Ciągle wszystkich okłamuję, bo...

Jakie są najczęstsze powody kłamstw?
Ciągle wszystkich okłamuję, bo...
fot. unsplash
14.01.2020

Kłamiemy każdego dnia. Choć mówi się, że najgorsza prawda jest lepsza od kłamstwa, niekiedy mówimy nieprawdę w dobrej wierze. Zwłaszcza małe kłamstewka, które przecież nikogo nie krzywdzą wydają nam się nieszkodliwe. Dlaczego kłamiemy? W większości przypadków nie potrafimy powiedzieć "nie", bo uważamy, że w ten sposób stracimy przyjaźń, dobre kontakty czy nawet pieniądze. Tworzymy, więc pewną tarczę ochronną, która zapewnia nam bezpieczeństwo. A jakie są inne najczęstsze powody kłamstw?

Zobacz też: Te czynności mogą obniżać Twoje IQ. Zaskakujące wnioski naukowców

fot. unsplash

Najczęstsze powody kłamstw

1. Strach przed konsekwencjami

Każdemu z nas zdarza się zrobić jakąś głupotę. W końcu jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy błędy. Kiedy jednorazowa i nieprzemyślana sytuacja może zakończyć się dla nas porażką, wolimy skłamać niż ponieść konsekwencje. Boimy się niezrozumienia, odrzucenia, złości i porażki.

2. Kłamiemy by realizować jakieś cele

Ile razy zdarzyło Wam się skłamać na rozmowie kwalifikacyjnej? Czy powiedzieliście kiedykolwiek całą prawdę na temat swojego doświadczenia, cech charakteru czy wad? Z pewnością nie. Koloryzujemy i kłamiemy, po to by wypaść jak najlepiej i zdobyć daną pracę. Kłamstwo staje się więc narzędziem do realizacji własnych celów.

3. Uniknięcie niepotrzebnej kłótni

"Zrobiłam coś, czego mój mąż nie toleruje", "znowu zacząłem podpalać, choć obiecałem żonie, że nie będę tego robił" - kłamiemy, gdyż chcemy uniknąć kłótni. Takie kłamstwa pojawiają się głównie w relacjach, które nie potrafią szczerze ze sobą rozmawiać. Jeżeli druga strona zawsze atakuje i się awanturuje, wolimy skłamać niż przechodzić przez kolejną kłótnię.

4. Kłamiemy, żeby komuś się przypodobać

Teściowa znowu dodała pietruszki do rosołu i choć jesz z zaciśniętymi zębami, chwalisz jej kuchnię. Wszystko po to, aby zyskać w oczach teściowej i się jej przypodobać. Często uciekamy się do kłamstw, żeby utrzymywać dobre stosunki rodzinne.

5. By nie sprawić komuś przykrości

Często nie mówimy prawdy, aby nie sprawić komuś przykrości. Nie chcemy, aby druga osoba cierpiała i chcemy zaoszczędzić jej bólu. 

Zobacz też: Gdy dobija Cię rutyna: Jak zmienić swoje życie?

Polecane wideo

Komentarze (7)

Ocena: 4.57 / 5
Emma (Ocena: 5) 15.01.2020 18:42
Mamy znajomego który notorycznie kłamie, my znamy prawdę a on dalej Brnie w kłamstwa, nawet że kolega w wojsku postrzelił go w nogę, przez co wydalili go z Wojska. A prawda jest taka że złamał specjalnie kolano, potwierdzili to jego rodzice a on nadal kłamie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.01.2020 13:38
Jeżeli ktoś, cytując artykuł "znowu zaczął podpalać, choć obiecał żonie, że nie będę tego robił", to wydaje mi się, że kłamstwo nie jest jego największym problemem ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 14.01.2020 11:46
Złapać na kłamstwie na dorosłego człowieka to dopiero frajda... Nie rozumiem, jak, będąc teoretycznie dojrzałym, można kłamać. Po co? Kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw, po co się narażać na wstyd i ośmieszenie?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.01.2020 08:29
Ja kłamię, bo lubię i śmieszy mnie zabarwianie rzeczywistości. Nie jestem mitomanką, robię to w pełni świadomie i wobec tych, na których mi nie zależy
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie