Sprawny umysł – lepsze życie!

Wydajny umysł oznacza łatwość realizowania zadań – zarówno tych, wiążących się z pracą czy studiami, jak i drobnych obowiązków, z którymi mierzymy się na co dzień. Warto korzystać ze swoich możliwości!
Sprawny umysł – lepsze życie!
13.09.2009
>

Spośród wszystkich urządzeń znanych współczesnemu człowiekowi to właśnie mózg można nazwać najbardziej skomplikowanym mechanizmem. Wielu uważa go za największy atut ludzi. Myli się natomiast ten, kto twierdzi, że inteligencja określa poziom możliwości umysłu. Nawet jeśli nie pracujemy nad podwyższeniem IQ, możemy rozwijać sam rozum. Nagrodą będzie efektywniejsze wykorzystywanie jego potencjału.

Koniec ze schematami!

Na początek wyzwanie – koncentracja. Okazuje się, że nowe technologie, takie jak telewizja, komputer czy Internet nie pomagają w skupianiu uwagi. Warto więc walczyć z rozkojarzeniem. Jak? Na przykład poprzez unikanie rutyny. Raz na jakiś czas przeorganizuj to, co w twoim życiu trzymane jest w ryzach schematów. Powrót do domu inną drogą albo zmiana układu ubrań w szafie zmusi twój umysł do wykorzystywania uwagi w realizacji prostych zadań.

Błahy problem

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest mowa? Jeśli lubisz uczyć się języków obcych – świetnie! Dzięki temu rozwijasz niepozorną, lecz bardzo ważną zdolność umysłu – płynność mowy. W nadmiarze obowiązków często brakuje nam motywacji do wkuwania nowych słówek, możesz więc znaleźć inny sposób na regularny trening zdolności językowych. Zmień tematykę czytanych artykułów lub filmów. Jeśli w kiosku kupujesz czasopisma o dekorowaniu wnętrz, przestaw się na gazety o tematyce psychologicznej lub takiej, która cię zainteresuje, a która jest ci nieznana. Poznasz nowe słowa, których znaczenia będziesz musiała się domyślać. Dobrym pomysłem jest też rozwiązywanie krzyżówek, połączone ze sprawdzaniem znaczenia brzmiących obco haseł. Po pewnym czasie zwiększysz zasób słownictwa, a to pomoże w szybszym rozumieniu i zapamiętywaniu nowego materiału.

Wybór zawsze należy do ciebie

Logika jest umiejętnością, którą wykorzystujesz bezustannie, nawet teraz, gdy zapoznajesz się z treścią tego artykułu. Właśnie ona pomaga podjąć decyzję o przeczytaniu kolejnego zdania. Za każdym razem, kiedy spotykasz się z możliwością wyboru, wyobrażasz sobie jego konsekwencje, wyciągasz wnioski i dokonujesz selekcji. Trenuj tę umiejętność, aby twoje wybory były jak najlepsze. Rozwiązuj zagadki logiczne wymagające przewidywania i wyciągania wniosków. Możesz też sięgnąć po gry strategiczne lub przygodówki.

Nudne wkuwanie? Zapomnij!

Nie trzeba przekonywać, jak istotną rolę odgrywa pamięć w funkcjonowaniu całego umysłu. Owszem, regularne wkuwanie chińskich aforyzmów czy nazw stolic 56 państw Afryki to świetny trening pamięci. Kto z nas ma jednak na to czas i ochotę? Ćwicz umysł, wykonując przyjemne czynności! Zapamiętaj teksty wypowiadane przez aktorów w ulubionej scenie filmowej, naucz się słów ukochanej piosenki, by następnym razem móc ją zaśpiewać, a przepis na smaczne ciasto, zamiast na kartce, miej po prostu w głowie!

Na koniec przestroga. Nie pozwól, aby entuzjazm lub nadmierny zapał ostatecznie zniechęcił cię do pracy nad rozwojem umysłu. Nie traktuj tego zadania, jak kolejne postanowienie z serii „muszę”. To najkrótsza droga do sprawienia sobie zawodu! Kwestię poprawy zdolności umysłu potraktuj jako rozrywkę lub ciekawostkę. Wykonanie dowolnej zabawy, spośród zaproponowanych powyżej, na pewno nie zaszkodzi, natomiast minimalna poprawa, choćby jednej zdolności umysłowej, zrobi wielką różnicę!

Alicja Milewska

Zobacz także:

Kobieta z pamięcią absolutną - naukowy fenomen! 

Przeczytaj o kobiecie, u której zdiagnozowano hipermnezję, czyli autobiograficzną hiperpamięć.

Inteligentne kobiety są lepsze w łóżku

Artykuł o tym, dlaczego intelekt, a nie wygląd odgrywa większą rolę w życiu erotycznym!  

 

 

Polecane wideo

Komentarze (41)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2009 08:48
http://www.wygraj100.info/?t=52643163 <-zagraj i wygraj 1OOzł:) ja juz wygralam:) POLECAM!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.09.2009 13:54
Zgarnij super nagrody w konkursie blend-a-med! http://www.3dwhite.pl/?click=7f2bcfe9557ffce5af9bc5c2009d0600
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.09.2009 17:08
http://www.zemsta-za-zdrade.com/?id=ded456ba jak robić głębokie gardło TYLKO DLA DOROSłYCH!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.09.2009 21:42
http://www.zemsta-za-zdrade.com/?id=c511bded
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.09.2009 12:37
Cześć. Jestem studentką piszącą właśnie prace magisterską na temat przedsiębiorczości. Chciałabym Was prosić o wypełnienie krótkiej ankiety na temat e-biznesu. Wypełnienie ankiety zajmuje około minuty. Ankieta składa się z 8 pytań i jest dostępna na stronie www.mlodyprzedsiebiorca.pl w zakładce z lewej strony Ankiety i ankieta nr. 3 "E-biznes szansą na sukces". Jeśli lubicie wypełniać ankiety możecie też wypełnić pozostałe ;-) Z góry dziękuje Wam za pomoc
odpowiedz

Polecane dla Ciebie