„Dylemat wagonika”. Szybki test na to, czy masz w sobie coś z psychopaty

Odważysz się dokonać wyboru?
„Dylemat wagonika”. Szybki test na to, czy masz w sobie coś z psychopaty
Fot. iStock
10.04.2019

Badanie ludzkiej psychiki to nie jest prosta sprawa, więc nie oczekuj, że otrzymasz diagnozę tu i teraz. Ten krótki psychotest nie ma za zadania wyręczenia lekarzy, ale może być pierwszym sygnałem, że faktycznie potrzebujesz fachowej pomocy. Tak przynajmniej twierdzą eksperci, którzy przygotowali ten krótki eksperyment.

Zobacz również: Ten japoński psychotest robi furorę. Szczegółowo opisuje naszą przyszłość

Osobowość psychopatyczna to taka, w której lekceważenie i łamanie norm społecznych oraz praw innych ludzi jest czymś absolutnie normalnym. Człowiek nie odczuwa wyrzutów sumienia, że kogoś krzywdzi i nie jest zdolny do współczucia. Szacuje się, że to charakterystyka 2-3 procent populacji.

Czy należysz do tej grupy? Może o tym świadczyć odpowiedź na jedno pytanie.

To tak zwany dylemat wagonika, czyli eksperyment etyczny wprowadzony przez Philippę Foot. Badany ma do rozwiązania czysto teoretyczny problem, który wymaga od niego wartościowania - co jest lepsze i kto na co zasłużył. Odpowiedź może świadczyć o zaburzeniach psychicznych.

Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co powinieneś zrobić?

- zastanów się i sprawdź, co to oznacza.

Zobacz również: Test podświadomości: Wybierz tylko jeden przedmiot i poznaj prawdę o sobie

Jeśli uważasz, że nic nie możesz w tej sytuacji zrobić, a cała ta sytuacja nie wynika w żaden sposób z twojej winy i zło już się dokonało (kolejka i tak uderzyłaby w przywiązanych ludzi) - najprawdopodobniej wszystko z tobą w porządku. Gorzej, jeśli uznasz, że przestawienie zwrotnicy będzie lepszym rozwiązaniem.

W tej sytuacji akceptujesz otaczającą cię rzeczywistość, chcesz mieć na nią wpływ i osobiście bierzesz udział w makabrycznej grze. Decydujesz co prawda o uratowaniu kilku osób, ale równocześnie wydajesz wyrok śmierci na kogoś innego. To może być sygnał, że masz w sobie coś z psychopaty - alarmuje businessinsider.com.

Osoba podejmująca działanie musi być odpowiedzialna za skutki. Według ekspertów zaniechanie wydaje się w tym przypadku bardziej naturalne i etyczne.

Zobacz również: „Test krzyża” zdradza, jak widzą Cię inni. Pokaże też, czego oczekujesz od życia

Znajdź swoją bratnią duszę. Poznasz ją po znaku zodiaku
Znajdź swoją bratnią duszę. Poznasz ją po znaku zodiaku - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (18)

Ocena: 4.56 / 5
gość (Ocena: 3) 28.05.2019 14:30
Teoretycznie, można spróbować odwiązać jednego człowieka, a pięciu uratować przestawiając zwrotnicę?
odpowiedz
Rexa (Ocena: 1) 28.05.2019 12:29
Ciekawe, że nikt nie pomyślał o zatrzymaniu lub wykolejeniu wagonika.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.05.2019 08:14
Tu akurat się nie zgadza. Dylematy moralne, bo o takich piszecie,a nie etyczne, dotyczą przetwarzania intrapsychicznego i dokonywania wyborów, albo w oparciu o struktury poznawcze, albo o emocje... Przykład wagonika ma co najmniej dwa warianty. W tym, prezentowanym przez Was, w badaniach Hosera, ponad 80% z nas przestawiloby zwrotnicę. . Czyz nie zestrzelilibysmy samolotu z 200 osobami, aby uratować kilka tysięcy?
odpowiedz
Aol (Ocena: 5) 13.04.2019 21:27
Dla mnie jesli jeden czlowiek jest dobry a tych pieciu to skurw. To jedź panie :D
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.04.2019 22:42
ja wyszłam z założenia, że jak kolejka uderzy w 5 ludzi to może się zatrzyma i będziemy mogli z niej wysiąść ;d...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie