6 oznak, że Twoja zazdrość o faceta to nie oznaka miłości, a... patologia

W tych przypadkach zazdrość o faceta jest już obsesją. Sprawdź, czy zdarzają Ci się podobne zachowania...
6 oznak, że Twoja zazdrość o faceta to nie oznaka miłości, a... patologia
Fot. Thinkstock
12.02.2016

Zazdrość to zupełnie naturalne odczucie, znane nam wszystkim. Za każdym razem ma mocniejszy lub słabszy wydźwięk, na który składają się różne komponenty. Mogą to być: niepewność, lęk, frustracja, wściekłość oraz inne. Zazwyczaj towarzyszą nam w sytuacjach zagrożenia, kiedy boimy się utraty bliskiej osoby. Zazdrości nie należy mylić z zawiścią. Ta druga jest znacznie silniejszą emocją i dotyczy rzeczy materialnych albo życiowych osiągnięć innej osoby.

Czy to znaczy, że zazdrość jest zawsze czymś normalnym? Niestety nie. Odczuwana bardzo często i bardzo intensywnie może stanowić zagrożenie nie tylko dla emocjonalnej równowagi człowieka, ale także relacji, w których tkwi. Zwłaszcza wtedy, gdy nie można nad nią zapanować.

Jesteś w związku ze wspaniałym facetem, ale obawiasz się, że Twoja zazdrość o niego jest przesadna? Podpowiadamy, jakie zachowania o tym świadczą i kiedy powinnaś poszukać pomocy. Dla dobra Was obojga…

zazdrość w związku

Fot. Thinkstock

Niekontrolowane sceny zazdrości

Za każdym razem, gdy jesteście w towarzystwie, nie spuszczasz z niego oka, a kiedy wyświadcza uprzejmość innej kobiecie, wpadasz we wściekłość i publicznie robisz awanturę, ewentualnie zwracasz mu uwagę? Nie ma nic dziwnego w tym, jeżeli on poda okrycie innej osobie, podtrzyma ją, kiedy się zachwieje itp. Dziwne są w tym przypadku Twoje reakcje.

zazdrość w związku

Fot. Thinkstock

Sprawdzanie jego profili społecznościowych

Codziennie albo co najmniej kilka razy w tygodniu sprawdzasz, czy dodał na Facebooku nowych znajomych i kogo zaczął obserwować na Instagramie? To prawda, że będąc w związku, trzeba zachować czujność, ale nie należy mylić jej ze szpiegowaniem. Zachowując się w ten sposób, tylko się niepotrzebnie nakręcasz i sama sobie wyrządzasz krzywdę.

REPORTAŻ: Ile wydałem na pierścionek zaręczynowy

zazdrość w związku

Fot. Thinkstock

Pułapka perfekcjonizmu

Stajesz na głowie, aby zawsze wyglądać idealnie, zachowywać się bez zarzutu oraz być perfekcyjną panią domu? Mamy na myśli skrajne zachowania, bo nie ma nic dziwnego w tym, że dbasz o siebie i swoje otoczenie oraz starasz zachowywać się z klasą. Jeżeli jednak myślisz obsesyjnie o tym, jak stać się ideałem, aby Twój facet nie zostawił Cię dla kogoś `lepszego` i hejtujesz w jego obecności atrakcyjne kobiety, chyba powinnaś poszukać pomocy u psychologa.

zazdrość w związku

Fot. Thinkstock

Codzienny raport

Za każdym razem, kiedy Twój facet gdzieś wychodzi, musi Ci mówić gdzie, z kim i o której godzinie wróci? Gdy spóźnia się pół godziny, Ty już zaczynasz się denerwować, dzwonisz do niego albo robisz awanturę po jego powrocie? Spokojnie, może po prostu zagadał się z kolegami, zajechał po drodze do sklepu albo stał w korku. Daj mu trochę luzu, inaczej na pewno będziesz miała powody do zazdrości. Jeżeli zdarza Ci się zachowywać w podobny sposób, miej świadomość, że to nie jest normalna reakcja.

zazdrość w związku

Fot. Thinkstock

Wychodzenie z koleżankami

Twój ukochany może mieć przyjaciółkę i nie musi to oznaczać powodu do niepokoju. Oczywiście każda kobieta w podobnej sytuacji czuje mimowolną niepewność – to akurat normalne. Jeżeli jednak on sam informuje Cię, kiedy z nią wychodzi, robi to sporadycznie, przedstawił Ci ją i nigdy nie dał poważnego powodu do zazdrości, możesz być spokojna. Zabraniając mu spotkań z nią, stawianie ultimatum `ona albo ja` i tym podobne reakcje wykraczają poza `zdrowe` zachowanie.

zazdrość w związku

Fot. Thinkstock

Przeszukiwanie telefonu, poczty, kieszeni

Reagujesz podejrzliwością na sam dźwięk SMS-a w telefonie ukochanego? Kiedy Twój facet nie widzi, przeszukujesz jego telefon, włamujesz się na pocztę internetową i grzebiesz w kieszeniach? Zastanów się, czy Twoja niepewność ma faktycznie jakieś uzasadnienie. Jeżeli tak, pogadaj z nim, ale nie zachowuj się w podobny sposób. To zakrawa na prześladowanie…

Polecane wideo

Komentarze (45)
Ocena: 4.69 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.03.2016 15:33
Mam problem z opanowaniem zazdrości, niekiedy zachowuję się jak napisano w artykule. Jednak od naszej ostatniej kłótni staram się opanowywać, nie jest łatwo ponieważ mój facet skupia na sobie uwagę wielu kobiet. Facet nie lubi być trzymany na smyczy, jak nikt zresztą, trzeba po prostu zaufać, dla mnie największą motywacją do opanowania złości i zazdrości jest fakt by go nie stracić :) pozdrawiam.
odpowiedz
ja (Ocena: 1) 26.02.2016 04:07
nie wiem, kto to pisał, ale chyba facet. Zazdrość jest naturalna, nie ważne czy żyjemy w NOWYM świecie, zawsze tak było i będzie, i nie ważne czy to jest patologiczna zazdrośc. Po prostu w tych czasach trudniej utrzymać się z jedną osobą długo (zdrady) i wszyscy jestesmy tego świadomi, dlatego tak się obawiamy. A co do przyjaciółki ? po cholere mieć przyjaciółkę? Rozumiem kolegów, kumpli, przyjaciela... ale przyjaciółkę? Facecie... Sam sobie robisz problemy w związku, Nie chcesz zazdrości, to po co stwarzasz takie sytuacje? Zazwyczaj facet+ babka =sex. tak zostalismy stworzeni. Co Twoja kobieta myśli kiedy jesteś z "przyjaciółką" a nie z nią?... własnie. sex. Więc po co stwarzać takie sytuacje, Sam byś się zastan awial co robi twoja kobieta po za domem z obcym ci mężczyzną, zamiast leżeć z Tobą w łóżku. no zlitujcie się. Wymyślacie sobie jakieś chore teksty o zazdrości ktora jest normalna i nie ma w tym nic dziwnego.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.02.2016 12:42
Bezsens. Mezczyzna NIE POWINIEN miec innej przyjaciolki procz swojej dziewczyny. Po co mu inna? PORAZKA!
zobacz odpowiedzi (2)
ojoj (Ocena: 5) 13.02.2016 08:53
szukampozytywow. blog. pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2016 23:23
Mnie matka nie kochała w dzieciństwie i bylam odrzuconym dzieckiem dlatego jak znajdę mężczyznę to mimo ze jestem atrakcyjna, wierna, zabawna i mężczyźni na mnie lecą to wydaje mi sie ze nie zasługuje na jego miłość. Jestem chorobliwie zazdrosna. A najgorsze jest moje dążenie do perfekcyjności bo boje sie ze mnie zostawi. Siłownia, solarium(raz na 2 tyg) dlugie wlosy, makijaz.. Mimo to zazdrosna jestem o te najmniej zadbane kobiety bo np ma blond wlosy albo większy biust albo jest bardziej kobieca .. Paranoja. Wiem ze potrzebuje psychologa
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie