Czego się boimy? 6 najczęstszych fobii, które paraliżują ludzi

Jakie są najczęstsze fobie ludzi i jak z nimi walczyć? Niektóre z nich zaskakują...
Czego się boimy? 6 najczęstszych fobii, które paraliżują ludzi
Fot. iStock
15.01.2020

Większość z nas boryka się z pewnymi fobiami. Jeden panicznie boi się pająków, inny żab, a myśl o obślizgłych wężach niejednego przyprawia i gęsią skórkę. Choć dla niektórych spotkanie swoich fobii możliwe jest jedynie w odległych zakątkach świata, inni muszą borykać się z nimi na co dzień, co z pewnością jest bardzo trudne i frustrujące. Jakie są najczęstsze fobie ludzi i jak z nimi walczyć?

Zobacz też: Krzysztof Jackowski miał wizję. 7 niepokojących przepowiedni na 2020 rok

fot. unsplash

6 najczęstszych fobii ludzkich

1. Arachnofobia

Chyba nie ma nic dziwnego w tym, że lęk przed pająkami jest jedną z najczęstszych fobii. Pająki występują chyba w każdym kraju, choć zdecydowanie różnią się gatunkowo. Im większy pająk, tym wzbudza w nas większy strach i niepokój. Na szczęście w Polsce istnieją dość małe i niejadowite gatunki, które w pewnym momencie jesteśmy w stanie zaakceptować.

2. Ofidiofobia

Paniczny strach przed wężami również należy do jednej z popularniejszych fobii. Węże nie należą do zbyt sympatycznych z wyglądu gadów i kojarzą się dość groźnie. 

3. Akrofobia

To potocznie lęk wysokości. Boryka się z nim wiele osób, a patrzenie w dół przyprawia o zawrót głowy. Wysokość naprawdę może być przerażająca, a myśl o spadaniu wywołuje w nas niepokój. Upadek z wysokości jest zresztą jednym z częstszych snów. 

4. Tanatofobia

Strach przed śmiercią bliskiej osoby dotyka wiele osób. Dla każdego z nas jest to przerażające i ciężko to sobie wyobrazić. Osoby cierpiące na tanatofobię czasami nie potrafią normalnie funkcjonować i potrzebują specjalistycznej pomocy.

5. Entomofobia

Czyli paniczny lęk przed owadami również jest dość częstym problemem. Owady wywołują w nas obrzydzenie i odrzucenie, zwłaszcza kiedy latają i w każdej chwili mogą wylądować na naszym ciele...

6. Batrachofobia

To zaburzenie nerwicowe, które objawia się panicznym i irracjonalnym lękiem przed płazami, głównie żabami. Choć dla niektórych może być to śmieszne, jest to dość powszechny problem. 

Jak z nimi walczyć?

Najpopularniejszym sposobem na walkę ze swoimi fobiami jest terapia, która ma za zadanie oswojenie się z nimi. Aby poradzić sobie z danym lękiem musimy zmienić myślenie i nastawienie do danego zwierzęcia czy zjawiska. Należy robić to małymi krokami, zaczynamy, więc od oglądania zdjęć, szczegółowego poznania aż do bliskiego kontaktu. Każdą fobię jesteśmy w stanie przezwyciężyć, wymaga to od nas sporej pracy i samozaparcia.

Zobacz też: Intymne fobie: 6 najczęstszych lęków, które pojawiają się przed zbliżeniem

Polecane wideo

Wszyscy myśleli, że to kolejna fit matka. Wtedy pokazała TE zdjęcia
Wszyscy myśleli, że to kolejna fit matka. Wtedy pokazała TE zdjęcia - zdjęcie 1

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
kasia26 (Ocena: 5) 15.01.2020 15:08
Ja cierpię na emetofobię - paniczny lęk przed wymiotami. zarówno swoimi, jak i innych ludzi. dlatego boję się miejsc publicznych, zajścia w ciążę, grypy żołądkowej, jedzenia które już lekko jest po terminie - ponieważ tak bardzo boję się wymiotowania, że ograniczam się w wielu sferach życiowych...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie