PSYCHOLOGIA: Najbardziej toksyczne typy koleżanek. Trzymaj się od nich z daleka!

Nie każda przyjaźń przetrwa. Tym bardziej nie przetrwa każda znajomość. Szczególnie jeśli otaczają cię toksyczne koleżanki, od których powinnaś odgrodzić się murem.
PSYCHOLOGIA: Najbardziej toksyczne typy koleżanek. Trzymaj się od nich z daleka!
Fot. Unspash.com
01.12.2017

Nawet jeśli ona wydaje się taka sympatyczna, przebojowa i w ogóle, nie strać czujności. Toksyczne koleżanki narobią w twoim życiu sporo bałaganu, po którym będziesz musiała posprzątać. Oszczędź sobie tego. Sprawdź, jakich typów koleżanek dla własnego dobra lepiej unikać.

Wiecznie spłukana
Jak ognia unikaj koleżanek, dla których jesteś całodobową kasą pożyczkowo-zapomogową. Ustalmy jedno: każdy może wpaść w finansowe tarapaty i to zupełnie naturalne, że lepiej sytuowana koleżanka pomaga tej w cięższej sytuacji. Co innego jednak, jeśli ona bez przerwy ciągnie od ciebie kasę, wydaje ją na bzdety, nie spłaca długów i nie robi nic, żeby poprawić swoją sytuację.

Miss krytyki
O cokolwiek byś jej nie zapytała, w jakiejkolwiek kwestii nie poprosiłabyś jej o radę, ona zawsze jest na NIE. Nic jej się nie podoba. Każdego dnia należy jej się order z malkontenctwa. Narzeka na cały świat, na swoje życie, na ciebie również. W każdej sukience wyglądasz dla niej nie tak i w ogóle nie widać, żeby cieszyła się twoim szczęściem. Po co ci taka znajomość?

Zobacz także: Co kształt palców mówi o Twoim charakterze?

Ja, ja, ja
Jednym z najbardziej toksycznych typów koleżanek jest egoistka. Jasne, każdy od czasu do czasu chce skupić uwagę na sobie. Być w centrum zainteresowania, mówić wyłącznie o swoich sprawach. Ale dobra przyjaciółka interesuje się też sprawami najlepszej koleżanki. Pyta, co u niej. Słucha, a nie tylko nawija. Dlatego niedobrze, jeśli ona wciąż nawija, nawija i jeszcze raz nawija. Potrzebuje słuchacza czy wręcz fana, a nie przyjaciela.

Ratuj mnie!
Nie zrozum tego źle: przyjaciółka ma prawo zadzwonić do ciebie w środku nocy, gdy życie wali jej się na głowę. Ty masz prawo zrobić to samo. Ale nie zapominajmy o szacunku. Twoja rola w tej znajomości nie może polegać wyłącznie na nieustannym rzucaniu koła ratunkowego. Taka koleżanka w końcu zacznie bez przerwy prosić o interwencję, nie dając ci chwili wytchnienia i nieustannie przenosząc na ciebie swoje problemy.

toksyczna znajomość

Fot. Unspash.com

Będę od ciebie lepsza
Przyjaźń ani znajomość nie powinna mieć charakteru misji ratunkowej. Nie powinna mieć też charakteru niekończącego się konkursu. Dobrze się zastanów, czy ta koleżanka nie traktuje cię jak rywalki. Ona we wszystkim chce być od ciebie lepsza. Musi przebić cię wyglądem, zdobyć lepszego faceta, mieć lepsze oceny w szkole albo więcej sukcesów w pracy, więcej zarabiać, mniej ważyć, nosić droższe torebki i mieć dłuższe paznokcie.

Pani obrażalska
Czasem masz wrażenie, że tej dziewczynie niczego nie można powiedzieć. Bo gdy tylko coś jest nie po jej myśli, śmiertelnie się obraża. Nawet jeśli to błahostka – np. odwołasz spotkanie, bo wypadnie ci coś ważnego – w zamian dostajesz SMS-a, że widocznie jej sprawy nie są dla ciebie ważne, po czym przestaje się odzywać i musisz ją przepraszać. Zwróć uwagę, czy nie przepraszasz jej zbyt często, bo to nie byłaby zdrowa relacja.

Diabeł wcielony
Większość z nas styka się z kimś takim na pewnym etapie swojego życia. Być może miałaś (albo masz) w swoim bliskim otoczeniu koleżankę, która wywiera na ciebie zły wpływ i, jak to mówią, sprowadza cię na złą drogę. Przez nią zaczęłaś pić na umór. Przeklinać jak szewc. Wagarować. Nie liczyć się z rodzicami. A nawet robić gorsze rzeczy – kraść, zażywać narkotyków, uprawiać przygodny seks bez zabezpieczenia w zadymionym klubie. Najwyższa pora się ocknąć!

toksyczna znajomość

Fot. Unspash.com

Podstępna złodziejka
Pod jakim względem złodziejka? Pod takim, że kradnie… twoje pomysły. Na przykład: wypatrzyłaś piękną sukienkę, ale ona ją skrytykowała. Dwa dni później zaprezentowała się w niej sama. Albo: odradziła ci udział w ważnym konkursie, ale sama potajemnie wysłała zgłoszenie. O podkradaniu faceta nie wspominając, bo i takie „koleżanki” się zdarzają. Uważaj – to żadna koleżanka, to zwyczajna oszustka i intrygantka.

Wielka olewaczka
Oto typ koleżanki, na którą nigdy nie możesz liczyć. Odwołuje spotkanie, choć wie, że musisz się wygadać. Nie przychodzi na wydarzenie, które jest dla ciebie ważne i liczyłaś na jej obecność. To ona decyduje, ile czasu ci poświęci i tak się jakoś składa, że na twoje sprawy znajduje go niewiele. Zachowuje się, jakbyś w zasadzie nie bardzo ją obchodziła. Ale gdy postanowi zabrać cię na zakupy, nie zniesie sprzeciwu.

Pasażerka na gapę
To podobny typ do wielkiej olewaczki. Pasażerka na gapę to znajoma, która przyjaźni się z tobą tylko wtedy, jeśli ty wykonasz wysiłek. W tym układzie to zawsze ty jesteś stroną aktywną. Ty pierwsza dzwonisz i proponujesz spotkania, ty pytasz, co u niej, ty organizujesz wam czas. Gdybyś się nie odzywała tygodniami, wasza przyjaźń umarłaby śmiercią naturalną. Uważaj, bo w tej relacji zaangażowanie ewidentnie jest jednostronne.

Starymi się przejmujesz?
Ta koleżanka podobna jest z kolei do diabła wcielonego. Tylko że w sprowadzaniu na złą drogę przyjęła jedną linię: odciągania cię od rodziców. Po części dlatego, że sama nie szanuje swoich. Dlatego każe ci olać rodziców, gdy do ciebie dzwonią, gdy ustalasz konkretną godzinę powrotu do domu, gdy czegoś ci zakazują. Z powodu tej znajomości wasze relacje rodzinne bardzo się popsuły.

RAF

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.05.2021 09:24
Dziadostwo trzeba olać i nie ufać na samym początku, wszystko wychodzi w prani. Cenić swoją uwagę i wybierać znajomych jakich lubimy nasz czas jest cenny. Ja z moja koleżanką ukorzyłyśmy kila idiotek, bo chciały rozwalić naszą paczkę.
odpowiedz
Gościnna (Ocena: 5) 15.03.2021 04:58
Miałam taką jedną toxic friend. Okazała się być pasożytem, podestepna kopiara i wmawiała że to ja to wszystko robię jej to co ona mi robiła. W dodatku na mnie i wszystkich naszych wspólnych znajomych najeżdżała i atakowała tylko dlatego że jej się coś nie udało. Odgrażała się każdemu z nas. Szczęście że mam lojalnych przyjaciół którzy są po mojej stronie cały czas i wiedzieli sami co się dzieje. Za to ich kocham. Takich znajomych się ceni.
odpowiedz
aska (Ocena: 5) 28.11.2019 10:50
a co jak w twoim zyciu sa same takie kolezanki?
zobacz odpowiedzi (1)
Pl (Ocena: 5) 15.09.2019 09:09
Ja też nigdy nie miałam koleżanek, a wystarczyło zmienić kraj. Inna mentalność
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.12.2017 06:01
Ja nie mam żadnych koleżanek. Absolutnie każda kobieta, której kiedykolwiek zaufałam - okazywała się fałszywa, zawistna i ostatecznie wbijała mi nóż w plecy. Mam dwóch przyjaciół-facetów i wystarczy. Z jednym z nich, oczywiście, jestem w związku. Nie potrzebuję przyjaciółek. Nie wierzę w kobiecą solidarność. Nigdy żadnej nie skrzywdziłam, nie rozbiłam żadnego związku, nie obgadywałam za plecami. Ja, natomiast, non stop spotykam właśnie ten typ kobiet. Lub osoby, które mnie olewają. Nigdy więcej nie dopuszczę do siebie żadnej baby.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie