Agresja w szkole - gdzie szukać pomocy?

Eksperci biją na alarm: przemoc w szkole jest na porządku dziennym. Co zrobić, jeśli jej doświadczyłaś?
Agresja w szkole - gdzie szukać pomocy?
Fot. Thinkstock
10.12.2015

Agresja w szkole to jeden z najpoważniejszych problemów związanych z edukacją i rozwojem młodych osób. Statystyki są porażające: z badań Ośrodka Rozwoju Edukacji przeprowadzonych wśród 60 tys. młodych Polaków wynika, że prawie 50 proc. uczniów podstawówek jest obrażana, a co czwarty uczeń zostaje wykluczony z grupy. Nękany jest co dziesiąty.

Jeszcze bardziej alarmujące są wyniki analiz przedstawione przez Najwyższą Izbę Kontroli – okazuje się, że z agresją słowną spotkało się 74 proc. uczniów i 43 proc. nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Z kolei na przemoc fizyczną wskazało 58 proc. uczniów i 15 proc. nauczycieli. Najbardziej niepokoić powinny jednak statystyki udostępnione przez Grupę IQS, z których wynika, że z przemocą słowną zetknęło się aż 81 proc. gimnazjalistów. Jedna trzecia uczniów przyznała, że sama była obiektem drwin – pod ich adresem padały wyzwiska i przykre komentarze.

– Nastolatki twierdzą, że częściej spotykają się z przejawami przemocy słownej, ale należy też pamiętać o tym, że pod tym sformułowaniem może kryć się wiele obszarów. To jest również przemoc online, ośmieszanie, szantaż czy oszustwo. Skala tego zjawiska jest ogromna. Niemal każdy nastolatek się z czymś takim zetknął. Przemoc siłowa jest na drugim miejscu, zdarza się nieco rzadziej i ma bardziej jednoznaczny wymiar – tłumaczy Marta Rybicka, business unit manager w IQS (cytat za agencją Newseria Lifestyle).

Bullying to długotrwałe stosowanie przemocy fizycznej albo emocjonalnej przez dziecko albo grupę wobec innego dziecka w wieku szkolnym, które nie umie się samo obronić. Szczególnie przerażające jest stosunkowo nowe zjawisko znane jako happy slapping – polega ono na niespodziewanym zaatakowaniu przypadkowej osoby i sfilmowaniu zajścia telefonem. Coraz częstsza jest także przemoc seksualna w szkole – pod tym pojęciem kryje się każde zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci nieakceptowane przez jego adresata bądź adresatkę. Przemoc seksualna to m.in. komentarze na temat ciała, obraźliwe gesty, gwizdanie, wulgarne dowcipy, prezentowanie pornografii, różne formy naruszania nietykalności cielesnej.

agresja w szkole

Fot. Thinkstock

Specjaliści zwracają uwagę, że ofiarami przemocy w szkole najczęściej są osoby skryte, nieśmiałe, niepewne siebie, wycofane, mające problemy z nawiązywaniem kontaktów, w jakiś sposób odstające od grupy. Narastanie agresji potęguje fakt nieumiejętności reagowania na zaczepki i brak obrony w momencie ataku (płacz czy nagła ucieczka pobudzają napastnika do działania). Ofiarami przemocy bywają osoby słabsze psychicznie, z wyraźną nadwagą itp.

Jeśli jesteś ofiarą agresji w szkole:

- Pamiętaj, że nie ponosisz winy za to, co cię spotkało! Ofiary agresji bardzo często biorą na siebie winę za doświadczoną przemoc. To dodatkowo obniża ich wartość siebie i samoocenę, przez co tym bardziej stają się celem ataków.

- Trenuj pewność siebie. Osoby z mocnym poczuciem własnej wartości, lubiane przez grupę, nie są atakowane (albo znacznie rzadziej). Pomoże ci czytanie fachowych poradników i artykułów, uczestnictwo w warsztatach i kursach budujących pewność siebie. Pamiętaj, że samoocena wyraża się również poprzez mowę ciała. Postaraj się nie przemykać ze spuszczoną głową szkolnymi korytarzami – głowę trzymaj wysoko, wyprostuj się, nie bój się kontaktu wzrokowego. Trzymaj się w grupie: ofiarami agresji znacznie częściej są osoby samotnie spędzające czas.

agresja w szkole

Fot. Thinkstock

Sęk w tym, że wielu uczniów nie mówi nikomu o tym, że doświadczyło agresji albo było jej świadkiem. Nękani bywają zastraszani, dlatego nie opowiadają innym, co ich spotkało. Skutkiem tego może być pogorszenie wyników w nauce, izolacja, problemy z porozumieniem się z rodziną i rówieśnikami, wycofanie itp.

Co zrobić, jeśli doświadczyłaś agresji w szkole? Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że każda forma przemocy powinna powodować twój sprzeciw. Przemoc to nie tylko kopanie, bicie czy popychanie. To również: niszczenie rzeczy, które do ciebie należą, wysyłanie obraźliwych SMS-ów, MMS-ów i maili, publikowanie w internecie nieprawdziwych informacji na twój temat, okradanie, wyśmiewanie, groźby, wyszydzanie, izolowanie od grupy. Jeśli nie chcesz iść do szkoły, bo boisz się spotkania z prześladowcami, musisz zacząć szukać pomocy.

agresja w szkole

Fot. Thinkstock

- Nikt nie ma prawa traktować cię w taki sposób – nie zasługujesz na to, by cię nękano, bito, dręczono. Niektóre młode osoby wynoszą z domu przekonanie, że nie zasługują na nic dobrego. To nieprawda! Pamiętaj o punkcie pierwszym: nie jesteś winna za to, co cię spotkało. Każdy ma prawo być dobrze traktowany.

- Ignoruj zaczepki. Gdy ktoś próbuje cię zaczepić, postaraj się nie zwracać na to uwagi. Okazując słabość (spuszczając głowę, rzucając się do ucieczki), dajesz napastnikom powód, by znowu cię zaczepili. Napędzasz ich do działania. Najlepszą formą reakcji jest obojętność.

- Zbieraj dowody: nie usuwaj obraźliwych SMS-ów, postaraj się nie ukrywać siniaków przed rodzicami pod długimi rękawami. W ten sposób chronisz sprawców, a przedłużasz swoje cierpienie!

agresja w szkole

Fot. Thinkstock

- Nie pozwól się sprowokować do udziału w bójce, szczególnie jeśli jesteś celem ataku grupy. Twoi oprawcy tylko na to czekają. Postaraj się zachować wyprostowaną postawę, patrz napastnikowi (napastnikom) w oczy. Odejdź.

- Jeśli wiesz, kto oprócz ciebie został zaatakowany, porozmawiaj z tą osobą. Im więcej was się zbierze, tym większa będzie wasza siła przebicia i tym mniejszy będzie wasz strach. O problemie opowiedz również przyjaciółce bądź przyjacielowi. Poczujesz się lepiej, gdy podzielisz się tym z najbliższą osobą.

- Zwróć się do zaufanego nauczyciela, rodzica, szkolnego pedagoga i opowiedz o tym, co cię spotkało. Nie wstydź się. Często niezbędna jest interwencja z zewnątrz, żeby przerwać spiralę przemocy. Pomocy udziela również Rzecznik Praw Dziecka.

Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi program „Profilaktyka agresji i przemocy w szkole”.

RAF

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.12.2015 10:12
Dawniej bylo tak: tata poszkodowanego szedl do taty napastnika-dresiarza, mniej lub bardziej "dobitnie" wyluszczal, w czym tkwi rzecz i problem znikal...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo