7 nieoczywistych znaków, że Twoja matka jest toksyczna

Radzimy, co zrobić w takiej sytuacji.
7 nieoczywistych znaków, że Twoja matka jest toksyczna
Fot. iStock
04.06.2019

Relacja z matką to jedna z najważniejszych relacji, jaką każdy człowiek nawiązuje w swoim życiu. Co więcej, ta relacja bardzo często rzutuje na kontakty z innymi ludźmi, a nawet na romantyczny związek. Jeśli między dzieckiem a matką dzieje się źle, w dorosłym życiu mogą pojawić się trudności w nawiązywaniu bliskich więzi z innymi. 

Zobacz również: REPORTAŻ: Moja mama wszystkiego mi zazdrości!

Po czym rozpoznać, że twoja matka jest toksyczna? Osoby, które tkwią w takiej relacji często nie zdają, albo nie chcą zdawać sobie z tego sprawy, ponieważ trudno im przyjąć do wiadomości, że jedna z najważniejszych osób w ich życiu nieustannie krzywdzi ich swoim zachowaniem i podkopuje poczucie własnej wartości. Jednak jeśli poniższe 7 przykładów idealnie opisuje twoją relację z matką, musisz zmierzyć się z faktem, że jest ona toksyczną osobą. Radzimy, co zrobić w takiej sytuacji i jak spróbować nawiązać zdrową i pełną szacunku więź z mamą. 

#1: Próbuje być twoją najlepszą przyjaciółką 

Pamiętasz “wyluzowaną mamę” z filmu “Wredne dziewczyny”, w którą wcieliła się Amy Poehler? To idealny przykład niedojrzałej, toksycznej matki. Owszem, ty i twoja mama możecie mieć bliską więź, niczym przyjaciółki, ale zaczyna się ona zbytnio zaciskać, sytuacja staje się nie zdrowa. “Wyluzowane mamy” mają tendencję do tego, aby nagle odwrócić się od swoich dzieci – tak jak toksyczna przyjaciółka, która nagle zaczyna z tobą rywalizować albo robi wszystko, by podkopać twoją pewność siebie. 

Jak temu zapobiec? Spróbuj ustalić jasne granice, których twoja mama nigdy nie powinna przekraczać i trzymaj się tego dystansu.  

#2: Rozmawiając z nią zawsze czujesz się winna albo się denerwujesz 

Rodzice powinni być skałą, w której zawsze możesz znaleźć oparcie, i z którymi możesz porozmawiać na każdy trapiący cię temat. Jednak toksyczna matka nieustannie próbuje skierować konwersację na siebie. Rezultat? Za każdym razem, gdy z nią rozmawiasz, czujesz się winna albo niewidzialna, a także odczuwasz złość. To bardzo frustrujące 

Jak temu zapobiec? Jeśli nie możesz liczyć na wsparcie ze strony swojej mamy, spróbuj poszukać go gdzieś indziej. Zwróć się do przyjaciółki, partnera, albo do terapeuty, który zawsze cię wysłucha. 

Fot. iStock

#3: To ty zawsze musisz przepraszać 

Nic tak nie świadczy o niedojrzałości jak brak umiejętności, by powiedzieć “przepraszam”. To jedna z książkowych cech toksycznej osoby i tak samo jest w przypadku toksycznej matki. Takie osoby mają wielkie trudności, aby wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i niewłaściwe zachowanie.  

Jak temu zapobiec? Jeżeli twoja matka nie jest w stanie zrozumieć, że powinna cię za coś przeprosić, najlepszym wyjściem z sytuacji będzie zdystansować się od niej po rozmowie, która was poróżniła. 

#4: Nieustannie cię krytykuje 

Krytyka, a właściwie “krytykanctwo” to jedna z flagowych cech toksycznej matki. Jaka jest różnica między tymi zachowaniami? Krytyka powinna być konstruktywna i skupiać się ściśle jednej kwestii. Krytykanctwo to obwinianie kogoś za całokształt, najczęściej bezpodstawne. Jeżeli twoja matka nieustannie krytykuje każdą twoją decyzję, to, jak się ubierasz, z kim się przyjaźnisz, gdzie pracujesz itp., to może być znak, że brak jej emocjonalnej dojrzałości. 

Jak temu zapobiec? To może być trudne, ale postaraj się nie brać do siebie negatywnych komentarzy. Upewnij się, że masz wokół siebie ludzi, którzy cię akceptują i doceniają. 

#5: Próbuje tobą manipulować 

Manipulacja to taktyka, którą wykorzystują małe dzieci, a także osoby niedojrzałe oraz toksyczne. Potrafią uciekać się do płaczu albo wymuszają współczucie, żeby osiągnąć swój cel i owinąć sobie innych wokół palca. Dojrzały i zrównoważony rodzic potrafi komunikować się z dzieckiem i mówić o swoich emocjach i potrzebach bez prób manipulowania go. Przykłady manipulacji ze strony toksycznej matki? Nie odbiera twoich telefonów, mimo że wie, że chcesz porozmawiać z nią o czymś ważnym, albo próbuje wymusić na tobie zbyt częste i zbyt długie odwiedziny. 

Jak temu zapobiec? Jeżeli racjonalna i spokojna rozmowa nie przynosi efektów, nie pozostaje nic innego, jak wyraźnie dać do zrozumienia, że nie życzysz sobie takich prób manipulacji i zdystansowanie się od matki. 

Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/20899585746730180/)

#6: Chce, żebyś rozwiązała za nią jej problemy 

Każdy od czasu do czasu potrzebuje wsparcia i pomocy - zarówno dziecko, jak i rodzic. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy twoja matka oczekuje od ciebie, że będziesz rozwiązywać za nią wszystkie jej problemy i zacznie cię nimi obarczać. A jeżeli nie uda ci się nic wskórać w trudnej sytuacji, zacznie cię za nią obwiniać. Musisz pamiętać, że to nie ty jesteś winna problemom swojej matki. 

Jak temu zapobiec? Najlepszą strategią ponownie będzie zdystansowanie się od matki, przynajmniej dopóki ona sama nie zrozumie, że jej zachowanie jest niewłaściwe. 

#7: Nie cieszy się z twoich sukcesów 

Niektóre toksyczne matki nie są w stanie cieszyć się z sukcesów swoich dzieci, np. kiedy uda im się odnieść sukces w życiu zawodowym albo kiedy poinformują, że wreszcie znalazły swoją drugą połówkę. Dlaczego tak się dzieje? Toksyczna matka boi się takiej sytuacji, ponieważ uważa, że w związku z tym przestanie być potrzebna swojemu dziecku.  

Jak temu zapobiec? Przede wszystkim skup się na sobie i na swoim szczęściu. Pamiętaj, że w twoim życiu są inne osoby, które gorąco ci kibicują i są dumne z twoich sukcesów. 

Zobacz również: Czego nigdy nie powinnaś mówić swojej mamie? 6 ZDAŃ (i wyznań) ZAKAZANYCH

Polecane wideo

Młode mamy chwalą się perfekcyjnym makijażem prosto z... porodówki. Kontrowersyjny trend podbija Instagram
Młode mamy chwalą się perfekcyjnym makijażem prosto z... porodówki. Kontrowersyjny trend podbija Instagram - zdjęcie 1
Komentarze (22)
Ocena: 4.82 / 5
gościówa (Ocena: 5) 30.06.2019 21:22
Toksyczne osoby często też potrzebują wsparcia, chociaż bardzo często mówi się, że takich osób trzeba unikać i należy się od nich odseparować. Sama nie rozumiałam, że byłam toksyczna, ale tak długo wszystkie relacje jakie miałam z innymi ludźmi zamieniały się w piekło. Aż w końcu zdecydowałam się coś zmienić. Na początku chciałam od terapeutki porad - myślałam, że nauczę się lepiej manipulować ludźmi i sprawi to, że będę mogła ich do siebie przywiązać. Tymczasem miła pani psycholog z poradni Psychologgia Plus pokazała mi, że tak naprawdę podświadomie sama chciałam się zmienić. Terapia zmieniła moje życie.
odpowiedz
kia (Ocena: 1) 19.06.2019 13:49
Their Marvellous looks come from a right hereditary and mainly from the air of their hometown. They are being from the hometown they have a unique glow that gives them confidence in certain things of life. Call girls in Jaipur have flawless golden skin, smooth and toned skin and feminine well-shaped physique. Their intense black eyes and long silky soft hair cannot be found in any other agency. They can impress you with undersize dresses along with lingerie, swimwear and then the nude body.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.06.2019 18:24
Moja mama to znowu paradoks, mam 27 lat, teraz jest ciepla, kochana, cudowna. O co nie poprosze, lub nie poprosze nawet to robi dla mnie (nie na zasadzie wykorzystywania, czasem jej pytam, po co to robi skoro ja mam ręcę). Niemniej jak byliśmy młodsi z bratem to nie do końca się interesowała czy mamy drugie śniadanie do szkoły, albo jakieś pieniądze.. Jak wracaliśmy ze szkoły pod jej nieobecność, my o 14 w domu ona o 21 np. to zostawiała trochę kanapek, niestety zazwyczaj za mało. Teraz mam troszkę żal, że się mną nie interesuje. Nie chce za bardzo poznawać mojego narzeczonego, nie pyta o niego, nie zaprasza. Jestem w trakcie leczenia, sama z siebie nie zapyta jak idzie, jakie plany itd. Rozumiem, jestem dorosła, ale nawet dorosłe dzieci chcą czuć, że rodzicom na nich zależy :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.06.2019 08:15
Moja mama za to mam wrażenie wypełniła swój obowiązek do mojej 18 nastki, a w moim dorosłym życiu kompletnie nic mi nie pomogła. Ani na studiach, w przeprowadzce do innego miasta, ślubu, dziecku. I to nie chodzi o pieniądze, tylko nawet radą, czy czym kolwiek. Przy wybierania sukni ślubnej, to za bardzo nawet nie patrzylatylko w telefon. Zero zainteresowania czym kolwiek. Myślałam, że jak urodze dziecko to choćby wnuczka będzie zainteresowana, a ona dziecko tylko do zdjęcia przyjedzie w gościnę raz na dwa miesiące. Szczerze to większe zainteresowanie, pomoc mam od strony znajomych niż matki. Żal mi, bo moich przyjaciółek matki zupełnie inaczej się zachowują, a moja mama nawet nie pracuje i trudno mi czasem wytlumaczyc czemu mi nie pomoze . Calkowicie na dystans jak znajoma albo daleka krewna..
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 04.06.2019 23:04
Ja się zawsze zastanawiam po co moja matka decydowała się na dzieci ( i to trójkę). Zawsze miała Nas gdzieś. Często jak wracałam ze szkoły to nie było obiadu, w domu zimno. A ona gdzieś sobie po koleżankach chodziła. Nigdy nie odrobila ze mną lekcji, nigdy się ze mną nie bawiła. Teraz sama mam dwoje dzieci i robię wszystko by być jej przeciwieństwem. Oczywiście teraz ma gdzieś wnuki.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie