Toksyczna przyjaźń: 9 oznak, że lepiej zakończyć tę znajomość

Zrób to dla własnego dobra.
Toksyczna przyjaźń: 9 oznak, że lepiej zakończyć tę znajomość
Fot. iStock
13.05.2018

Prawdziwych przyjaciół można zazwyczaj policzyć na palcach jednej ręki. To osoby najbliższe, przed którymi nie musimy nikogo udawać i zawsze możemy na nich liczyć. Mówi się, że przyjaźń trwa przez całe życie, bo nic nie jest w stanie zerwać tej niezwykłej więzi. Czasami to jednak zaklinanie rzeczywistości. Czujemy, że coś jest nie tak, ale boimy się to nazwać. A tym bardziej podjąć radykalną decyzję.

 LIST: „Podejrzewam, że przyjaciółka z zazdrości mnie oczernia! Mści się za moją urodę i chłopaka?!”

Bywa i tak, że to nieuniknione. Przyjaźń ma prawo się skończyć. Zwłaszcza wtedy, kiedy znajomość ta zaczyna być toksyczna. Lepiej za wczasu się rozejść, niż trwać w szkodliwej znajomości, wyrządzając sobie jeszcze więcej krzywdy. Tylko skąd wiadomo, że to właśnie taki moment i sytuacja bez wyjścia? Zastanów się nad tym, co tak naprawdę was łączy, a wszystko stanie się jasne.

Oto lista 9 symptomów, które mówią jedno - tej relacji nie da się już uratować i każde z nas powinno pójść w swoją stronę. Jeśli wszystkie lub większość z nich przypomina ci waszą „przyjaźń”, czas się pożegnać.

toksyczna przyjaźń

fot. Unsplash

Nie daje ci dojść do słowa

W przyjaźni obie strony są równie ważne. Jeśli masz problem lub chcesz się pochwalić swoim szczęściem - masz taką możliwość. Podobnie działa to w drugą stronę. Chodzi o dialog i uczestniczenie w swoim życiu. W momencie, kiedy koleżankę przestaje interesować, co u ciebie i ciągle mówi tylko o sobie - te proporcje zostają zachwiane.

Konkurujecie ze sobą

Nie ma sensu utrzymywać znajomości, która powoli staje się toksyczna. Jeśli wciąż czujesz się gorsza od niej albo koniecznie chcesz jej zaimponować, by pokazać swoją wyższość - nie tędy droga. Przyjaciółki muszą cieszyć się swoimi sukcesami i martwić porażkami. Ciągła walka działa destrukcyjnie.

Jest o ciebie zazdrosna

W nawiązaniu do poprzedniej kwestii - w prawdziwej przyjaźni żadna ze stron nie może dominować. Jeśli tobie wszystko się udaje, masz wspaniałego faceta i świetną pracę, a ona jest chodzącym nieszczęściem i ciągle daje to do zrozumienia - to już nie przyjaźń, ale frustracja. Podobnie, jeśli działa to w drugą stronę.

Zobacz również: Przyjaźń kontra nowy chłopak - jak to pogodzić?

toksyczna przyjaźń

fot. Unsplash

Każde spotkanie kończy się kacem

Dorosłe osoby, które rzeczywiście siebie lubią i rozumieją, są w stanie spędzić całą noc na rozmowie bez wspomagania się napojami wyskokowymi. Jeśli obie dochodzicie do wniosku, że na trzeźwo nie dacie rady - widocznie wcale nie jesteście sobie aż tak bliskie, jak podejrzewałyście.

Mówicie sobie tylko o złych rzeczach

Zdrowa relacja międzyludzka polega na tym, ze możemy szukać u drugiej osoby wsparcia, kiedy dzieje się coś niedobrego, ale i pochwalić się sukcesem. Problem zaczyna się wtedy, kiedy odruchowo wykręcasz numer przyjaciółki tylko wtedy, kiedy masz kłopot i chcesz się wyżalić. Albo wtedy, gdy to ona odzywa się, jeśli ma jakiś interes.

Obgaduje cię za twoimi plecami

Przyjaźń z plotkarką często wystawiana jest na próby. Z kimś takim trudno szczerze rozmawiać, bez obawy, że po chwili o twoich intymnych sekretach będzie huczało całe miasto. Kiedy nabierzesz pewności, że ona znowu zdradziła twoją tajemnicę albo krytykuje cię przy innych - naprawdę uważasz, że jest sens to dalej ciągnąć?

Zobacz również: Okazuje się, że plotkowanie o najlepszej przyjaciółce ma swoje plusy!

toksyczna przyjaźń

fot. Unsplash

Na myśl o spotkaniu denerwujesz się, zamiast cieszyć

Nie ma nic lepszego, niż swobodne spotkanie z najlepszą przyjaciółką. Przynajmniej teoretycznie, bo bywa i tak, że nazywasz ją w ten sposób, ale wolałabyś się z nią za często nie widywać. To najlepszy znak, że między wami iskrzy i prawdopodobnie wcale siebie nie potrzebujecie. Warto uczciwie to sobie powiedzieć.

Ona zawsze stawia na swoim

Czasami musimy wybierać. Dotyczy to kwestii trywialnych, jak i zdecydowanie poważniejszych. Jeśli ona uwielbia jedzenie włoskie, a ty tajskie i zawsze spotykacie się przy pizzy - to coś znaczy. Jeśli za każdym razem przekłada spotkanie na termin, który tylko jej pasuje - miej się na baczności. Ktoś tu zaczął tobą rządzić, a to nigdy nie jest dobre.

Po każdej rozmowie czujesz się przybita

Przyjaźń ma być źródłem radości. Kiedy kontakt z drugą osobą przestaje sprawiać ci przyjemność i negatywnie wpływa na twoje samopoczucie - naprawdę nie ma sensu się dłużej męczyć. „Przyjaciółka” mnożąca problemy i zasypująca cię swoimi kłopotami to kiepski kompan. Może lepiej o niej zapomnieć.

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo