Skuteczne triki na lepszą pamięć

Uszczęśliw swój mózg i zafunduj mu kilka prostych ćwiczeń, które usprawniają jego funkcjonowanie, w tym przede wszystkim pamięć.
Skuteczne triki na lepszą pamięć
fot. Instagram.com/fahdesss
03.02.2016

Mózg to mięsień. I jak inne mięśnie trzeba go rozwijać. Składa się z ok. 100 miliardów komórek nerwowych. Tworzą one od biliona być może nawet do biliarda połączeń zwanych synapsami. Sami odpowiadamy za jego dobrą kondycję! Naszym obowiązkiem jest trenowanie mózgu. A co za tym idzie – ćwiczenie pamięci.

„Ludzki mózg ma pewną niezwykłą cechę: może zrobić jedynie to, co sądzi, że potrafi zrobić. Kiedy mówimy: „moja pamięć już nie jest taka jak kiedyś” albo: „wszystko mi dziś wylatuje z głowy”, w rzeczywistości ćwiczymy swój mózg w taki sposób, aby dostosował się do naszych obniżonych oczekiwań. Z kolei niskie wymagania oznaczają słabe rezultaty. Pierwsza zasada supermózgu mówi, że mózg zawsze podsłuchuje nasze myśli i przysłuchując się im, uczy się. Jeśli wpajamy mu przekonanie o istnieniu ograniczeń – stanie się ograniczony. A przecież możemy postępować inaczej” – piszą lekarz Deepak Chopra i profesor neurologii Rudolph E. Tanzi w książce „Twój supermózg” (wyd. Ole/Foksal 2014).

Jak ćwiczyć pamięć? Co zrobić, aby jej nie stracić? Zacznij od prostych ćwiczeń i powtarzaj je jak najczęściej – najlepiej każdego dnia.

Graj w gry rozwijające pamięć

Uczeni nie mają wątpliwości, że trzeba zmuszać mózg do pracy. Bardzo pomocne są w tym gry logiczne, zwłaszcza rozwijające zapamiętywanie. Mnóstwo tego typu gier znajdziesz w internecie. Optymalnie powinno się im poświęcać minimum 20 minut dziennie, ale rodzaje gry warto zmieniać – na jednym zadaniu koncentrujemy się nie dłużej niż przez 5-7 minut. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim wynika, że pozytywny wpływ na pamięć pojawia się już po 5-6 minutach od rozpoczęcia gry! Warto również grać w gry planszowe.

Naucz się czegoś nowego

Mózg potrzebuje wyzwań. Doskonałym sposobem na usprawnienie pamięci jest przyswojenie nowej umiejętności. Dzięki temu uchronisz swój mózg przed niekorzystnymi procesami związanymi ze starzeniem się organizmu. Badania naukowe wykazały, że dobrze na mózg i koncentrację wpływają nauka fotografowania cyfrowego i… dzierganie. Dobre efekty da nauka języka obcego, składanie modeli, rękodzieło czy nauka gry na instrumencie. Ważne, aby była to umiejętność, która sprawia ci radość i do której chętnie wracasz – połączysz przyjemne z pożytecznym.

ćwiczenia na pamięć

fot. Instagram.com/fahdesss

- Postaw na skojarzenia – jeśli chcesz np. zapamiętać nietypowe nazwisko koleżanki, spróbuj je z czymś skojarzyć

- Rymuj – dobrym sposobem na zapamiętanie jakiejś informacji jest… rym. W szkole uczyli nas: „Pamiętaj, cholero, że nie dzieli się przez zero”. Proste i skuteczne

- Przez dwie minuty zapamiętuj wyrazy: skrzypce, balon, stereo, budynek, truskawka, kołyska, jaszczurka, mgła, kuchenka, nauczyciel. Następnie zajmij się czymś innym. Po 20 minutach spisz (w dowolnej kolejności) tyle wyrazów, ile udało ci się zapamiętać

Dbaj o dietę

Naukowcy z prestiżowej Kliniki Mayo zauważają, że dieta jest paliwem dla mózgu – i właściwe odżywianie jest niezbędne, by mieć sprawny umysł oraz dobrą pamięć. Pokarmy dobroczynne dla twojej pamięci powinny być bogate w antyoksydanty, witaminy i sole mineralne. To przede wszystkim świeże owoce i warzywa, które zabezpieczają cię przed atakiem wolnych rodników. Spożywaj produkty bogate w kwasy omega-3 (tłuste ryby). A także: jajka, płatki owsiane (owsiankę jedz codziennie na śniadanie), orzechy, gorzką czekoladę, awokado, szpinak, owoce jagodowe, jajka, zdrowe oleje roślinne, produkty pełnoziarniste.

ćwiczenia na pamięć

fot. Instagram.com/fahdesss

Wykonuj proste ćwiczenia

Istnieje mnóstwo prostych ćwiczeń stymulujących rozwój mózgu i usprawniających pamięć. Oto kilka z nich:

- Zapamiętaj i powtórz ciągi cyfr: 2/7/1/9 * 4/8/3/2/7 * 0/8/6/2/1/4 * 2/5/3/1/7/3/9

- Licz wstecz – np. od 20 do 0 albo od 49 do 29 itp.

- Kiedy o czymś zapomnisz, zanim włączysz Google’a, spróbuj pogrzebać w swojej pamięci i przypomnieć sobie zagubioną informację

- Przez minutę spisuj wszystkie wyrazy, jakie przyjdą ci do głowy, na wybraną literę. Wróć do danej litery za jakiś czas. Zachowaj wyniki, byś mogła je porównać

- Zapamiętuj, co tylko się da – idziesz do sklepu po kilka rzeczy? Nie spisuj ich na kartce, tylko zapamiętaj. Jesteś ciekawa, ile w sumie wydałaś? Spróbuj przeliczyć to w pamięci

- Ucz się z dziećmi – twoja pociecha musi nauczyć się wiersza na pamięć? Pomóż jej i zrób to samo

ćwiczenia na pamięć

fot. Instagram.com/fahdesss

Wysypiaj się

Badacze z University of Pennsylvania odkryli, że pozbawianie się optymalnej dawki snu, czyli noc krótsza o 2-4 godziny niż zazwyczaj, poważnie szkodzi naszej pamięci. Zdaniem uczonych skutecznym sposobem na sprawny umysł jest zdrowy, regularny sen. Najgorsze jest zarywanie nocy, szczególnie jeśli zdarza ci się to często. Uczeni przypominają, że sypialnia przed snem powinnam być przewietrzona. Nie należy zasypiać przed telewizorem. Niewskazane jest też korzystanie z urządzeń takich jak tablet czy smartfon na chwilę przed zaśnięciem. Lepiej posłuchać spokojnej muzyki i poczytać książkę.

ćwiczenia na pamięć

fot. Instagram.com/fahdesss

Bądź aktywna fizycznie

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego nie mają wątpliwości, że regularna aktywność fizyczna jest dobroczynna dla całego organizmu – w tym dla mózgu. Dr Gary Small uważa wręcz, że nie ma nic lepszego dla mózgu od ruchu. – Aktywność fizyczna naprawdę rozwija umysł – mówi ekspert. Dr Small zaleca ruch przez minimum 20 minut dziennie. To mogą być chociażby codzienne spacery. Najlepszy jest bowiem trening na świeżym powietrzu. Możesz biegać, maszerować z kijkami, jeździć na rowerze, uprawiać sporty zimowe, zespołowe, zapisać się na siłownię albo tańce. Wybór należy do ciebie – ważne, aby aktywność fizyczna dawała ci radość i była regularna.

Ogranicz stres

To naprawdę bardzo ważne. Za mało wydajny umysł i kiepską pamięć w dużej mierze odpowiada kortyzol, czyli tzw. hormon stresu. Potrafi on spustoszyć twój organizm jak nic innego! Osoby narażone na chroniczny stres mogą zaobserwować u siebie pogorszenie zdolności poznawczych, trudności z koncentracją oraz luki w pamięci. Trzeba więc unikać stresu, a problemy rozwiązywać od razu. W pokonaniu stresu pomogą ci takie czynności jak: kontakt z naturą, czytanie, słuchanie muzyki, wizyta w kinie, zajęcie się swoim hobby.

RAF

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
M (Ocena: 5) 03.02.2016 13:14
Ciekawy artykuł, dziękuję
odpowiedz

Polecane dla Ciebie