Gdy między dorosłym rodzeństwem pojawia się zazdrość…

„Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach” – głosi popularne porzekadło. I trudno nie przyznać mu racji, zwłaszcza gdy przyjrzymy się toksycznym relacjom między wielu dorosłymi siostrami czy braćmi.
Gdy między dorosłym rodzeństwem pojawia się zazdrość…
Fot. Thinkstock
31.08.2016

Czasem zazdrość między dorosłym rodzeństwem może prowadzić do dramatycznych konsekwencji, o czym przekonaliśmy się dwa lata temu, gdy w mediach pojawiły się informacje o śmierci Nancy Motes, przyrodniej siostry hollywoodzkiej gwiazdy Julii Roberts. Zwłoki kobiety policjanci z Los Angeles odnaleźli w jednym z tamtejszych mieszkań. Przyczyną zgonu 37-latki okazała się zabójcza mieszanka leków i narkotyków.

Motes zostawiła list pożegnalny, w którym rzekomo oskarżyła sławną siostrę o wywołanie depresji. Przyczyniły się do niej ciągłe porównania niezbyt urodziwej Nancy do pięknej Julii. Kobieta postanowiła targnąć się na życie, by zniszczyć karierę gwiazdy. „Mówimy o ludziach, którym władzę bardzo łatwo odebrać, jeśli powie się o nich coś okrutnego” – stwierdził Conner Dilbeck, brat narzeczonego Motes, Johna.  Niektóre źródła doniosły, że aktorka przez lata namawiała siostrę na odwyk. Bezskutecznie.

Zazdrość pojawia się również w słynnej rodzinie Knowles. Solange od dawna próbuje dorównać starszej siostrze Beyonce, jednej z największych gwiazd współczesnej muzyki, której płyty sprzedają się w milionach egzemplarzy, a każdy z nowych singli od razu trafia na szczyty list przebojów. Koncerny płacą piosenkarce ogromne kwoty za udział w reklamie, natomiast Barack Obama zaprasza ją do odśpiewanie hymnu podczas inauguracji prezydenta.

Solange ciężko znosi sukcesy Beyonce. Podobno zmaga się z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. Niedawno demonstracyjnie „oczyściła” swój profil na portalu społecznościowym ze wszystkich zdjęć sławnej siostry. „Usuwa ją ze swojego życia” – wyjaśnił informator magazynu „Star”.

Konflikty między dorosłym rodzeństwem nie dotyczą oczywiście tylko świata show-biznesu. „Od roku nie zamieniłam z siostrą nawet jednego słowa. Pokłóciłyśmy się podczas świątecznego spotkania u rodziców i od tego czasu żadna z nas nawet nie podjęła próby zażegnania konfliktu” – opisuje 28-letnia Magda, która uważa, że od wczesnego dzieciństwa była traktowana przez mamę i tatę gorzej niż dwa lata młodsza siostra Patrycja.

Co mówi o Tobie liczba rodzeństwa?

zazdrość w rodzinie

Fot. Thinkstock

„Ona zawsze uchodziła za tą mądrzejszą, ładniejszą i zabawniejszą, a rodzice faworyzowali ją otwarcie, nie próbujące tego ukrywać. W efekcie wyrosła z niej rozpieszczona i roszczeniowa dama, która uważa, że wszystko jej się należy. Nasze spotkania już wcześniej kończyły się zwykle kłótną, bo Patrycja jest bardzo złośliwa, uwielbia dogryzać innym i naśmiewać się z porażek. Pamiętam, jaki miała ubaw, gdy nie dostałam się na wymarzone studia” – opowiada Magda, która obecnie mieszka i pracuje w Irlandii, rzadko przyjeżdżając do Polski, ponieważ – jak twierdzi – nie ma do kogo.

Czary goryczy dopełniła informacja, że siostra dostała od rodziców solidne wsparcie materialne podczas budowy domu, choć świetnie zarabia i stać ją było na samodzielne sfinansowanie inwestycji. „Jak mam nie być zazdrosna, skoro nigdy nie mogłam liczyć na taką pomoc i muszę harować na emigracji, żeby czegoś się dorobić?” – denerwuje się kobieta.

zazdrość w rodzinie

Fot. Thinkstock

Nie ulega wątpliwości, że rywalizacja między rodzeństwem jest wpisana w scenariusz życia każdej rodziny. Gdy pojawia się kolejne dziecko, wcześniej czy później musi dojść do konfliktu interesów. Dzieci konkurują najpierw o ulubione zabawki, a później miłość rodziców czy sympatię przyjaciół.

Kiedy ta rywalizacja osiąga niebezpieczny poziom i może wywierać wpływ także na relacje między dorosłym rodzeństwem? Gdy dziecko czuje się mniej kochane od brata czy siostry, jest ciągle porównywane i  uważane przez bliskich za mniej zdolne albo ładne albo musi nieustannie walczyć o pozycję w rodzinie. Może mieć wówczas zaniżone poczucie własnej wartości, co przekłada się na konflikty z rodzeństwem w późniejszym życiu. Faworyzowanie jednego z dzieci przez rodziców i związane z tym poczucie krzywdy potęgują zawiść, często pojawiającą się między dorosłymi siostrami i braćmi.

„Inną przyczyną perturbacji w relacjach między rodzeństwem jest zazdrość o powodzenie w różnych dziedzinach życia, najpierw w grupie rówieśniczej, osiągnięcia w nauce, z sukcesem rozwijane talenty. W dorosłym życiu rodzeństwo można zazdrościć sobie kariery, pieniędzy, szczęśliwego życia rodzinnego” – tłumaczy psychoterapeuta Jarosław Kania w rozmowie z „Echem dnia”.

Zobacz również: 7 myśli starszej siostry, gdy młodsze rodzeństwo bierze ślub jako pierwsze

zazdrość w rodzinie

Fot. Thinkstock

Problemy w relacjach sióstr i braci podsycają niekiedy również współmałżonkowie.

„Mąż ciągle sugeruje, że moi rodzice znacznie lepiej traktują brata. Twierdzi, że na spotkaniach rodzinnych chętniej z nim rozmawiają i znacznie bardziej zachwycają się jego synkiem niż naszym, choć obaj wnukowie są w podobnym wieku. Może rzeczywiście coś w tym jest, a ja tego wcześniej nie dostrzegałam? A może przesadza celowo, żeby wywołać u mnie zazdrość o brata? Mąż ma fatalne stosunki ze swoją siostrą, walczą o majątek po rodzicach, dlatego czasami myślę, że chciałby wywołać ferment także w mojej rodzinie” – opisuje Dagmara.

zazdrość w rodzinie

Fot. Thinkstock

Konflikty między rodzeństwem narastają często po śmierci rodziców, zwłaszcza, gdy nie uregulowali ono spraw majątkowych. Walka o spadek zniszczyła już niejedną rodzinę.

„Choć nigdy spadkobiercy nie będą ze wszystkiego zadowoleni, to jednak warto zawczasu pomyśleć o rozdzieleniu majątku. To zaoszczędzi sporo czasu, a może także zapobiec rodzinnym konfliktom, które zazwyczaj po wyczerpującej walce o każdą rzecz, na zawsze psują rodzinne relacje” – podkreśla prawniczka Hanna Barańska na łamach „Business Insider Polska”. Najlepszym rozwiązaniem jest przepisanie majątku lub jego części w formie darowizny jeszcze za swojego życia, albo na sporządzenie testamentu.

RAF

Zobacz również: Masz starsze rodzeństwo?

Komentarze (3)

Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 2) 31.08.2016 11:45
Mam starszą siostrę, która jest taką ciapą życiową, takie ciepłe kluchy. Nie mieszka z nami (ja studiuję dziennie i mieszkam w domu, ona się wyniosła na studia 100 km), ale codziennie dzwoni do mamy, babci, ojca, żali się, trzeba się nad nią roztkliwiać (np. nie dostała pracy. nie wystarczy powiedzieć "przykro mi, nastęonym razem się uda" tylko trzeba mówić "ojejku, no nie wiedzą co stracili, oczywiście że się nadajesz do tej pracy, jesteś taka mądra zdolna, zobaczysz karma ich dopadnie, powinni cię zatrudnić a nie jakieś lale bez studiów"). Dzwoni np. jak się gotuje ryż (mieszka poza domem 7 lat, ogólnie ma 27), bierze od mamy kasę (mimo stałej pracy). Zawsze może liczyć na ich wsparcie, mama bierze urlop i do niej jeździ jak jest chora, rejestruje ją telefonicznie do lekarzy (mama dzwoni z mojego miasta do jej przychodni w jej mieście i ją rejestruje). Jak przyjeżdża do domu (średnio raz na miesiąc) to robi się jej wszystkie ulubione dania i wszyscy nad nią skaczą, nawet łóżka po sobie nie sprzątnie ani śniadania nie zrobi bo czeka aż jej pod nos podstawią. A ja - no cóż, pracuję, studiuję, dokładam się do rachunków, radzę sobie sama, jedyne wsparcie to mój pokój w rodzinnym domu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.08.2016 11:35
U nas zazdrość jest na porządku dziennym. Moja starsza siostra ciągle mi czegoś zazdrości, chociaż rodzice nigdy nie faworyzowali żadnej z nas. Jej zazdrość objawia się albo wyśmiewaniem mnie, albo agresją. Skończyłam studia - wyśmiała, mam fajną pasję - agresja, mam porządnego i dobrego mężczyznę - agresja, dostałam pracę zagranicą, z dobrą płacą i zgodną z moim wykształceniem - oczywiście wyśmiała. Po mnie to totalnie spływa, bo osoba bez wykształcenia, bez pasji, po rozwodzie i praktycznie bez środków do życia nie jest dla mnie życiowym autorytetem. Wiele razy chciałam poprawić jej humor, pomóc z pracą, ale w zamian zostałam obgadana po wszystkich znajomych i rodzinie, że nie znam się na życiu i mam jej nie doradzać. Przykre to jest, bo do niedawna miałyśmy bardzo dobre relacje, a teraz psuje nie tylko swoje relacje z innymi, ale próbuje też zniszczyć moje ze wspólnymi znajomymi i z rodzicami też.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.08.2016 04:52
W KOŃCU!!!! OTWARTO NOWY PORTAL WWW.INSTAPLOTA.PL !!!! KONIECZNIE SPRAWDZAJCIE! WSZYSTKIE PLOTKI Z INSTAGRAMU TAM SĄ!!!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo