Wytykasz błędy językowe innym? Sprawdź, co Ci dolega!

Naukowcy udowodnili, że gramatyczni naziści nie są do końca normalni.
Wytykasz błędy językowe innym? Sprawdź, co Ci dolega!
Fot. Thinkstock
18.04.2016

Nigdy nie interesuje ich sens wypowiedzi. Nie dyskutują merytorycznie, ale czepiają się szczegółów. Są jak językowi antyterroryści - wyłapią każdy błąd i bezwzględnie wskazują winnych. W Internecie aż roi się od tzw. gramatycznych nazistów, czyli osób walczących o poprawne korzystanie z języka ojczystego. Jednych denerwują, inni doceniają ich zaangażowanie. Po wynikach tych badań być może przestaną.

Naukowcy z amerykańskiego University of Michigan postanowili sprawdzić, kim tak naprawdę są puryści językowi wytykający błędy innym. Jak zastrzegają, przed rozpoczęciem eksperymentu nie postawili żadnej hipotezy, więc nawet dla nich wyniki okazały się zaskakujące. 

Na podstawie obserwacji kilkudziesięciu chętnych osób doszli do wniosku, że im bardziej poprawiasz innych, tym bardziej dziwna jesteś.

Zobacz również: Błędy językowe Polaków: Być może też je popełniasz! (LISTA)

 

błędy językowe

fot. Thinkstock

W badaniu wzięły udział 83 osoby. Ich zadaniem było przyjrzenie się odpowiedziom na ogłoszenie w sprawie poszukiwań współlokatora do mieszkania. Niektóre z wiadomości zostały tak poprawione, aby zawierały przynajmniej kilka błędów ortograficznych i stylistycznych. To gratka dla każdego gramatycznego nazisty, który na pewno wyłapie braki językowe autora.

Następnie zapytano uczestników o odczucia. Osoby, które wskazały na błędy miały za zadanie pisemnie uzasadnić swoje zastrzeżenia. Co się okazało?

Ankietowani, którzy byli wyraźnie wstrząśnięci brakami w edukacji autorów maili zostali określeni przez naukowców mianem najmniej zgodnych. To osoby, którym daleko do tzw. wielkiej piątki, czyli znanego z psychologii modelu osobowości. Zaliczamy do niego stałość emocjonalną, ekstrawersję, otwartość na doświadczenia, ugodowość i sumienność.

Zobacz również: Błędy językowe: 8 słów i wyrażeń, których nadużywasz

błędy językowe

fot. Thinkstock

Badanie wykazało, że skłonność do pomijania błędów i niezajmowania się nimi mają przede wszystkim osoby otwarte na świat i ludzi. Znacznie bardziej krytyczni okazali się ludzie z natury zamknięci. Oni uwielbiają wytykać błędy i osądzać innych. Nie chodzi wyłącznie o wskazanie błędu w tekście, ale także bardzo negatywne emocje wobec jego autora.

- Uczestnicy, którzy w teście osobowości zostali określeni jako radośni i skłonni do kompromisów znacznie pozytywniej oceniają innych. Nawet jeśli chodzi o gramatycznych analfabetów - czytamy w raporcie.

Wszystko wskazuje więc na to, że nie chodzi o czystość języka, ale o własne kompleksy i wypełniającą nas złość.

Zobacz również: JĘZYK W SUPEŁEK

 

Polecane wideo

Komentarze (15)

Ocena: 4.33 / 5
doriss (Ocena: 1) 07.01.2020 05:49
Artykuł bardzo nierzetelny. Po pierwsze 83 osoby to mała grupa, biorąc pod uwagę, że tylko część z tych osób należała do tzw. gramatycznych nazistów. Pewnie nawet nie była to połowa. Niestety nigdy się nie dowiemy, jaki procent z tych 83 osób stanowiły te, które tak bardzo zwracają uwagę na błędy. Po drugie są błędy i BŁĘDY. Co innego, gdy ktoś zwraca uwagę na rażące błędy lub ich dużą ilość, a co innego gdy ktoś czepia się każdej literówki we względnie poprawnie napisanym tekście.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 19.04.2016 04:01
Wszyscy popełniamy błędy. Poloniści, lekarze, adwokacji, sprzedawcy, tancerki i bezrobotni. Młodzi i starzy, optymiści i pesymiści. Nie można dać się zwariować. Sama lubię ludzi, którzy starają się dbać o poprawność językowa, dla mnie to jedna z oznak kultury, szacunku do rozmówcy i klasy. Cieszy mnie, kiedy ktoś poprawia moje błędy, dzięki temu się uczę. Sama poprawiam tylko bliskie osoby i tylko w taki sposób, żeby nie urazić ich uczuć. Dalszymi znajomymi się nie przejmuję, chociaż naprawdę byłoby do czego się przyczepić. Może jestem dziwna, kompleksy jakieś tam mam na pewno, ale nie zaprzyjaźniłabym się z osobą, która nie potrafi poprawnie złożyć zdania. Nie przeszkadzają mi małe wpadki językowe, które przyplączą się do każdego, ale jeśli ktoś popełnia błąd za błędem, to jest po prostu męczące w odbiorze.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 18.04.2016 16:16
Zgadzam się w 100%. Sorry, widać to po komentatorkach tutaj nawet - poprawiacie komuś błędy i dodajecie obraźliwie epitety, że niby ktoś jest głupi czy jeszcze gorzej. W was się wzmaga autentyczna nerwowość i bezsensowna nienawiść do kogoś kto popełnił błąd. Ja akurat jestem z tych, którzy bardzo przywiązują uwagę do ładniej polszczyzny i owszem - widzę, kiedy ktoś się wypowiada jak kmiot ALE jest różnica w jednym błędzie a ogólnym niedbalstwie językowym.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 18.04.2016 14:35
Czasami nie da się kogoś nie poprawić. Na Papi.locie pełno takich lwic co to walczą o wszystko, są oczywiście idealne a w jednym zdaniu popełniają więcej błędów niż pierwszoklasista w dyktandzie...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.04.2016 12:33
Jestem otwarta na ludzi, nie mam uprzedzeń, wiele miejsc na świecie już widziałam, więc zamknięcia w sobie nie można mi zarzucić. Ale jak ktoś mówi: włanczać, wziąść, bynajmniej zamiast przynajmniej, tą książkę (zamiast TĘ) - to mną telepie. Bliskich przyjaciół często poprawiam, ale w uprzejmy sposób. Dalszych znajomych nie ruszam. Rodziców też poprawiałam, aż w końcu się nauczyli :P
odpowiedz

Polecane dla Ciebie