Dlaczego warto mieć siostrę?

Psychologowie są zgodni - posiadanie siostry pomaga radzić sobie z przeciwnościami losu, sprawia, że jesteśmy szczęśliwsze i bardziej optymistycznie nastawione do życia.
Dlaczego warto mieć siostrę?
16.04.2009

Pojawienie się na świecie młodszego rodzeństwa dla wielu dzieci bywa trudnym przeżyciem - teraz mama będzie miała dwoje maluchów, więc starszemu będzie poświęcać nieco mniej uwagi. Zazdrość i złość jednak szybko miną, a po latach, gdy okaże się, że brat czy siostra są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, negatywne emocje będą wspominane ze śmiechem. Jak wynika z badań, ci z nas, którzy mają przynajmniej jedną siostrę, są szczęśliwsi, bardziej optymistycznie nastawieni do życia, lepiej radzą sobie z wszelkimi przeciwnościami.

W badaniu wzięło udział 571 osób w wieku od 17 do 25 lat. Wzdłuż i wszerz przeanalizowano ich rodzinną sytuację oraz stan psychiczny - dojrzałość emocjonalną, optymizm, zadowolenie z życia. Najlepiej wypadły osoby posiadające siostry, ponieważ dziewczynki zbliżają do siebie członków rodziny, gwarantują udaną komunikację i rozmowy o uczuciach. Co ciekawe, wg Tony’ego Cassidy z Uniwersytetu w Ulsterze, bracia wywierają na rodziny całkiem odwrotny wpływ - najgorzej wypadli chłopcy mający jedynie braci (co nas nie dziwi, wszak mężczyźni słyną z tłamszenia w sobie wszelkich emocji).

Czy to znaczy, że dla dobra naszych dzieci powinniśmy się starać, by na świecie pojawiła się dziewczynka? Taka gra z Matką Naturą może okazać się całkiem długą i żmudną zabawą. Chyba że wierzyć tym, którzy twierdzą, iż na płeć potomstwa największy wpływ ma dieta przyszłej matki, i dostosować swoje nawyki żywieniowe do ich zaleceń…

Zobacz także:

Jaka różna wieku między rodzeństwem jest najlepsza?

Wasze listy: „Mój chłopak okazał się moim kuzynem!”

Polecane wideo

Komentarze (209)
Ocena: 4.98 / 5
Rok (Ocena: 1) 23.03.2016 12:39
Kiepski
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2009 17:12
W życiu nie chcę mieć żadnego,debilnego rodzeństwa.Nienawidzę małych dzieci,jeśli urodziłaby się dzisiaj,taka smarkula będzie w moim wieku kiedy ja będę mieć 20 lat.Gdybym miała siostrę,nie mogłabym całe dnie siedzieć z moim ukochanym komputerem,brałaby moje kosmetyki,robiła wszędzie burdel,budziłaby mnie w nocy,a to picu a to sryciu.Poza tym moja mama i tak z trudem trzyma mnie pod swoim dachem,nie chciałaby jeszcze jednego bachora.Nie mam nikogo,oprócz mojego psa Norka,matki i przyjaciela mamy.Taka dziewczynka z pewnością mogłaby liczyć na to,że pomiatałabym nią od rana do nocy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.10.2009 19:24
gówno prawda
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.10.2009 16:47
Po tym artykule zaczelam chciec siostre , zdalam sobie z tego sprawe.. bylybysmy jak przyajciolki ;) Przez cale dzienstwo marzyłam o straszym bracie ale dostałam mlodszego... heh xD zawsze sie chce cos innego niz sie ma ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.10.2009 20:06
to ja sie tez pochwale, mam starszego o 5 lat brata z którego jestem bardzo dumna i potwierdzam, ze to wielkie szczescie miec starsze rodzeństwo, ale jeszcze wieksze mieć siostre bliźniaczke:)) łaczy nas juz od urodzenia niezwykła więź i chyba nie spędziłyśmy bez siebie dłuzej niz 1 dzień:) zawsze bedziemy dla siebie, przyjaciółkami, wsparciem, doradcą i wszystkim co najlepsze!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie