10 rzeczy, które musi zrozumieć każda 20-latka. Nagle wszystko stanie się prostsze

Do tego trzeba dojrzeć.
10 rzeczy, które musi zrozumieć każda 20-latka. Nagle wszystko stanie się prostsze
Fot. Unsplash
13.01.2020

Pomiędzy 20. a 30. rokiem życia podejmujemy wiele ważnych decyzji, które rzutują na całą naszą przyszłość. To także czas ostatecznego kształtowania się ludzkiej osobowości, więc warto dobrze wykorzystać ten moment. Skupić się na własnych potrzebach i pragnieniach, zamiast usilnie spełniać cudze oczekiwania.

Zobacz również: Tego najbardziej boją się młodzi ludzie. Na samą myśl wpadają w panikę

Łatwo powiedzieć, a zdecydowanie trudniej zrobić, dlatego warto posłuchać tych, którzy mają to już za sobą. Publicystka portalu yourtango.com zdradziła najważniejsze lekcje, jakie musiała przepracować jako młoda kobieta. Wyciągnęła z nich wnioski, które dziś wydają jej się oczywiste, ale dobrze pamięta, że nie zawsze tak było.

Ma nadzieję, że jej wyznanie okaże się dla niektórych pomocne i pozwoli spojrzeć na siebie z większego dystansu.

#1 Masz prawo cierpieć

Ciągle słyszymy, że czas wziąć się w garść, przestać płakać i ruszyć do przodu. Smutek jest bez sensu, dlatego trzeba go zwalczać w zarodku. Jej zdaniem to nie do końca prawda. Każdy czasami miewa gorsze chwile i nie powinniśmy się tego wstydzić. Spadając na dno zawsze mamy szansę, żeby się odbić. Cierpienie może uszlachetniać.

#2 Znajdź powód, by kochać

A co najważniejsze - nie wstydź się swoich uczuć. Młodość powinna wiązać się ze spontanicznością, także w relacjach z innymi ludźmi. Nie ma nic gorszego, niż 20-latka, która sama skazuje siebie na niepowodzenie i wciąż szuka wymówek. Warto otworzyć serce i dać sobie szansę.

#3 Nie daj się złamać

Czasami życie nam się wali i jesteśmy w fatalnej kondycji. Jest tak źle, że przestajemy wierzyć w swoją urodę, zaradność, inteligencję, wartość. W takich trudnych momentach trzeba przypomnieć sobie, że to nie potrwa wiecznie. Nie wmawiaj sobie, że jesteś obrazem nędzy i rozpaczy. Że wszyscy inni tak cię potrzegają. To po prostu nieprawda.

Zobacz również: 7 zdań, które usłyszysz od szantażysty emocjonalnego. Tak faceci nami manipulują

#4 W życiu nic nie jest łatwe

Być może zabrzmi to jak slogan wygłaszany przez wszystkich modnych coachów, ale naprawdę nie należy się poddawać. Tylko uparci ludzie osiągają swój cel i mając 20 lat warto to zrozumieć. Niepowodzenia to element naszej rzeczywistości, a na błędach faktycznie można się sporo nauczyć. Banał, ale jakże życiowy.

#5 Nigdy nie proś o miłość

Czasami zakochujemy się w tak desperacki sposób, że nie jesteśmy w stanie pogodzić się z obojętnością drugiej strony. Próbujemy się przypodobać, udając kogoś, kim nigdy nie będziemy. Na krótką metę może to nawet zadziałać, ale już teraz zdradzimy nieuniknione: wreszcie sama zrozumiesz, że to nie ma sensu. A lepiej wcześniej, niż później.

#6 Czas naprawdę leczy rany

Po śmierci bliskiej osoby dochodzimy do wniosku, że nic dobrego nas już nie spotka. Tak samo po zakończeniu długoletniego związku, który miał być tym jedynym i ostatnim. Twoje cierpienie jest prawdziwe i uzasadnione, ale nie będzie trwało wiecznie. Trzeba o tym pamiętać w chwilach zwątpienia, bo wtedy łatwiej przeżyć żałobę po stracie.

#7 Idź przed siebie

Niepowodzenia na pewno nie dodają nam motywacji. Czasami mamy ochotę rzucić wszystko i zwyczajnie się poddać. Tylko do czego to doprowadzi? Będzie jeszcze gorzej, a przecież chcemy, by zrobiło się lepiej. Jesteś jeszcze młoda i naprawdę możesz wszystko. Wystarczy wyznaczyć sobie cel i dążyć do niego. Nawet ze łzami w oczach.

#8 Uczucie przyjdzie nieoczekiwanie

Zazwyczaj dochodzimy do wniosku, że jeśli jeszcze nie odnalazłyśmy tego jedynego, to najwyraźniej pisany jest nam los wiecznej panny. Skoro koleżanki mają już mężów i rodzą kolejne dzieci, widocznie są w czymś lepsze. W efekcie naprawdę możemy zostać same, ale nie wynika to z niskiej wartości. Wystarczy wrzucić na luz i otworzyć się na nowe znajomości. To wreszcie przyniesie efekt.

#9 Naucz się wybaczać

W młodości bywamy bardzo emocjonalne i łatwo zajść nam za skórę. Jeśli się kłócimy, to na całego i niszcząc wszystko wokół. Nie warto - przekonuje autorka. Naprawdę lepiej sobie odpuścić i wybaczyć, bo szkoda życia na negatywne emocje. Największy wróg wkrótce może się okazać najlepszym przyjacielem.

#10 Bądź za wszystko wdzięczna

Często skupiamy się na tym, czego nie mamy i jak bardzo los nas skrzywdził. W efekcie nie doceniamy tego, co udało się osiągnąć. Przy takim nastawieniu nigdy nie osiągniemy zadowolenia z życia i dlatego warto je zmienić. Spisz wszystko, z czego jesteś dumna i powiedz głośno: jestem za to wdzięczna. Wkrótce będzie tego na pewno więcej.

Zobacz również: „Dylemat wagonika”. Szybki test na to, czy masz w sobie coś z psychopaty

Polecane wideo

Najbardziej przełomowe lata w Twoim życiu. W tym wieku wydarzy się coś ważnego
Najbardziej przełomowe lata w Twoim życiu. W tym wieku wydarzy się coś ważnego - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie