Dlaczego (czasami) warto przeklinać?

Z przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców eksperymentu wynika, że przeklinanie zmniejsza odczuwanie bólu.
Dlaczego (czasami) warto przeklinać?
04.08.2009
W badaniu, którego pomysłodawcą był dr Richard Stephens, wzięło udział 64 studentów. Kazano im zanurzyć rękę w lodowatej wodzie i używać dowolnych przekleństw. Następnie powtórzono zadanie, jednak tym razem zabroniono wspomagać się wulgaryzmami.

Okazało się, że osoby, które przeklinały, były w stanie wytrzymać z ręką w lodowatej wodzie o 40 sekund dłużej od tych wypowiadających tylko przyzwoite słowa. Ponadto ból u tych osób był mniej odczuwalny, a tętno podwyższone.

"U osób, które przeklinały, odkryliśmy, że miały podwyższony puls. To sugeruje, że mogły mieć podniesiony poziom agresji. A podwyższony poziom agresji, zmniejsza wrażliwość na ból. Jak widać, przeklinanie pomaga zmniejszyć uczucie bólu" - powiedział Stephens.

Naukowiec spodziewał się zupełnie innego wyniku, jednak według niego badanie może wytłumaczyć, dlaczego przeklinanie jest tak powszechne na całym świecie. Jego zdaniem, wulgaryzmy mogły rozwinąć się ze względu na wzrost poziomu agresji i redukcję bólu, co pozwalało naszym przodkom uciec lub walczyć, kiedy zostali zaatakowani przez drapieżniki.

Blanka Maj

Zobacz także:

Dlaczego stosunek może sprawiać ból? 

Zazwyczaj przyczyną bolesnych stosunków jest zaciśnięcie mięśni pochwy, które towarzyszy kobietom nie tylko podczas pierwszego razu, ale również w trakcie regularnego współżycia.

Polecane wideo

Komentarze (163)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.07.2011 10:00
o k*rwa jakie to mądre k*rwa jak to przeczytałam k*rwa to co mam wyrzuty sumienia k*rwa że przeklinam K*rwa jak szewc K*rwa ja to tym k*rwa s*urwielom pokaże to się K*rwa posrają K*rwa po*eby k*rwa je*ane a jak będzie k*rwa ktoś mi dupę tróć k*rwa to powiem k*rwa pie*dol się xD no to tera zaczynam kląć jeszcze bardziej jak jaki burak xd
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.08.2009 12:01
ja tez przeklinam dosyc czesto. kiedys wogole nic, bylam cicha, szara myszka. a teraz hoł, hoł..;d
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.08.2009 16:50
A ja przeklinam codziennie, weszło mi to w nałóg i nie umiem się oduczyc... czasem nawet nie wiem że przeklinam
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 18.08.2009 19:47
hehe ;d;d;d
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 16.08.2009 23:46
Osobiście się zastanawiam, kto pierwszy wpadł na pomysł, żeby wybrać pewne słowa i stwierdzić, że są brzydkie. Słowa jak słowa, dlaczego mają być w taki sposób dyskryminowane? Przekleństwa pomagają przecież wyrazić emocje, są głębsze niż zwykłe słowa, pewnie dlatego, że są w pewien sposób zakazane.. Ale moim zdaniem nie powinny budzić odrazy, chociaż nie da się zmienić z dnia na dzień przyzwyczajeń społeczeństwa.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie