7 zdań, które usłyszysz od szantażysty emocjonalnego. Tak faceci nami manipulują

Padają w każdym toksycznym związku.
7 zdań, które usłyszysz od szantażysty emocjonalnego. Tak faceci nami manipulują
Fot. iStock
28.10.2019

Choć teoretycznie wiemy, czym charakteryzuje się toksyczny związek, bardzo często decydujemy się trwać w takiej niezdrowej relacji. Może to wynikać z lęku przed samotnością, ale najczęściej stajemy się ofiarami manipulacji. Partner zna nasze słabe strony i bezwzględnie je wykorzystuje.

Zobacz również: Osoby nadużywające tych słów mają ze sobą poważny problem. Potrzebują pomocy

Pierwszym sygnałem powinny być jego słowa. Na pierwszy rzut oka całkiem niewinne, ale wpędzające nas w coraz większe poczucie winy - czytamy na themindsjournal.com. Serwis przytacza 7 takich destrukcyjnych zdań, na które zazwyczaj nie potrafimy odpowiedzieć.

Warto się tego nauczyć, bo tylko tak można sobie poradzić z manipulatorem.

#1 Zobacz, co mi zrobiłaś!

Wpędzanie w poczucie winy to sprawdzony chwyt. Musisz zdać sobie sprawę, że nie ponosisz za wszystko odpowiedzialności i tak naprawdę do niczego nie możesz go zmusić. To widocznie on podjął złą decyzję i teraz próbuje cię tym obarczyć. Każdy odpowiada za siebie - nawet w związku.

#2 Jak możesz być na mnie zła?

Często słyszą to kobiety, które są np. uzależnione finansowo od partnera. On daje sobie prawo, by traktować nas w najgorszy sposób, bo przecież tak wiele mu zawdzięczamy. Przebaczenia jednak nie da się kupić, a troski nie należy nikomu wypominać. Jeśli zachował się nie fair - masz prawo okazywać swoje emocje.

Zobacz również: Chłopak chciał, by powiększyła piersi. Jej odpowiedź to cios poniżej pasa

#3 Ufam tobie, ale nie innym ludziom

Tak manipulatorzy tłumaczą swoją obsesję na punkcie sprawdzania i decydowania o losach partnera. W rzeczywistości to żaden argument. On nie ma prawa mówić ci, jak masz się ubierać, ani przeglądać twoich wiadomości. Nieuzasadniona zazdrość i kontrola wynikają z jego problemów, a nie twojej rzekomej winy. 

#4 Powinnaś to zrobić, bo tak będzie dla nas lepiej

Konkretny przykład: nie wychodź wieczorem z koleżankami, bo dzieci potrzebują cię w domu. To nic innego, ale szantaż emocjonalny i próba uwięzienia cię w czterech ścianach. W związku wspólnie decydujemy, jakie rozwiązanie jest dla nas najbardziej korzystne. Jeśli tylko on ma monopol na prawdę, to relacja na pewno nie jest do końca zdrowa.

#5 Zrobiłem to w trosce o ciebie

Wyobraź sobie sytuację, że prosisz partnera o powstrzymanie się przed jakimś działaniem. On nie bierze jednak pod uwagę twoich mniej lub bardziej uzasadnionych obaw i robi na przekór. Teoretycznie dla twojego dobra, ale kto powiedział, że akurat w tej kwestii się nie pomylił? Masz praw żyć po swojemu.

#6 Zrobię sobie krzywdę, jeśli mnie zostawisz

Najgorszy szantaż emocjonalny, jaki można sobie wyobrazić. Bądź ze mną albo się zabiję. W zdrowej relacji nie ma na to miejsca. Jesteśmy razem, bo się kochamy, a jeśli uczucie wygasło - każda ze stron ma prawo odejść. Nikogo nie można zmusić do miłości.

#7 Wiem, że tego nie chcesz, ale spróbujmy

Kolejny przykład: mówisz partnerowi, że na razie nie chcesz mieć dzieci, ale on mimo wszystko naciska i szuka sposobów, aby cię do tego zmusić. Nie trzeba być wykwalifikowanym psychologiem, by dostrzec, jak patologiczna jest to sytuacja. O takich sprawach nigdy nie może decydować jedna strona, choć manipulatorom wydaje się inaczej…

Zobacz również: Która para jest najbardziej zakochana? Wybór powie wszystko o Twoim życiu uczuciowym

Polecane wideo

Zodiakalne pary, które nie powinny być razem. Stałego związku z tego nie będzie
Zodiakalne pary, które nie powinny być razem. Stałego związku z tego nie będzie - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
Polska gurom (Ocena: 5) 16.03.2023 22:11
Na papilocie ciągle widzę jak mężczyźni manipulują a gdzie jest o tym jak kobiety manipulują
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.10.2019 13:50
Albo, "Jak chcesz to sobie idź i zostań starą panną" już i to słyszałam...
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 29.10.2019 12:12
Trzeba pamiętać że każdy kij ma dwa końce i niestety częściej widzę jak to kobiety w dość ordynarny sposób chcą manipulować facetami i to niestety one pozwalają sobie na więcej niż faceci. Więc według mnie ten artykuł jest do d... Pozdrawiam kobiety a nie szony
odpowiedz

Polecane dla Ciebie