10 zdań, których nie mówią inteligentni ludzie

Niestety, większość osób ich nadużywa. Ty też?
10 zdań, których nie mówią inteligentni ludzie
Fot. iStock
18.07.2017

Do tej pory prezentowałyśmy na łamach naszego serwisu różne testy, które pozwalały Ci przetestować własne IQ. Przypomnijmy chociażby ten:

Twoja odpowiedź na 2 proste pytania obnaży… Twój intelekt. Gotowa?

Tym razem mamy dla Ciebie coś związanego z EQ, czyli inteligencją emocjonalną. Zdaniem Travisa Bradberry`ego, autora wielu książek na ten temat, to właśnie EQ ma decydujący wpływ na to, jakie decyzje podejmujemy w życiu, jaką mamy świadomość i kontrolę nad wypowiadanymi słowami oraz na to, jak jesteśmy postrzegani przez swoje otoczenie.

Badacz wyróżnił 10 zdań, których emocjonalnie inteligentni ludzie nie wypowiadają. Przeczytaj je, a następnie napisz w komentarzu, czy nadużywasz któregokolwiek z nich…

„To nie fair”

Takie narzekanie na niekorzystną sytuację wcale nie rozwiązuje problemu. W twoim odczuciu może być ona niesprawiedliwa, ale w odczuciu kogoś innego – już tak. Inteligentny emocjonalnie człowiek nie ma pretensji do losu tylko szuka najlepszego wyjścia z problemu.

„Wyglądasz na zmęczoną”

Nie wolno mówić tego nikomu, bo przecież nigdy nie wiadomo, czy worki pod oczami są u kogoś przejawem kłopotów ze snem, czy raczej kłopotów osobistych. Inteligentna emocjonalnie osoba nie stawia nikogo w takiej kłopotliwej sytuacji.

„Wygląda dobrze jak na swój wiek”

Mamy złe wiadomości dla Donalda Trumpa, który ostatnio użył podobnych słów wobec żony prezydenta Francji. Osoba o wysokim EQ nigdy nie używa sformułowań „jak na”, ponieważ jest świadoma tego, że mogą one kogoś urazić.

test na EQ

Fot. iStock

„Jak już wcześniej wspominałam…”

Takie sformułowanie sygnalizuje, że jesteś zniecierpliwiona lub oburzona faktem, że musisz coś komuś powtarzać. Odbiorca może poczuć się od ciebie gorszy.

„Ty jak zwykle…”

Takie uogólnianie nic nie wnosi do dyskusji i może być krzywdzące dla rozmówcy.

„Powodzenia”

To zdanie na liście może dziwić. Dlaczego badacz je wymienił? Ponieważ może ono sugerować odbiorcy, że nie jest wystarczająco dobry, by coś osiągnąć samodzielnie i potrzebuje do tego sporo szczęścia.

„Nie mam zdania”

Jeżeli ktoś prosi cię o opinię, a ty odpowiadasz, że nie masz na ten temat zdania, prawdopodobnie masz niski poziom EQ. Osoba o wysokiej inteligencji emocjonalnej zawsze stara się pokazać rozmówcy, że dyskusja ma dla niej ogromne znaczenie.

test na EQ

Fot. iStock

„Z całym szacunkiem, ale…”

Wtrącając takie zdanie w rozmowę, wcale nie kierujemy się szacunkiem do odbiorcy. Najczęściej ton głosu zdradza dodatkowo nasze wzburzenie i brak kontroli nad negatywnymi emocjami.

„Przecież już ci mówiłam, że…”

Mentorski ton takiej wypowiedzi stawia rozmówcę od razu w gorszej pozycji. Takiego zdania mogą używać dzieci, ale nie dorośli. Jest niedojrzałe.

„Poddaję się”

Osoby o wysokim EQ nie poddają się tak szybko i nie rezygnują z czegoś, na czym naprawdę im zależy. Szukają rozwiązania dopóty, dopóki go nie znajdą.

I jak, których sformułowań zdarza ci się nadużywać?

Polecamy także: Komu z tej czwórki pomogłabyś w pierwszej kolejności? Odpowiedz i sprawdź, co to znaczy!

Źródło: kobieta.wp.pl

Komentarze (7)

Ocena: 4.43 / 5
.MIARKA (Ocena: 5) 25.07.2017 17:39
,,Nie czyń drugiemu ,co tobie niemiłe". Truizm..Uniwersalny, ale jakże trudny w praktyce. . Wiem to z doświadczenia. Nie chcę mędrkować i przynudzać. Nie wiem ,czy się uda? :-) Mimo to spróbuję..Z predyspozycjami do każdego rodzaju inteligencji trzeba się urodzić. Empatia dostarcza wielu okazji sprawdzania się i doświadczania z ,,różnym" skutkiem. Nie zawsze oczekiwanym. Metodą prób i błędów osoby z EQ potrafią wyciągać wnioski na przyszłość , są ciekawi świata , chcą go zrozumieć, nie poddają się emocjom ...Nazywają wszystko po imieniu i ...we właściwej FORMIE.,,.I tu jest pies pogrzebany." Dlatego uważam ,że tacy ludzie wiedzą co , kiedy i jak powiedzieć, niezależnie od sytuacji. Tak ,by nikogo nie urazić..Nie muszą być wcale wszechwiedzący .Mogą przemilczać/wszak to złoto/,mogą pozdrawiać ,odmawiać /asertywność/...itd..To nic złego. Przeciwnie. Takie zachowania mogą może wzbudzić zaufanie . P.S. Wg. mnie tylko jeden zwrot wśród wymienionych 10-u ma prawo być źle odebrany.: ,,Przecież już ci mówiłam/em " Osobiście mam z tym problem. Staram się jednak panować nad emocjami . Jestem /60+/i na swoje ,,nieszczęście" mam bardzo dobrą pamięć .:-)). To już /niestety / -mój problem .Hmm..Ciśnienie i tak skacze.:-) Pozdrawiam wszystkich...:-) Mam nadzieję ,że moje pozdrowienia będą odebrane pozytywnie.??: Taki był mój zamiar.:-) B.C.
odpowiedz
Ven (Ocena: 5) 18.07.2017 11:08
Dla wszystkich "inteligentnych". Nie chodzi o IQ i autorka się nie pomyliła. I trzeba czytać tytuł do końca, chodzi o EQ - Emotional Quotient - że tego nie wiecie i poprawiacie to tylko dowodzi tego że jesteście raczej średnio inteligentni... Ale tytuł zwodniczy, i to bardzo. Typowy clickbait.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 18.07.2017 10:46
Trump wg. was niby taki nieinteligentny a został miliarderem a póżniej prezydentem najważniejszego państwa. Serio uważacie, że mógłby to osiągnąć jakby nie był ?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 18.07.2017 07:53
"wysokie EX" ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo