Zaczyna się już w piątek, najgorzej jest w niedzielę. Czy Ty też cierpisz na syndrom WAS?

Jeśli weekendy napawają Cię przerażeniem, ten tekst jest dla Ciebie.
Zaczyna się już w piątek, najgorzej jest w niedzielę. Czy Ty też cierpisz na syndrom WAS?
Fot. Unsplash
28.05.2019

Już od poniedziałku z niecierpliwością odliczamy dni do upragnionego weekendu. Każdy kolejny “odhaczony” dzień przybliża nas do piątkowego popołudnia, gdy będziemy mogli wyjść z pracy i nie wracać do niej przez kolejne 48 godzin. Ale paradoksalnie upragniony weekend wpędza coraz więcej osób w poczucie przygnębienia i niepokoju. Jesteś jedną z nich? W takim razie być może cierpisz na syndrom stresu weekendowego. 

Zobacz również: Nauczyciel spisał 101 prostych sposobów na radzenie sobie ze stresem. Ta lista to hit

WAS, czyli “weekend anxiety syndrome dotyczy osób, które zamiast ekscytacji i rozluźnienia odczuwają lęk i niepokój na myśl o dniach wolnych. W rozmowie z Daily Telegraph tłumaczy to psycholog kliniczny Catherine Madigan. 

Syndrom WAS to poczucie niepokoju związane z powtarzającym się niepowodzeniem zrobienia wszystkiego, co chcieliśmy, albo myśleliśmy, że musimy zrobić w weekend.  

Kiedy tak się nie dzieje, wpadamy w poczucie winy i przygnębienia, w związku z czym weekend przestaje kojarzyć nam się z chwilami beztroski i wypoczynku, tylko staje się synonimem porażki. Obwiniamy się, bo przespaliśmy pół soboty (a za oknem taka ładna pogoda), nie zrobiliśmy prania, nie ugotowaliśmy obiadu na cały tydzień, nie wybraliśmy się na żadne wydarzenie kulturalne ani nie spotkaliśmy się ze znajomymi. Za to z nawiązką nadrobiliśmy zaległości na Netflixie 

Fot. Unsplash.com

Dr Luke Martin dodaje, że syndrom stresu weekendowego to jeden z najpowszechniejszych efektów nowoczesnego życia.  

Żyjemy w wiecznym niedoczasie, czujemy wielką presję, żeby nadrobić wszystko w weekend. Z mediów społecznościowych wynika, że każdy prowadzi idealne, wypełnione zajęciami życie, więc łatwo jest wpaść w pułapkę myślenia, że jeśli nasze życie tak nie wygląda, to coś z nami nie tak. W poniedziałek, gdy wszyscy wymieniają się wrażeniami po weekendzie i czujesz, że odstajesz od reszty, twojemu organizmu się to nie podoba, co powoduje uczucie niepokoju. 

Być może właśnie w tym tkwi sedno problemu – w nieustannym porównywaniu się z innymi. Kiedy ty znowu spędziłaś weekend pod kocem, a w poniedziałek w biurze słuchasz przechwałek o wyjściach znajomych na targi z rękodziełem albo wypadach na wycieczkę rowerową za miasto, trudno nie poczuć się gorszym, mniej aktywnym, a bardziej leniwym. Co w takiej sytuacji i jak poradzić sobie z syndromem WAS? Specjaliści radzą, aby nie zostawiać wszystkiego na weekend i jeszcze w tygodniu pozwalać sobie na małe przyjemności i planować rozrywki. Dodają też, żeby nasze plany co do weekendu pozostawały luźne i aby zbytnio się do nich nie przywiązywać - w przypadku, gdy nie uda nam się ich zrealizować w 100 procentach, unikniemy poczucia porażki i stresu.

Na koniec najważniejsze - przy planowaniu weekendowych aktywności kieruj się przede wszystkim tym, co sama lubisz robić i co ciebie interesuje. Nie próbuj za wszelką cenę zaimponować innym. Bo w weekendzie nie chodzi o rywalizację z innymi, ale o relaks i odpoczynek! 

Zobacz również: Ta firma daje swoim pracownikom prawie tydzień wolnego, żeby mogli…

Polecane wideo

Jeszcze niedawno wyglądała tak. Dziś można ją pomylić z Chodakowską
Jeszcze niedawno wyglądała tak. Dziś można ją pomylić z Chodakowską - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.05.2019 11:07
Kiedyś też tak miałam. Już w szkole poczucie, że marnuję wakacje, na studiach tak samo... Az w końcu stwierdziłam że spanie do południa i ogladanie netflixa sprawia mi radość i mnie relaksuje. Dlatego powiedziałam sobie "walić wszystkich innych, dla siebie to ja powinnam być najważniejsza i moje szczęście. Nikogo nie krzywdze, robię to, co sprawia mi radość, więc ci, co im się nie podoba niech spier....niczają na drzewo". Polecam! :D
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.05.2019 09:27
A ja pracowałam na zmiany. Wolne w poniedziałek to jak los na loterii, bo to ten dzień kiedy zwalały się na nas najgorsze rzeczy po weekendzie...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.05.2019 16:39
Ja natomiast cierpie na lęk przed poniedziałkiem. Jedynie w weekendy czuje ze żyje.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 28.05.2019 16:08
Ja też to mam, straszne, nawet nie zdawalam sobie sprawy...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.05.2019 15:56
tak, mam to
odpowiedz

Polecane dla Ciebie