Osoby nadużywające tych słów mają ze sobą poważny problem. Potrzebują pomocy

To sygnał ostrzegawczy.
Osoby nadużywające tych słów mają ze sobą poważny problem. Potrzebują pomocy
fot. Unsplash
21.05.2019

Często słyszymy, że „to tylko słowa”. Nie mają większego znaczenia, jeśli nie idą za nimi czyny. Powiedzieć można wszystko, ale zdecydowanie więcej wysiłku wymaga działanie. Sporo w tym prawdy, jednak nie można ignorować komunikatów wysyłanych przez innych. Pomiędzy wierszami można sporo wyczytać.

Zobacz również: Dwa słowa, których nie możesz więcej używać. Fatalnie o Tobie świadczą

Dowodem na to są wyniki badania zrealizowanego przez brytyjskich uczonych. Wykazali oni, że poszczególne wyrazy mają nie tylko dosłowne znaczenie, ale sporo mówią także o psychice nadawcy. Na ich podstawie można próbować ocenić, czy rozmówca nie ma przypadkiem problemów natury psychicznej.

Osoby cierpiące na depresję mają wypowiadać się w bardzo specyficzny sposób.

Naukowcy z Uniwersytetu w Reading odkrycia dokonali analizując teksty autorstwa znanych osób chorujących na depresję, m.in. Kurta Cobaina czy Sylwii Plath. Ale nie tylko. Badaniem objęto również fora dyskusyjne poświęcone temu zagadnieniu. Okazało się, że im gorzej czujemy się psychicznie, tym częściej używamy niektórych słów.

Na czarnej liście znalazły się wyrażenia bardziej i mniej oczywiste - czytamy na focus.pl.

Smutny

Samotny

Szary

Żałosny

Kiepski

Zawsze

Nigdy

Zupełnie

- człowiek nadużywający tych słów może cierpieć z powodu depresji lub stanów lękowych.

Zobacz również: Dobrze wychowany człowiek nigdy nie zadaje tych 5 pytań. Lepiej ugryź się w język

Z badania wynika również, że osoby nie radzące sobie ze swoimi emocjami znacznie częściej mówią sobie.

Ja

Mnie

- te zaimki osobowe także mają świadczyć o problemach psychicznych.

Lista słów powstała dzięki ocenie wpisów osób ze zdiagnozowaną depresją i tych, którzy borykali się z tą przypadłością, ale są już całkowicie zdrowi. Badacze twierdzą wręcz, że analiza ich wypowiedzi może zwiastować u niektórych nawrót choroby.

Ich odkrycie nie ma na celu stygmatyzowanie nikogo. Warto jednak wsłuchać się w to, co mówią do nas inni. Być może bogatsi o tę wiedzę zachęcimy swoich bliskich do zasięgnięcia opinii specjalisty, gdy zauważymy, a raczej usłyszymy pierwsze sygnały.

Zobacz również: Psychopatę można rozpoznać po tym, co je i pije. To ulubiony smak sadystów

Te znaki zodiaku zawsze źle lokują uczucia i dają się zranić
Te znaki zodiaku zawsze źle lokują uczucia i dają się zranić - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 23.05.2019 06:16
Mam depresję i znam wiele osób które ją mają. Raczej używamy zwrotów - nie chce mi się żyć - nic mi się nie chce - jestem zmęczony - jakoś dzisiaj źle się czuję - nie mam ochoty - wcale nie płaczę, coś mi wpadło do oka Nikt nie mówi wprost że ma depresję, że jest mu smutno i źle. Za to często udają że jest wszystko okey i nic się nie dzieję. Bo co kogo obchodzą nasze problemy!? Jeszcze ktoś pomyśli że jestem chory psychicznie...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.05.2019 09:05
„Ja” rozpoczynajace zdanie czesto swiadczy o niskim poczuciu wlasnej wartosci, checi wywarcia wrazenia sobą na drugiej osobie, deficycie uwagi np rodzicielskiej w latach dzieciecych. Pozostałe słowa- bzdury
odpowiedz

Polecane dla Ciebie