10 cennych życiowych lekcji, których uczymy się zbyt późno

Poznaj je już dziś!
10 cennych życiowych lekcji, których uczymy się zbyt późno
Fot. iStock
24.09.2018

Uczymy się przez całe życie. Niestety większość przydatnych lekcji odbywamy, gdy jest już za późno na poważne zmiany. To z kolei wywołuje w nas niezadowolenie, a nawet frustrację. W dzisiejszym wpisie spróbujemy cię przed nią uchronić. Oto 10 cennych lekcji, których uczymy się zbyt późno.

Ktoś robi to w Twojej obecności? Po tym poznasz, że Cię nie lubi

Lekcja nr 1: Dobrze jest się nauczyć co najmniej jednego języka obcego

W języku angielskim dogadasz się praktycznie z każdym. Poszerzysz swoje możliwości, jeżeli chodzi o pracę. Nie przeżyjesz zawstydzenia podczas zagranicznej podróży. Wzbogacisz też wiedzę, ponieważ będzie mogła sięgnąć po literaturę w języku angielskim. Możesz też pomyśleć o innym języku, ale najpierw dobrze będzie opanować ten.

Lekcja nr 2: Lepiej najpierw pomyśleć, zanim coś się powie

Niewyparzony język nie przyniesie ci niczego dobrego. Co najwyżej wstyd i zepsutą relację. Pod wpływem emocji mówimy różne rzeczy, których czasami żałujemy. Dlatego lepiej się ugryźć w język albo wyjść na chwilę z pomieszczenia. Daj sobie czas na zastanowienie.

 Lekcja nr 3: Nie warto tracić cennego czasu

Czas to obecnie najbardziej drogocenna rzecz. Niestety tracimy go na surfowanie po Internecie, na plotki, na znajomości z trudnymi ludźmi, na beznadziejnych facetów i wiele innych niepotrzebnych spraw. Postaraj się bardziej kontrolować swoje zasoby czasowe. Nagle odkryjesz, że znajdziesz chwilę, żeby poćwiczyć, pobawić się z dzieckiem albo wyjść na kawę z koleżanką.

Lekcja nr 4: Trzeba sobie stwarzać życiowe szanse

„Ten to ma szczęście”, słyszmy czasami. Nic bardziej mylnego. Są osoby, które działają i są osoby, które tylko narzekają. Szanse w naszym życiu pojawiają się, ale możemy je same stwarzać. To znaczy rozwijać kontakty i starać się być w odpowiednich miejscach o odpowiedniej porze.

12 tekstów, których lepiej nie mówić otyłym kobietom

Lekcja nr 5: Oszczędzanie jest bardzo ważne

Niektórzy mówią, że żyje się chwilą i wydają mnóstwo pieniędzy na zachcianki, ale gdy pojawia się niespodziewany wydatek, ta maksyma przestaje się sprawdzać. Jeżeli nie będziemy oszczędzać, zabraknie nam pieniędzy i trzeba będzie się ratować pożyczką. Tym sposobem pojawia się problem, a więc i zmartwienie.

Lekcja nr 6: Otaczanie się pozytywnymi ludźmi to klucz do sukcesu

Pozytywni ludzie inspirują, dodają energii, sprawiają, że nam się chce. Ich przeciwieństwem są ludzie toksyczni. Oni z kolei narzekają, mówią uszczypliwe rzeczy i niszczą naszą wiarę w siebie. Pamiętaj też, że z kim przestajesz, takim się stajesz.

Lekcja nr 7: Lepiej nie martwić się na zapas

Martwienie się to strata cennej energii. Wyobraźnia niektórych folguje sobie tak bardzo, że stwarzają iście kasandryczne scenariusze. Już widzą, jak tracą pracę, jak wyrzucają ich ze szkoły, jak komornik przejmuje mieszkanie, jak ukochany facet zdradza, jak choroba dziecka okazuje się nieuleczalna. Przyszłość należy do spraw ukrytych. Nigdy nie mów nigdy i nie martw się na zapas.

Lekcja nr 8: Alkohol nie jest potrzebny do tego, aby dobrze się bawić

Wystarczy ci dobre towarzystwo. Wtedy nie musisz dodawać sobie animuszu ani starać się rozweselić na siłę. Po alkoholu łatwiej stracić głowę. Robimy rzeczy, których normalnie byśmy nie zrobiły. Także zamiast na alkohol postaw lepiej na fajnych ludzi.

Lekcja nr 9: Bogactwo nie jest potrzebne do szczęścia, bo...

Szczęście to stan umysłu. Możesz być szczęśliwa już w tej chwili. Na przykład siedząc w pięknym parku z kubkiem pysznej kawy w ręce. Albo leżąc w hamaku z dobrą książką. Możesz też być szczęśliwa, czytając bajkę swojemu dziecku czy też przytulając się do ukochanego. Szczęście to stan umysłu, chwile, które szybko się ulatniają. Nigdy nie nadejdzie dzień, w którym poczujemy, że w naszym życiu wszystko jest w porządku. Problemy to nieodłączna część tego świata.

TEST: Czego inni w Tobie nie znoszą? Wiemy, jaka jest Twoja największa wada

Lekcja nr 10: Praca może być ciekawa i przyjemna

Jeżeli praca kojarzy ci się z pobudką wczesnym rankiem, pospiesznym prysznicem, śniadaniem w biegu, a potem staniem w kolejce, wiedz, że możesz ją zmienić. Niechęć do pracy pozbawia cię energii oraz motywacji do działania. Pomyśl o tym, w czym jesteś dobra i co zawsze chciałaś robić. Potem zabierz się za realizację tego planu. Jeżeli to niemożliwe, zawsze możesz porozmawiać z szefem o innych warunkach albo poszukać zatrudnienia gdzie indziej.

 

8 nietypowych rzeczy, które można umyć w zmywarce, a Ty nie miałaś o tym pojęcia
8  nietypowych rzeczy, które można umyć w zmywarce, a Ty nie miałaś o tym pojęcia - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 4 / 5
weronika (Ocena: 4) 03.11.2018 19:43
Nawet fajne
odpowiedz

Polecane dla Ciebie