Faceci wygadują głupoty częściej od kobiet. To udowodnione naukowo

Wypowiadają się na tematy, o których nie mają zielonego pojęcia.
Faceci wygadują głupoty częściej od kobiet. To udowodnione naukowo
Fot. Unsplash
06.05.2019

Krzywdzące stereotypy wciąż mają się dobrze. Mężczyźni postrzegani są jako ci bardziej konkretni, rozważni i kierujący się rozumem. Przeciętna kobieta ma za to ulegać emocjom i nie do końca wiedzieć, czego tak naprawdę chce. Panowie analizują i działają, a dziewczyny potrafią tylko gadać. Zazwyczaj zupełnie bez sensu.

Zobacz również: 3 (paskudne!) zwyczaje ludzi inteligentnych

Jak bardzo jest to zakłamany obraz rzeczywistości udowadniają wyniki badania zrealizowanego w Kolegium Uniwersyteckim w Londynie. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy płeć ma wpływ na postrzeganie świata i umiejętność komunikacji. Punktem wyjścia było powszechne przekonanie, że paniom zdarza się dużo mówić, ale zazwyczaj nie na temat.

Eksperyment nie potwierdził tych rewelacji. Przyniósł wręcz odwrotny skutek.

Badaczom z prestiżowej uczelni zależało na tym, by wyniki były jak najbardziej wiarygodne. W tym celu zaangażowali ponad 40 tysięcy respondentów - studentów z dziewięciu krajów, w których jednym z języków urzędowych jest angielski. Obserwacje trwały aż 3 lata, więc nie może być mowy o złej woli czy pomyłce.

W czasie eksperymentu studenci mieli za zadanie ocenić swoją znajomość 16 różnych pojęć i teorii z matematyki. Nie chodziło o sprawdzenie faktycznej wiedzy, ale naszej skłonności do przechwalania się i mówienia nieprawdy. Trzy z nich były zmyślone, więc nikt nie miał prawa ich znać, a tym bardziej rozumieć.

Analiza odpowiedzi pozwoliła ocenić naszą skłonność do wygadywania głupot i udawania ekspertów w dziedzinach, o których nie mamy pojęcia.

Zobacz również: Dobrze wychowany człowiek nigdy nie zadaje tych 5 pytań. Lepiej ugryź się w język

Mężczyźni są pod tym względem o wiele gorsi od kobiet

- czytamy w oficjalnym raporcie z badania.

W praktyce oznacza to, że wielu z nich tylko udaje mądrych, którzy na wszystkim się znają. Zazwyczaj to jednak tylko czcze gadanie. Boją się przyznać do niewiedzy, bo mają naturalną potrzebę imponowania innym. Kobiety są pod tym względem bardziej uczciwe. W większości wypowiadają się tylko na tematy, które są im znane.

Eksperci nie nazywają mężczyzn wprost kłamcami. Zauważają jednak, że oszczędnie gospodarują prawdą i dostosowują ją do własnych potrzeb. Przechwałki, upieranie się przy swoim (błędnym) zdaniu i udawanie mądrzejszych to dla nich chleb powszedni.

Zobacz również: Psychopatę można rozpoznać po tym, co je i pije. To ulubiony smak sadystów

Polecane wideo

Co denerwuje każdy znak zodiaku?
Co denerwuje każdy znak zodiaku? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie