7 zdań, których nigdy nie usłyszysz z ust inteligentnego człowieka

Osoby o najwyższy IQ wiedzą, jak fatalnie to brzmi.
7 zdań, których nigdy nie usłyszysz z ust inteligentnego człowieka
Fot. Pixabay
26.10.2018

O mądrości świadczy nie tylko poziom wykształcenia i liczba przeczytanych książek. Inteligencja przejawia się na wiele różnych sposobów. Zwłaszcza w codziennych sytuacjach. Liczy się to, czy potrafimy się zachować i w jaki sposób się wysławiamy. Właśnie na tej podstawie oceniamy innych ludzi. Jedni już na pierwszy rzut oka wydają nam się mało rozsądni, a innych podejrzewamy o wszystko, co najgorsze.

Zobacz również: Najkrótszy test na inteligencję, który mało kto zdaje. Uda Ci się odpowiedzieć na 3 pytania?

Jak nie trafić do tej drugiej grupy? Nigdy nie wypowiadaj głośno tych zdań - radzi serwis inc.com. To utarte slogany, które mają niewiele wspólnego z dobrymi manierami i nie najlepiej świadczą o bystrości umysłu. Prawdziwy intelektualista powinien zdawać sobie z tego sprawę i ugryźć się w język, zanim pozwoli sobie na taki nietakt.

Człowiek o szerokich horyzontach powinien doskonale wiedzieć, jak kiepsko to brzmi…

Wyglądasz całkiem nieźle, jak na swój wiek

Teoretycznie ma to być komplement podkreślający dobrą formę odbiorcy. Praktycznie - może go jedynie obrazić, bo wytyka jego dojrzały wiek. Warto doceniać i chwalić innych ludzi, ale na pewno nie w ten sposób.

Jak chcesz

Inteligencja to nie tylko książkowa, ale przede wszystkim życiowa mądrość. Kreatywny człowiek potrafi podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność. Kiedy na pytania typu „wolisz to czy tamto?” lub „na co masz ochotę?” odpowiadasz: obojętnie, jak chcesz, wszystko jedno - nie świadczy to o tobie najlepiej.

Ja bym nigdy…

W ten sposób bardzo często wytykamy komuś błąd. Sam fakt nie jest jeszcze problemem, ale chodzi o formę. Przekonywanie, że rozmówca zachował się wyjątkowo nieodpowiedzialnie, a mnie takie wpadki nigdy się nie zdarzają - to nietakt i zaklinanie rzeczywistości.

Zobacz również: Ten obrazek wcale nie jest czarno-biały. Kolor, który zobaczysz, powie o Tobie wszystko

Kiepsko dziś wyglądasz

Żaden człowiek nie tryska energią i nie zachwyca wyglądem przez 24 godziny na dobę. Czasami jesteśmy zwyczajnie zmęczeni albo odzywają się różnego rodzaju problemy zdrowotne. Troskę można wyrazić w mniej obraźliwy sposób.

Powodzenia

Brzmi całkiem dobrze, ale według autorów - niewiele z tego wynika. To utarty slogan wypowiadany zazwyczaj odruchowo i pozbawiony jakichkolwiek emocji. Inteligentny człowiek doda coś od siebie: na pewno ci się uda, bo znasz się na rzeczy itp.

Bo ty zawsze…

Ewentualnie: bo ty nigdy… Wyrażanie dezaprobaty i niezadowolenia w ten sposób to zwykłe czepianie się, a nie inteligentna wymiana zdań. Rozsądny człowiek potrafi stwierdzić konkretnie, co mu się nie podoba i czego oczekiwał od drugiej osoby. Takie ogólniki niepotrzebnie podgrzewają atmosferę.

Schudłaś?

Wbrew pozorom, mało kto odbierze to jako komplement. Raczej prztyczek w nos: jeszcze do niedawna byłaś taka gruba, ale jakimś cudem udało ci się zrzucić zbędny balast. Bardziej na miejscu jest stwierdzenie, że druga osoba wygląda świetnie.

Zobacz również: Znajdź swoje imię. Udaje się to tylko 8 proc. najbardziej inteligentnych ludzi

Brutalnie szczere rysunki, które zrozumie tylko kobieta
Brutalnie szczere rysunki, które zrozumie tylko kobieta - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (13)

Ocena: 2.08 / 5
gość (Ocena: 1) 27.11.2018 15:03
Podtytuł tego artykułu rozbraja: "Osoby o najwyższy IQ wiedzą, jak fatalnie to brzmi." Już uczeń podstawówki wie, gdzie brakuje tutaj literki 'm'. Ci o 'najniższy IQ' też wiedzą ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 29.10.2018 04:14
Wypierdzielać z takimi poradami kurła, nie da się tego czytać
odpowiedz
Janek (Ocena: 1) 26.10.2018 22:26
A 8 zdanie to: " Na pewno to prawda bo był artykuł na ten temat na papilocie"
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.10.2018 21:17
BOŻE! Najpierw mówicie, że inteligencja to nie ilość przeczytanych książek czy mądrość życiowa i to akurat się zgadza ,bo IQ to szybkość przetwarzania danych i zdolność do abstrakcyjnego myślenia... i może ją posiadać nawet burak, który siedzi w biurze w kącie i słynie ze zjadania swoich glutów - nie ma kultury, ogłady, manier, nie jest intelektualistą, ale ogarnia jakieś algorytmy i ma wysokie IQ. No i najważniejsze INTELEKTUALISTA dużo czyta, ma dużą wiedzę i społeczną wrażliwość - intelektualista to osoba, która sie interesuje czyms poza czubkiem własnego nosa - i może mieć całkiem przeciętne IQ.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 26.10.2018 20:00
*kaszle* empatia i charyzma to nie inteligencja *kaszle* a tak bardziej na poważnie, to ludzie inteligentni, też używają już zwyczajowo utartych frazesów, to jest przykład artykułu opartego o stwierdzenie "ludzie inteligentni są mili" co nie koniecznie się sprawdza, tak samo ze zdaniem "jak chcesz" nie zawsze musisz mieć ochotę na coś konkretnego do jedzenia, i nie oznacza to że nie jesteś kreatywny, tylko że nie chcesz nic konkretnego, możesz też np. przeznaczać swój czas na podejmowanie lepszych decyzji, bo osoba proponująca i tak zazwyczaj ma ochotę na coś konkretnego
odpowiedz

Polecane dla Ciebie