Gdy nastolatek próbuje się zabić... Wszystko, co trzeba wiedzieć o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży

Liczba samobójstw i prób samobójczych wśród polskich uczniów rośnie lawinowo. Telefon zaufania dla młodej osoby może okazać się ostatnią deską ratunku.
Gdy nastolatek próbuje się zabić... Wszystko, co trzeba wiedzieć o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży
Fot. pexels.com
05.06.2019

Statystyki porażają. Od 2013 do 2018 roku policja odnotowała ponad dwukrotny wzrost liczby dzieci i młodzieży między 7. a 18. rokiem życia, które chciały odebrać sobie życie: z 357 do 772 przypadków. Zdaniem ekspertów przyczyn samobójstw czy prób samobójczych wśród młodych osób może być bez liku. Jednocześnie tragedie takie jak ta, do której doszło w maju w jednej z warszawskich szkół, gdzie zamordowano nastolatka, pokazują, że współczesny świat dla wielu młodych ludzi nie jest gościnnym miejscem.

Zobacz także: 7 nieoczywistych znaków, że Twoja matka jest toksyczna

Choć żyjemy globalnie, a dzięki współczesnym technologiom i łatwości w nawiązywaniu kontaktów świat się skurczył, specjaliści zwracają uwagę, że dzisiejsza młodzież często bywa bardzo samotna. Składa się na to wiele czynników, m.in. wyalienowanie w grupie rówieśniczej, nieobecność bliskich, brak akceptacji ze strony otoczenia, doświadczenie przemocy itp.

Z raportu „Dzieci się liczą 2017” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) można wyczytać, że rośnie liczba dzieci hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych, natomiast pod względem zakończonych zgonem prób samobójczych dzieci w wieku 10–19 lat Polska jest na drugim miejscu w Europie, po Niemczech. Co piąte dziecko doświadczyło przemocy fizycznej ze strony znajomej osoby dorosłej. 2 proc. dzieci doświadczyło jakiejś formy wykorzystywania seksualnego, a tylko połowa rodziców rozmawiała ze swoimi dziećmi o takim zagrożeniu. Powtarzalnej, długotrwałej cyberprzemocy doświadcza 5 proc. dziewczyn i 4 proc. chłopców.

Osamotnienie sprawia, że młody człowiek często nie ma do kogo zwrócić się ze swoim problemem. Nawet jeśli odczuwa wstyd, upokorzenie, czuje się zagubiony i głęboko nieszczęśliwy, tłumi emocje w sobie i nie szuka pomocy. Co często ma brzemienne w skutkach konsekwencje, szczególnie jeśli dom nie zapewnia spokoju.

Co może pomóc w takiej sytuacji? Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, który działa pod darmowym numerem: 116 111. Linia czynna jest codziennie w godz. 12.00–02.00. W telefonie zaufania pozostajesz anonimowa/y. Nie musisz się przedstawiać ani mówić, skąd dzwonisz. Telefon jest dyskretny.

Zobacz także: Jestem nastolatką uzależnioną od alkoholu

Z jakim problemem możesz się zgłosić? Praktycznie z każdym – nie ma tematów błahych, „głupich”, mało istotnych. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wyjaśnia, że przy telefonie dyżurują osoby, które zazwyczaj są psychologami lub pedagogami. Lubią rozmawiać z dziećmi i młodzieżą, więc wysłuchają cię cierpliwie i postarają się udzielić pomocy. Każdego dnia telefon zaufania obsługuje 18 pracowników i wolontariuszy, którzy odbierają 500–700 telefonów od młodych osób przeżywających kłopoty bądź mających trudności w różnych dziedzinach życia.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: „Możemy porozmawiać o przyjaźni, miłości, kontaktach z rodzicami czy problemach w szkole. Czujesz złość, smutek, zniechęcenie, a może żal? Możesz podzielić się z nami tym, co właśnie przeżywasz. Dojrzewasz i masz związane z tym pytania – chętnie o nich porozmawiamy. Jeśli doświadczasz przemocy lub jesteś w niebezpiecznej sytuacji, wspólnie zastanowimy się, co zrobić, aby Ci pomóc”.

Inne tematy, na które śmiało możesz porozmawiać, to również: szkoła, używki, twoje samopoczucie i zdrowie, przemoc, bezpieczeństwo w sieci, dom i rodzina, przyjaźń, miłość, związki, seksualność i dojrzewanie. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, zmiany zachodzące w ciele młodej, dojrzewającej osoby bywają zaskakujące i nierzadko krępujące. Gdy brakuje odwagi, by np. o pierwszej miesiączce porozmawiać z mamą czy koleżanką, telefon zaufania może być dobrym pomysłem.

Dla młodej osoby nawet takie sprawy jak zmiana szkoły, problemy z nauką czy stres na klasówkach mogą być wystarczającym powodem, by skorzystać z telefonu zaufania.

Brakuje ci odwagi, żeby zadzwonić? Możesz również napisać tutaj. Pamiętaj, żeby najpierw się zarejestrować/zalogować. Pytania zadawane przez stronę są anonimowe i nigdzie nie będą publikowane. Rejestrujesz się i logujesz po to, by móc przeczytać udzieloną ci odpowiedź. W treści listu (maksymalnie 3000 znaków) możesz napisać o wszystkim, co cię trapi, nurtuje, martwi, przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.

Telefon zaufania bywa ostatnią deską ratunku i niejedną osobę uchronił od śmierci samobójczej. Lucyna Kicińska, koordynatorka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w rozmowie z Onetem mówi: „Wśród dzwoniących do nas dzieci są takie, które właśnie podejmują próbę samobójczą. I nie chodzi o myśli, zastanawianie się, czy to zrobić, czy nie – to są leki popite alkoholem albo stojący na wiadukcie nastolatek, który skoczyłby, gdyby się nie połączył”. Pod tym względem telefon zaufania – dosłownie – stał się sprawą życia i śmierci.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat swoich praw lub czujesz, że twoje prawa są łamane, zadzwoń pod bezpłatny numer 116 111 albo napisz wiadomość.

Polecamy ci jeszcze telefon grupy edukatorów seksualnych „PONTON”: 22 635 93 92. W każdy piątek w godz. 16:00–20:00 edukatorzy seksualni grupy „PONTON” odpowiadają na pytania związane z seksualnością, dojrzewaniem, antykoncepcją itp. Opłata za połączenie zgodnie z cennikiem operatora.

Zobacz także: Im dłużej śpisz, tym gorzej z Twoją psychiką? Nowe badania są alarmujące

Nie wierzyła, że ktokolwiek ją zechce. Dzisiaj ma męża, którego jej pozazdrościsz
Nie wierzyła, że ktokolwiek ją zechce. Dzisiaj ma męża, którego jej pozazdrościsz - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie