Gdyby można było cofnąć czas... Co zmieniłabyś w swoim życiu?

Pora na szczery rachunek sumienia.
Gdyby można było cofnąć czas... Co zmieniłabyś w swoim życiu?
Fot. Thinkstock
04.10.2016

Życie przeszłością jeszcze nikomu nie wyszło na dobre. Rozpamiętywanie poprzednich związków obecnego partnera i porównywanie się do jego byłych dziewczyn może zaszkodzić nawet najtrwalszej relacji. Niestety, wiele z nas popełnia ten błąd. Ale to i tak nie wszystko. Są kobiety, które wciąż wspominają swoją przeszłość i nie mogą się pogodzić, że minęła bezpowrotnie. Niekiedy robiąc rozrachunek z minionymi latami, zdajemy sobie sprawę, że wiele spraw poszło nie tak. I zaczynamy żałować swoich decyzji. Okazuje się, że praktycznie każda z nas miałaby co zmienić albo naprawić, gdyby mogła cofnąć czas.

Pośpieszyły się

Polki zapytane, czego żałują najbardziej, najczęściej odnoszą się do sytuacji związanych z ich życiem uczuciowym. „Za młodo wyszłam za mąż. Teraz mam 43 lata i żałuję, bo moje życie mogło wyglądać całkiem inaczej. Głupia, szczenięca miłość to była i tyle” – wyznaje jedna z internautek. Podobnych wpisów na forach dyskusyjnych jest więcej. „Żałuję, ze wyszłam za mąż tak wcześnie. Znamy się niecałe dwa lata, od miesiąca jestem jego żoną. Kiedy ustaliliśmy datę ślubu, byłam zachwycona, wydawał mi się idealnym kandydatem na męża, kochałam go. A teraz? Zaczynam się zastanawiać, czy dobrze zrobiłam. Czasem myślę, że z byłymi byłoby mi lepiej…” – czytamy kolejny wpis na forum.

cofnąć czas

Fot. Thinkstock

Jestem nieszczęśliwa

Ale często to nie wiek sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad sensem swojego małżeństwa. Jedna z internautek po prostu żałuje, że zdecydowała się na ślub. Zanim wyszła za mąż, ze swoim obecnym mężem spotykała się przez 10 lat. Pobrali się, ona zaszła w ciążę. Choć małżeństwem są od dwóch miesięcy, ona twierdzi, że układa się im tragicznie. „Nie wiem czemu to zrobiłam, bo na pewno nie z wielkiej szalonej miłości. Mój mąż bardzo źle mnie traktuje. Obraża, wyzywa, wypomina, że nie pracuję. Jestem nieszczęśliwa. Moja rodzina uważa, że zmarnowałam sobie życie” – pisze na jednym z internetowych kobiecych forów. „Żałuję ślubu!” – wyznaje następna internautka. „Jedynym tematem rozmów jest jego mamusia oraz siostrunie i ich problemy. Po co z nim wzięłam ślub?”

cofnąć czas

Fot. Thinkstock

Złamane serce i zdrada

Gdy w grę wchodzi miłość, żałujemy najwięcej. Że nie doceniłyśmy jednego z poprzednich partnerów i straciłyśmy szansę na poważną oraz udaną relację. Że zakończyłyśmy związek w nieładny sposób, że złamałyśmy komuś serce. Bardzo często pojawia się również temat zdrady. „Przez mój skok w bok straciłam wszystkich, których kochałam, a nasza rodzina się rozpadła” – wyznaje Małgosia. „Zdradziłam męża i strasznie tego żałuję. Dopiero po zdradzie uświadomiłam sobie, jak bardzo go kocham. Czuję się podle i już nigdy nie wypiję alkoholu. Jesteśmy 2,5 roku po ślubie, ale znamy się sześć lat, mamy córkę. On też nie jest święty, ale nigdy mnie nie zdradził” – wyznaje jedna z uczestniczek rozmowy na forum dyskusyjnym.

Zobacz także: Jestem ofiarą przemocy domowej. Mąż mnie bije, kopie, grozi mi nożem...

cofnąć czas

Fot. Thinkstock

Nietrafione studia

Bardzo często żałujemy decyzji związanych z naszym życiem zawodowym, a zwłaszcza z wyborem studiów. „Gdybym mogła cofnąć czas, wyjechałabym za granicę!” – to popularna deklaracja. „Żałuję, że nie poszłam na studia, bo wtedy miałabym lepszą pracę” – wyznaje jedna z internautek. Z kolei pewna 26-latka bardzo żałuje, że wybrała kierunek studiów, który jej nie odpowiadał. „Przez to zmarnowałam dwa lata, bo go nie skończyłam, tylko poszłam na inny i dopiero w tym roku ukończyłam studia” – twierdzi. Wśród forumowiczek odezwał się również mężczyzna z podobnym problemem. „Posłuchałbym matki i zamiast na politologię, poszedłbym na prawo” – wyznał w swoim wpisie.

cofnąć czas

Fot. Thinkstock

W czterech ścianach

Niektóre z nas mają jednak zupełnie niespodziewane pragnienia. Na przykład takie, że gdyby można cofnąć czas, wiele szalałoby w młodości, czerpało z życia pełnymi garściami i żyło na sto procent. „Żałuję niewykorzystanych szans” – to jedno z wyznań. I choć zwykle żałujemy tego, co już zrobiłyśmy, to właśnie bardzo często pojawia się żal o to… na co się nie odważyłyśmy. Co jeszcze leży nam na sercu? Bardzo często kwestie dotyczące życia rodzinnego. „Żałuję, że nie zawsze byłam w domu, przez co nie obroniłam matki przed agresją ojca” – pisze internautka. Następna dodaje: „A ja żałuję, że wcześniej nie zrobiłam nic z przemocą panującą w moim domu. Może gdybym wcześniej zareagowała, nie bała się tak ojca, to nie przeżywałybyśmy z mamą tego piekła aż 17 lat”. Czasem żałujemy również własnego zachowania. „Nieraz przeze mnie była w domu niemiła atmosfera” – to następny wpis na forum dyskusyjnym.

cofnąć czas

Fot. Thinkstock

Czego jeszcze żałują Polki?

Wielu rzeczy, dotyczących różnych spraw. Jedna z internautek twierdzi, że żałuje, że nie potrafiła nigdy prosić o pomoc. Następna, że wybrała złe towarzystwo i słuchała ludzi, przez których robiła rzeczy, na które nie miała ochoty, ale – jak twierdzi – chciała się przypodobać. „Ja żałuję tylko jednego – że czasem brakuje mi prawdziwej odwagi, aby stawić czoła swoim problemom, że nie powiem tego, co myślę, bo boję się o uczucia innych. Że niekiedy uciekam, chowam głowę w piasek i myślę, że samo się jakoś wszystko rozwiąże… A tak nie jest. Żałuję, że jestem taka słaba…” – pisze 24-letnia Joanna. „Żałuję, że z powodu niskiej samooceny nie wykorzystuję całego swojego potencjału i marnuję szansy” – to z kolei wyznanie 30-letniej Agnieszki.

Wniosek? Żałujemy zarówno tego, co nam się przytrafiło, jak i tego, czego nie zrobiłyśmy. Jednak zamiast żałować, wypatrujmy przyszłości. „Niczego nie żałuję! Jestem szczęśliwa i wszystko miało wpływ na to, jaka jestem teraz” – twierdzi jedna z internautek. I tego się trzymajmy.

Zobacz także: Nigdy tego nie rób! - największe winy rodziców wobec dzieci

Komentarze (19)

Ocena: 4.79 / 5
gość (Ocena: 5) 09.10.2016 18:26
Bardzo zaluje slubu z facetem którego nie kocham i lacza nas tylko kredyty, zaluje ze odrzucilam cudownego chlopaka i zlamalam mu serce.. Boze zaluje ze jestem taka beznadziejna ze nie umiem sie zabic.
odpowiedz
Marzena (Ocena: 5) 05.10.2016 23:33
Ja przede wszystkim żałuję, że poddałam się chorobliwej nieśmiałości przez co nie zawalczyłam o siebie i swoje marzenia. Mam prawie 27 lat, dopiero co skończyłam licencjat. Do tej pory nie pracowałam. Nie mam znajomych, tym bardziej chłopaka... Nigdy nie byłam na dyskotece, a marzę o tym. Nadal brak mi odwagi ale zaczęłam się temu przeciwstawiać i nie wiem czy coś uda mi się osiągnąć jeśli lęki mi nie odpuszczą, ale życie w końcu jest tylko jedno i gorzej już chyba być nie może ...?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 05.10.2016 07:23
Żałuję tego,że wyszłam za mąż za mojego obecnego męża i ,że nie postaralam się bardziej o pracę w zawodzie ..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.10.2016 22:50
Żałuję, że jestem takim totalnym, bezwartościowym zerem, które nie nadaje się do żadnej roboty i wszystko zawsze musi spie*olić. Żałuję, że się urodziłam i teraz muszę się męczyć bo nawet na samobójstwo nie mam odwagi.
odpowiedz
pasikonik (Ocena: 5) 04.10.2016 21:14
dwóch rzeczy - prawko gdy robili wszysyc w szkole i schudlabym normalnie ćwicząc na wfie zamiast sukcesywnie tyć. później kilka lat walki o wagę, z wiekiem co raz gorzej szło. dopiero w tym roku schudłam na tabletkach iq green, ale straconych lat nikt nie wróci. a szkoda.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo