Co mówią o Tobie zdjęcia, które wrzucasz na Instagram? Psycholog wyjaśnia ich ukryte znaczenie

Zdradzają na Twój temat o wiele więcej, niż Ci się wydaje.
Co mówią o Tobie zdjęcia, które wrzucasz na Instagram? Psycholog wyjaśnia ich ukryte znaczenie
Fot. iStock/Unsplash.com
21.10.2019

Instagram stał się wspaniałym narzędziem do autokreacji. To my sami decydujemy o tym, jakie zdjęcia publikujemy w tym medium, przez co jesteśmy w stanie tworzyć starannie wyreżyserowaną narrację. Warto o tym pamiętać, bo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że “spontaniczne” fotki na Instagramie są w rzeczywistości pieczołowicie planowane i upiększane w dążeniu do perfekcji. 

Zobacz również: Zdjęcie z Instagrama kontra rzeczywistość. Ktoś sfotografował, jak ta dziewczyna wygląda naprawdę

Okazuje się, że zdjęcia, które publikujemy na Instagramie, czy szerzej – w mediach społecznościowych – mówią na nasz temat naprawdę dużo. Psycholog Elena Touroni wyjaśnia, że fotki, które najchętniej i najczęściej wrzucamy w social media to te, które ukazują aspekty idealnego życia i taką wersję samych siebie, którą postrzegamy za perfekcyjną 

W takich przypadkach te zdjęcia mogą być używane jako strategia, zewnętrzna walidacja, podbudowywanie własnej wartości, zwłaszcza jeśli ktoś ma wrażenie, że nie dostaje tego w prawdziwym życiu 

- mówi Elena Touroni. Razem z Lynn Morrison, dyrektorką firmy marketingowej specjalizującej się w mediach społecznościowych ekspertka rozkłada na czynniki pierwsze najpowszechniejsze typy zdjęć, które udostępniamy na Instagramie. Co właściwie mówią o nas innym? 

Selfie  

Przeglądając Instagram nie da się nie trafić na przynajmniej jedno selfie, czyli tzw. zdjęcie z ręki przedstawiające czyjś autoportret. Chociaż mają wydawać się spontaniczne i wykonane pod wpływem chwili ani absolutnie niepozowane, prawda jest zupełnie inna.  

“Czy ktokolwiek celowo publikuje złe selfie? Minimalne wymagania dla takiego zdjęcia to półgodzinny makijaż, 15 póz z “dzióbkiem” i jeden sprytny rekwizyt. Takie zdjęcia mówią: “Jestem mądra, inna niż wszystkie inne dziewczyny, lubię improwizować i żyję pełnią życia. A mój makijaż przypadkiem wyszedł idealny - podsumowuje Lynn Morrison.  

Fot. iStock

Zdjęcia krajobrazów 

Ręka do góry, kto choć raz wybrał się na wakacje i zamiast cieszyć się chwilą był zbyt zajęty próbami wzbudzenia zazdrości w znajomych i kolegach z pracy. Masowe udostępnianie zdjęć pięknych, egzotycznych krajobrazów to oznaka tego, że szukasz walidacji u osób ze swojego najbliższego otoczenia 

“Zdjęcia z plaży albo w pięknej scenerii mówią: “Nie tęsknię za pracą, ale brakuje mi codziennego potwierdzenia, że jestem kimś ważnym. Oto zdjęcia, które mają wam przypomnieć o tym, że nawet jeśli mnie tam z wami nie ma, wciąż jestem od was lepsza”. Zdjęcia krajobrazów najlepiej podkreślają status społeczny oraz stan konta bankowego, bez bycia ostentacyjnym. Podczas gdy reszta twoich znajomych haruje w nudnym biurze, twoje fotki zachodzącego słońca ma wzbudzić w nich zazdrość” - wyjaśnia Lynn Morrison. 

Zdjęcia przedstawiające osiągnięcia 

To zdjęcia, które mają na celu jedno - pochwalić się przed całym światem, oczywiście bez słów, bo to uchodziłoby za nieeleganckie. Bez względu na to, czy wrzucasz fotki tuż po przebiegnięciu maratonu, czy z ekskluzywnej imprezy dla samej śmietanki towarzyskiej, zdaniem ekspertów takie zdjęcia świadczą o tym, że oczekujesz nagrody, a na Instagramie występuje ona w formie polubień, czyli serduszek.  

“Gdy wrzucamy jakieś zdjęcia na nasze publiczne kanały w social mediach, to z definicji szukamy uznania za nasze osiągnięcia. Przeważnie takie osoby albo zachowują się tak, jakby to było coś zupełnie normalnego, że spędzają weekend na korcie tenisowym na Wimbledonie, albo z przesadą podkreślają, że same nie wierzą w to, że udało im się coś takiego osiągnąć - tłumaczy psycholog Elena Touroni.

Zobacz również: „Nie wierzcie w to, co widzicie na Instagramie”. Rianne Meijer pokazała, jak oszukuje się followersów

Polecane wideo

Ta influencerka jest tak piękna, że fani tatuują sobie na ciele jej twarz
Ta influencerka jest tak piękna, że fani tatuują sobie na ciele jej twarz - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 24.10.2019 20:16
a co mówi o mnie fakt, że nie mam instagrama i nie wrzucam tam żadnych zdjęć?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie