„Dylemat wagonika”. Szybki test na to, czy masz w sobie coś z psychopaty

Odważysz się dokonać wyboru?
„Dylemat wagonika”. Szybki test na to, czy masz w sobie coś z psychopaty
Fot. iStock
02.12.2019

Badanie ludzkiej psychiki to nie jest prosta sprawa, więc nie oczekuj, że otrzymasz diagnozę tu i teraz. Ten krótki psychotest nie ma za zadania wyręczenia lekarzy, ale może być pierwszym sygnałem, że faktycznie potrzebujesz fachowej pomocy. Tak przynajmniej twierdzą eksperci, którzy przygotowali ten krótki eksperyment.

Zobacz również: Ten japoński psychotest robi furorę. Szczegółowo opisuje naszą przyszłość

Osobowość psychopatyczna to taka, w której lekceważenie i łamanie norm społecznych oraz praw innych ludzi jest czymś absolutnie normalnym. Człowiek nie odczuwa wyrzutów sumienia, że kogoś krzywdzi i nie jest zdolny do współczucia. Szacuje się, że to charakterystyka 2-3 procent populacji.

Czy należysz do tej grupy? Może o tym świadczyć odpowiedź na jedno pytanie.

To tak zwany dylemat wagonika, czyli eksperyment etyczny wprowadzony przez Philippę Foot. Badany ma do rozwiązania czysto teoretyczny problem, który wymaga od niego wartościowania - co jest lepsze i kto na co zasłużył. Odpowiedź może świadczyć o zaburzeniach psychicznych.

Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co powinieneś zrobić?

- zastanów się i sprawdź, co to oznacza.

Zobacz również: Test podświadomości: Wybierz tylko jeden przedmiot i poznaj prawdę o sobie

Jeśli uważasz, że nic nie możesz w tej sytuacji zrobić, a cała ta sytuacja nie wynika w żaden sposób z twojej winy i zło już się dokonało (kolejka i tak uderzyłaby w przywiązanych ludzi) - najprawdopodobniej wszystko z tobą w porządku. Gorzej, jeśli uznasz, że przestawienie zwrotnicy będzie lepszym rozwiązaniem.

W tej sytuacji akceptujesz otaczającą cię rzeczywistość, chcesz mieć na nią wpływ i osobiście bierzesz udział w makabrycznej grze. Decydujesz co prawda o uratowaniu kilku osób, ale równocześnie wydajesz wyrok śmierci na kogoś innego. To może być sygnał, że masz w sobie coś z psychopaty - alarmuje businessinsider.com.

Osoba podejmująca działanie musi być odpowiedzialna za skutki. Według ekspertów zaniechanie wydaje się w tym przypadku bardziej naturalne i etyczne.

Zobacz również: „Test krzyża” zdradza, jak widzą Cię inni. Pokaże też, czego oczekujesz od życia

Polecane wideo

Znajdź swoją bratnią duszę. Poznasz ją po znaku zodiaku
Znajdź swoją bratnią duszę. Poznasz ją po znaku zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze (46)
Ocena: 4.3 / 5
gość (Ocena: 5) 05.12.2020 13:51
Przestawienie wajchy jest naturalne dla każdego człowieka. Nie jestem psychopatką.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 11.11.2020 11:08
"Według ekspertów zaniechanie wydaje się w tym przypadku bardziej naturalne i etyczne." Tu slowem kluczem jest "wydaje sie". Kazdemu wydaje sie cos innego. Ja uwazam ze czasami zaniechanie jest tez zlem. Ludzie ktorzy nie przestawili by wajchy beda sklonni by na zlo przymykac oczy i nie beda pomagac innym tylko zeby swoja "dupke" chronic. I kto tu jest psychopata?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.11.2020 08:39
Wyskakuje z wagonu i mnie tam nie bylo. Niech sie dzieje wola boska.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 3) 04.11.2020 08:18
Nie podejmując żadnego wyboru decydujesz o śmierci większości, próbując wymigac sie od odpowiedzialności. To tak, jak widząc osobę wymagająca szybkiej pomocy medycznej nie podejmujesz decyzji o próbie pomocy ( np. sztuczne oddychanie), a nieudzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu grozi karą pozbawienia wolności do lat trzech. Więc zdrowy na umyśle człowiek zrobi wszystko by uratować wszystkich, być może kosztem swojego zdrowia. Chyba ze to oznacza ze jestem takim psychopata ze poświecił bym swoje życie dla ratowania drugiego. Ściągam pas ze spodni i zahaczam go o zwrotnice próbując tym sposobem zatrzymać wagonik. Jeśli się nie zatrzyma to na pewno go spowolni i zostaje nadzieja że jego pęd na tyle się wytrąci że szkody nim wyrządzone będą nieznaczne. pozdrawia Kamikadze Sensei.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.05.2020 10:13
Wystarczy odwiązać jednego człowieka i szybko przywiązać go do tych czterech, a potem skierować na nich zwrotnicę. Pójdzie pięć żyć i to za jednym zamachem. ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie