Czego się boimy? 6 najczęstszych fobii, które paraliżują ludzi

Jakie są najczęstsze fobie ludzi i jak z nimi walczyć? Niektóre z nich zaskakują...
Czego się boimy? 6 najczęstszych fobii, które paraliżują ludzi
Fot. iStock
15.01.2020

Większość z nas boryka się z pewnymi fobiami. Jeden panicznie boi się pająków, inny żab, a myśl o obślizgłych wężach niejednego przyprawia i gęsią skórkę. Choć dla niektórych spotkanie swoich fobii możliwe jest jedynie w odległych zakątkach świata, inni muszą borykać się z nimi na co dzień, co z pewnością jest bardzo trudne i frustrujące. Jakie są najczęstsze fobie ludzi i jak z nimi walczyć?

Zobacz też: Krzysztof Jackowski miał wizję. 7 niepokojących przepowiedni na 2020 rok

fot. unsplash

6 najczęstszych fobii ludzkich

1. Arachnofobia

Chyba nie ma nic dziwnego w tym, że lęk przed pająkami jest jedną z najczęstszych fobii. Pająki występują chyba w każdym kraju, choć zdecydowanie różnią się gatunkowo. Im większy pająk, tym wzbudza w nas większy strach i niepokój. Na szczęście w Polsce istnieją dość małe i niejadowite gatunki, które w pewnym momencie jesteśmy w stanie zaakceptować.

2. Ofidiofobia

Paniczny strach przed wężami również należy do jednej z popularniejszych fobii. Węże nie należą do zbyt sympatycznych z wyglądu gadów i kojarzą się dość groźnie. 

3. Akrofobia

To potocznie lęk wysokości. Boryka się z nim wiele osób, a patrzenie w dół przyprawia o zawrót głowy. Wysokość naprawdę może być przerażająca, a myśl o spadaniu wywołuje w nas niepokój. Upadek z wysokości jest zresztą jednym z częstszych snów. 

4. Tanatofobia

Strach przed śmiercią bliskiej osoby dotyka wiele osób. Dla każdego z nas jest to przerażające i ciężko to sobie wyobrazić. Osoby cierpiące na tanatofobię czasami nie potrafią normalnie funkcjonować i potrzebują specjalistycznej pomocy.

5. Entomofobia

Czyli paniczny lęk przed owadami również jest dość częstym problemem. Owady wywołują w nas obrzydzenie i odrzucenie, zwłaszcza kiedy latają i w każdej chwili mogą wylądować na naszym ciele...

6. Batrachofobia

To zaburzenie nerwicowe, które objawia się panicznym i irracjonalnym lękiem przed płazami, głównie żabami. Choć dla niektórych może być to śmieszne, jest to dość powszechny problem. 

Jak z nimi walczyć?

Najpopularniejszym sposobem na walkę ze swoimi fobiami jest terapia, która ma za zadanie oswojenie się z nimi. Aby poradzić sobie z danym lękiem musimy zmienić myślenie i nastawienie do danego zwierzęcia czy zjawiska. Należy robić to małymi krokami, zaczynamy, więc od oglądania zdjęć, szczegółowego poznania aż do bliskiego kontaktu. Każdą fobię jesteśmy w stanie przezwyciężyć, wymaga to od nas sporej pracy i samozaparcia.

Zobacz też: Intymne fobie: 6 najczęstszych lęków, które pojawiają się przed zbliżeniem

Wszyscy myśleli, że to kolejna fit matka. Wtedy pokazała TE zdjęcia
Wszyscy myśleli, że to kolejna fit matka. Wtedy pokazała TE zdjęcia - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
kasia26 (Ocena: 5) 15.01.2020 15:08
Ja cierpię na emetofobię - paniczny lęk przed wymiotami. zarówno swoimi, jak i innych ludzi. dlatego boję się miejsc publicznych, zajścia w ciążę, grypy żołądkowej, jedzenia które już lekko jest po terminie - ponieważ tak bardzo boję się wymiotowania, że ograniczam się w wielu sferach życiowych...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie