowości

To, który zwierzak jest bliższy Twojemu sercu, zdradza sporo ciekawostek na temat Twojego charakteru.
Wolisz koty czy psy? Wybór mówi wszystko o Twojej osobowości
Fot. Unsplash
17.01.2020

Koty są nieprzewidywalne, chodzą własnymi ścieżkami i robią to, co im się podoba. Psy z kolei uwielbiają się bawić, ciągle domagają się uwagi swojego właściciela i są wobec niego bardzo lojalne. Czy na podstawie tej powszechnie znanej charakterystyki można dojść do wniosku, że zwolennicy kotów są dokładnie tacy sami jak ich pupile, czyli zamknięci w sobie i niepokorni, a wielbiciele psów – otwarci i towarzyscy? Psychologowie postanowili pochylić się nad tym tematem. Oto kilka ciekawych wniosków, do których doszli.

Zobacz także: Kociara to najlepszy materiał na żonę! (7 dowodów)

Jeśli wolisz koty…

Bywasz neurotyczna

Badanie Samuela D Goslinga wykazało, że osoby, które preferują opiekę nad kotami, mają skłonności neurotyczne i introwertyczne. Ich odporność na stres bywa słabsza i częściej zadręczają się negatywnym myśleniem. Są jednak przy tym bardziej otwarci na nowe doświadczenia.

Jesteś wrażliwa

Z badania Denise Guastello, przeprowadzonego na 600 studentach wynika, że wielbiciele kotów są bardzo empatyczni. Nie oceniają innych ludzi i są bezstronni. Potrafią wczuć się w ich sytuację i mają szeroką perspektywę patrzenia na dany problem. Nie od dziś przecież wiadomo, że komunikacja z kotem jest dużo trudniejsza niż z psem. Z tego względu u zwolenników kociaków lepiej rozwija się inteligencja emocjonalna. Nie ulegają przy tym żadnym wpływom. Są nonkonformistami i mają własne zdanie.

Jesteś inteligentna

Co ciekawe, powyższe badanie wykazało także, że zwolennicy kotów lepiej wypadają w testach inteligencji od zwolenników psów, a przy tym częściej mają wyższe wykształcenie. Z czego wynika ta zależność? Otóż opieka nad kotem nie jest tak wymagająca, jak nad psem. Kotów nie trzeba wyprowadzać kilka razy dziennie, ponieważ przez większość dnia są w stanie same się sobą zająć. Dzięki temu właściciele kociaków mają więcej czasu na naukę oraz rozwijanie własnych zainteresowań.

Masz liberalne poglądy

Z artykułu opublikowanego na łamach magazynu „Time” wynika, że na przygarnięcie kota częściej decydują się osoby o liberalnych poglądach. Wolność jest dla nich najważniejszą wartością.

Masz duszę artysty

Uwielbiasz zamykać się we własnym świecie i samotność kompletnie ci nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie, bardzo cenisz sobie te chwile, które możesz spędzić sama ze sobą. Wtedy odpoczywasz i wpadasz na najlepsze pomysły.

Zobacz także: Pokolenie kidultów. Gdy Twój facet wciąż nie chce dorosnąć…

Jeśli wolisz psy…

Jesteś ekstrawertyczna

Uwielbiasz być w centrum zainteresowania i jesteś niezwykle towarzyska. Buzia dosłownie ci się nie zamyka. Optymistycznie patrzysz na świat i masz beztroskie podejście do życia. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez Samuela D Goslinga.

Masz żywiołowy temperament

Wszędzie cię pełno, a jeśli akurat nic ciekawego nie dzieje się wokół ciebie, czujesz się znudzona i nieszczęśliwa. Badanie Denise Guastello potwierdziło również, że wielbiciele psów mają bardzo otwarty styl bycia i mówią wprost to, co myślą.

Jesteś konserwatywna

Z artykułu opublikowanego w magazynie „Time” wynika, że zwolennicy psów częściej mają konserwatywne poglądy. Cenią sobie zatem tradycyjne wartości, takie jak rodzina, porządek społeczny, autorytety, religia.

Szybko nawiązujesz kontakty

Grono twoich znajomych jest naprawdę liczne i nie masz żadnych problemów z poznawaniem nowych ludzi. W końcu częste spacery z psem wyraźnie temu sprzyjają. Szybko nawiązujesz nowe relacje i najlepiej czujesz się wtedy, gdy wokół ciebie jest mnóstwo ludzi. Nie znosisz być sama, a większość twoich wieczorów jest wypełniona towarzyskimi spotkaniami.

Jesteś wierna

Psy są niezwykle wierne i dokładnie to samo można powiedzieć o ich właścicielach. Lojalność to ich drugie imię. Brzydzą się zdradą i to w każdym tego słowa znaczeniu: zarówno jeśli chodzi o związek, jak i przyjaźń. Na wielbicieli psów zawsze można liczyć. Są szczerzy, pomocni i otwarci.

Powyższej charakterystyki nie należy jednak generalizować. Wiadomo, że od każdej reguły istnieją wyjątki. Introwertycy przecież także posiadają psy, a zwolennicy kotów mogą cenić wierność i tradycyjne wartości.

Napiszcie jednak w komentarzach, ile z tych cech jest wam bliskich, a które z nich kompletnie nie zgadzają się z waszym charakterem!

Zobacz także: 7 zdań, które usłyszysz od szantażysty emocjonalnego

 

Polecane wideo

18-latka przestała regulować brwi. Pokazała się po kilku miesiącach bez pęsety
18-latka przestała regulować brwi. Pokazała się po kilku miesiącach bez pęsety - zdjęcie 1
Komentarze (13)
Ocena: 4.46 / 5
Crx (Ocena: 2) 12.02.2020 20:26
Trochę takie bzdury bo jestem bardzo odważny, ekstrawertyczny, ale nie mam instynktu standego. Lubię towarzystwo ale jestem nieraz bardzo spokojny i chyba trochę nudny - nie ciągnie mnie do niego za wszelką cenę. Lubię mieć własną przestrzęń i wolę pracować samodzielnie, nie dzielić się pomysłami i nie lubię iść na kompromisy. Wolę koty bo są mądrzejsze, stonowane, z klasą. I przede wszystkim takie delikatne i miłe. Psy zachowują się głupio, skaczą, szczekają nie wiadomo czemu. Niektóre kręcą się w kółko jakby popadły w jakiś trans. Zachowują się trochę jak niespełna rozumu. Jak pies jest mądry, spokojny i robi dobre wrażenie to trochę zmiękam, i mi się podoba ale większości psy zwłaszcza te chude, agresywne i szczekające nie wiadomo z jakiego powodu wywołują we mnie negatywne emocje.
odpowiedz
Julia (Ocena: 5) 19.01.2020 20:22
No nie wiem, czy to można tak ustalić. Przecież to kwestia przypadku jest czasami, czy mamy kota, czy psa. Mój były miał być taki cudowny, a dzięki Detektyw Skrzypek dowiedziałam się, że mnie zdradzał. Nie ma więc dla mnie znaczenia, czy koty, czy psy lubi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.01.2020 23:52
Napiszę tak, kiedyś wolałam psy, bo wydawały mi się przyjaźniejsze i łatwiejsze w wychowaniu, ale ten opis psiarzy się ze mną nie zgadzał, teraz wolę koty i opis kociarzy jak najbardziej się ze mną zgadza, także to jest takie z przymrużeniem oka.
odpowiedz
azor (Ocena: 1) 17.01.2020 18:03
Jeden jamnik pogodzi wszystkie te pseudo-badania 😂😉
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.01.2020 16:53
Wolę koty, ale jestem ekstrawertykiem.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie