„Dylemat wagonika”. Szybki test na to, czy masz w sobie coś z psychopaty

Odważysz się dokonać wyboru?
„Dylemat wagonika”. Szybki test na to, czy masz w sobie coś z psychopaty
Fot. iStock
10.04.2019

Badanie ludzkiej psychiki to nie jest prosta sprawa, więc nie oczekuj, że otrzymasz diagnozę tu i teraz. Ten krótki psychotest nie ma za zadania wyręczenia lekarzy, ale może być pierwszym sygnałem, że faktycznie potrzebujesz fachowej pomocy. Tak przynajmniej twierdzą eksperci, którzy przygotowali ten krótki eksperyment.

Zobacz również: Ten japoński psychotest robi furorę. Szczegółowo opisuje naszą przyszłość

Osobowość psychopatyczna to taka, w której lekceważenie i łamanie norm społecznych oraz praw innych ludzi jest czymś absolutnie normalnym. Człowiek nie odczuwa wyrzutów sumienia, że kogoś krzywdzi i nie jest zdolny do współczucia. Szacuje się, że to charakterystyka 2-3 procent populacji.

Czy należysz do tej grupy? Może o tym świadczyć odpowiedź na jedno pytanie.

To tak zwany dylemat wagonika, czyli eksperyment etyczny wprowadzony przez Philippę Foot. Badany ma do rozwiązania czysto teoretyczny problem, który wymaga od niego wartościowania - co jest lepsze i kto na co zasłużył. Odpowiedź może świadczyć o zaburzeniach psychicznych.

Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co powinieneś zrobić?

- zastanów się i sprawdź, co to oznacza.

Zobacz również: Test podświadomości: Wybierz tylko jeden przedmiot i poznaj prawdę o sobie

Jeśli uważasz, że nic nie możesz w tej sytuacji zrobić, a cała ta sytuacja nie wynika w żaden sposób z twojej winy i zło już się dokonało (kolejka i tak uderzyłaby w przywiązanych ludzi) - najprawdopodobniej wszystko z tobą w porządku. Gorzej, jeśli uznasz, że przestawienie zwrotnicy będzie lepszym rozwiązaniem.

W tej sytuacji akceptujesz otaczającą cię rzeczywistość, chcesz mieć na nią wpływ i osobiście bierzesz udział w makabrycznej grze. Decydujesz co prawda o uratowaniu kilku osób, ale równocześnie wydajesz wyrok śmierci na kogoś innego. To może być sygnał, że masz w sobie coś z psychopaty - alarmuje businessinsider.com.

Osoba podejmująca działanie musi być odpowiedzialna za skutki. Według ekspertów zaniechanie wydaje się w tym przypadku bardziej naturalne i etyczne.

Zobacz również: „Test krzyża” zdradza, jak widzą Cię inni. Pokaże też, czego oczekujesz od życia

Znajdź swoją bratnią duszę. Poznasz ją po znaku zodiaku
Znajdź swoją bratnią duszę. Poznasz ją po znaku zodiaku - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (15)

Ocena: 4.87 / 5
Aol (Ocena: 5) 13.04.2019 21:27
Dla mnie jesli jeden czlowiek jest dobry a tych pieciu to skurw. To jedź panie :D
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.04.2019 22:42
ja wyszłam z założenia, że jak kolejka uderzy w 5 ludzi to może się zatrzyma i będziemy mogli z niej wysiąść ;d...
odpowiedz
Agnes G (Ocena: 5) 10.04.2019 13:07
ja podejrzewam od dłuższego czasu że coś ze mną nie tak i zgadza się-przestawiłabym zwrotnicę.Narazie leczę się Prozakiem na depresję i benzo na sen.
odpowiedz
Dettol (Ocena: 5) 10.04.2019 11:09
Wybór nic podejmuję żadnej czynności jest dla osoby gorszym wyborem. Będzie musiał nauczyć się żyć z bólem jaki poniesie jeśli nie uczyni nic. Spytał bym co uczynili że sobie tak leżą. Nikt nie kładzie nikogo pod rozpędzony pociąg.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.04.2019 08:36
ja zastanawiałam sie jacy to ludzie- prawdziwi ludzie z empatia czy egoistyczne taborety i wtedy bym wybrala
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie