5 oznak, że jesteś psychopatką

Emocjonalni psychopaci są wśród nas. Ty też możesz się do nich zaliczać...
5 oznak, że jesteś psychopatką
Fot. Thinkstock
08.03.2016

Kiedy mówimy i myślimy na temat przemocy, zazwyczaj chodzi nam o rodzaj nadużycia fizycznego. Rzadko odnosimy ją do kategorii zaburzeń psychicznych. Niestety bardzo często padamy ofiarą osób z zaburzeniami na tym tle i zdarza się, że nawet nie jesteśmy tego świadome. Co gorsze jednak, możemy być w roli oprawcy i nie zdawać sobie sprawy, co za potwór w nas drzemie...

Zobacz tutaj: Mój chłopak psychopata

Kobiety są bardziej rozchwiane emocjonalnie niż mężczyźni. Brzydka płeć podchodzi do wszystkiego na spokojnie i rozważnie, zamiast przebiegłego planowania i knucia intryg, co jest znamienne dla wielu dziewczyn, wybiera uczciwe i skuteczne prawo pięści. To - zdaniem facetów - wyrównuje rachunki i rozwiązuje sprawę. 

Nerwy czy zmiana nastrojów nie oznaczają oczywiście, że jesteś psychopatką. Każda kobieta powinna jednak przeczytać, czy nie wykazuje oznak, które o tym świadczą. Oto one.

psychopatka

Fot. Thinkstock

O wszystko obwiniasz innych (najbliższe osoby, faceta, itd.)

Nieważne, co się stanie, nie czujesz się winna rzeczy, których się dopuściłaś i nie ponosisz za nie odpowiedzialności. Zawsze znajdziesz jakąś wymówkę i wytłumaczenie. Najczęściej winą obarczasz kogoś z najbliższego otoczenia: chłopaka, brata, siostrę, rodziców… Do tego często obrażasz się. Zupełnie nie potrafisz spojrzeć na siebie krytycznie i obiektywnie. Niestety, ale swoim zachowaniem krzywdzisz innych. Powinnaś udać się do psychologa.

psychopatka

Fot. Thinkstock

Przekręcasz słowa i wykorzystujesz je przeciwko innym

Ciągle analizujesz to, co mówi Twój facet i najbliższe osoby z otoczenia, a następnie nadajesz słowom inne znaczenie, przekręcasz je i wykorzystujesz przeciwko wypowiadającym, aby postawić ich w negatywnym świetle? Zapewne na siłę szukasz w nich wad, bo chciałabyś poczuć się lepiej ich kosztem albo uniknąć winy. Wszystko wskazuje na to, że jesteś manipulantką, do tego nie masz wyrzutów sumienia, że tym samym zaniżasz innym poczucie wartości.

psychopatka

Fot. Thinkstock

Krytykujesz jawnie i skrycie przez cały czas

W Twoim słowach często przebrzmiewa szydercza krytyka, ciągle dostrzegasz wady w innych ludziach? Zdarza Ci się nie przebierać w słowach i być wręcz okrutną w swoich osądach? Masz ze sobą poważny problem. Trzeba zaznaczyć, że krytyka czy obrażanie nie muszą być jawne. Czasami są zawoalowane. Musisz sobie uświadomić, że swoim zachowaniem nie tylko nadużywasz zaufania bliskich, ale krzywdzisz ich.

psychopatka

Fot. Thinkstock

Izolujesz faceta/znajomego/znajomą od rodziny i reszty przyjaciół

Emocjonalna psychopatka próbuje zawładnąć umysłem swojej ofiary, aby nie dopuścić do porzucenia – w przypadku faceta. Zdarza się też, że podłe `psycholki` robią wszystko, co w ich mocy, żeby odsunąć `przyjaciółkę` od reszty znajomych – tak się zdarza w przypadku fałszywych przyjaźni i zazdrości. Odizolowanie jest próbą kontroli i podporządkowania sobie faceta albo reszty znajomych w ten sposób, żeby przedstawić `przyjaciółkę` w jak najgorszym świetle. W innym przypadku istnieje dużo ryzyko, że manipulacje wyjdą na jaw. Powodem takiego działania jest ukryta niepewność siebie i niskie poczucie wartości.

psychopatka

Fot. Thinkstock

Facet/znajoma/znajomy zaczynają unikać Twojego towarzystwa

Osoby, którymi się manipuluje, czują, że coś jest nie w porządku, ale odczuwają to jako dyskomfort ujawniający się w towarzystwie konkretnej osoby – manipulantki. Można zaobserwować, że nie wypowiadają już swojego zdania w towarzystwie, zaczynają wątpić we własne myśli, poglądy, zainteresowania i wszystko, co robią. Jeżeli zauważyłaś tak drastyczną różnicę w zachowaniu ukochanego czy znajomej, wiedz, że prawdopodobnie Ty jesteś przyczyną. Dowodem w tym przypadku będzie unikanie Twojego towarzystwa, jeżeli nie ma ku temu innego wyraźnego powodu.

Zobacz także: Czy powinnyśmy wierzyć intuicji?

Komentarze (30)

Ocena: 4.73 / 5
gosci (Ocena: 5) 07.09.2018 12:34
Zawsze coś tam prawdy jest znam parę osób co zachowują się podobnie
odpowiedz
z Polski (Ocena: 5) 07.09.2018 12:32
Witam moja żona ma coś z tego to co napisane dużo się sprawdza jak przeczytałem ten artykuł ...żyję się dalej
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.07.2018 00:50
Jak to czytałam, to się popłakałam. Mój ojciec taki jest, a ja się modliłam przez całe życie, żeby taka nie być. Mama i brat ciągle mi powtarzają, że manipuluję, chociaż tylko oni tak mówią... Im dalej w to brnę myślami, mam ochotę naprawdę coś sobie zrobić, a wtedy każdy przedmiot może się stać narzędziem. Nawet tak patrzę na tępy ołówek... Izoluję się w pokoju najbardziej jak mogę, bo boję się, że krzywdzę ludzi, ostatnio nawet powiedziałam wszystkim znajomym, że potrzebuję przerwy od wszystkich. I teraz jestem całkowicie sama. Byłam kiedyś u psychiatry, nic nie mówiła o tym... Mówiła za to, że naprawdę wierzę swoim słowom. Czułam się tam jak na spowiedzi. Powiedziałam wszystkie moje grzechy, a raczej przeżycia. Nie obeszło się bez płaczu. Chociaż już sama nie wiem... Jedni mówią to, a inni drugie... Do psychologa nie mogę pójść, bo gdy byłam drugi raz, prawie wylądowałam w psychiatryku... To z powodu tej mojej "depresji". Jakoś nie chce wierzyć mi się w to wszystko. Przecież to tylko moje głupie humorki. Jestem po prostu beksa. A raczej byłam. Teraz czuję, jakby łzy mi się skończyły. I czuję, że moim jedynym ratunkiem jest napisanie na forum, bo chciałabym chociaż jakiejś porady... Błagam, niech ktoś mi pomoże, ja już dłużej nie wytrzymam :(
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 05.03.2017 02:14
Powiem tak. Przerażające jest to że ktoś dal to do publkacji, cechy które przedstawiono ,opisują socjopatów lub osoby z zaburzeniami socjopatycznymi ,można to podpisać nawet pod pewien rodzaj psychozy ,lub objaw skłonności sadystycznych nie koniecznie w sensie fizycznym pamiętajmy że nie trzeba fizycznie ranić żeby zrobić komuś krzywdę, izolowanie osoby od otoczenia ? Bzdura kompletna ,tak robi osoba o silnej potrzebie kontroli ,podporzadkowania sobie jednostki ,psychopata nie będzie tracił czasu na coś tak bezużytecznego , psychopata to ktoś kto doskonale potrafi ocenić swoje wady i zalety ,potrafi dostrzec swoją winę za wlasne czyny nie zrzuca za każdym razem odpowiedzialności na kogoś lub cos ,chyba że ma na celu uzyskanie jakiejś korzyści , jest to osoba ktora świetnie kontroluje własne emocje i reakcje , te całe 5 objawów rzekomo udowaniajacych że ktoś jest psychopata ,to bzdura , wprowadzanie ludzi w kolosalnu błąd, przez takie cos czytający blednie oceni samego siebie jeśli uzna ze pasują shmptmy co może trwale skrzywdzić biedaka , masakra i tyle nie werzcie ludzie w te bzdury
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 08.03.2016 22:28
jak nakłonić do leczenia psychopate (rodzic), który uważa, że to inni powinni sie leczyć? cchoruje odkąd pamietam... siłą się nie da, chyba że kogoś zabije.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo