Jak dogadać się z siostrą pod jednym dachem?

Traktujesz ją jak wroga, a mogłaby być twoją najlepszą przyjaciółką. Niemożliwe? Nieprawda. Tylko czeka was trochę pracy.
Jak dogadać się z siostrą pod jednym dachem?
02.10.2015

„Mam wielki problem. Ostatnio nie dogaduję się z moją starszą siostrą. (…) Chodzi o to, że nie mogę słuchać jej głosu, bo jeśli jej chłopak jest w pobliżu, jest przemiła, głos ma milutki, nie wrzeszczy. Jak jesteśmy same, to aż nie mogę jej słuchać. To duży problem, ale nie najważniejszy. Kiedy rodzice mi coś kupią nowego, to ona ma jakieś pretensje, dlaczego tylko mi kupują, a jej to już nie (oczywiście pytamy się jej, czy idzie/jedzie z nami na zakupy, zawsze słyszymy NIE, bo wychodzę). Ona studiuje w Olsztynie, ale przyjeżdża na weekendy, tato oddaje jej pieniądze, ostatnio wzięła 200 zł za torbę z przeceny i bluzkę bokserkę. A mi to nic nie kupiła… Nie zniosę tego!!! Muszę porozmawiać z rodzicami o tym, żeby pokazywała im rachunki. Kiedy dostanę złą ocenę lub kiedy rodzice przyjdą z wywiadówki, to ona się ze mnie śmieje, że w moim wieku miała same piątki i szóstki” – to wpis jednej z internautek.

Bywa, że problemy z komunikacją zaczynają się już we wczesnym dzieciństwie. Katarzyna zawsze słyszała, że dzieci warto mieć w podobnym wieku – wtedy się razem bawią i dotrzymują sobie towarzystwa, co bardzo odciąża rodziców. – To jakiś mit. Mam dwie córki: czteroletnią i sześcioletnią. Jestem załamana, bo dziewczynki żyją ze sobą jak pies z kotem. Ciągle na siebie warczą, kłócą się, zazdroszczą sobie wszystkiego. O wspólnej zabawie nie ma mowy! Od rana dom wypełniony jest wrzaskami i jękami. Ciągle na siebie skarżą. Nie mam już siły – przyznaje kobieta.

Taka wzajemna niechęć sióstr może się z czasem utrwalić. A okres dojrzewania tylko sprawę komplikuje. Może się zresztą zdarzyć, że siostry, które jako małe dziewczynki były nierozłączne, gdy zaczynają dorastać, odsuwają się od siebie. Tak stało się u Ilony, która jako dziecko była bardzo zżyta ze swoją starszą siostrą, ale w okresie dojrzewania wszystko się zmieniło. – Poszłyśmy do różnych szkół, ona miała swoich znajomych, ja swoich. Zaczęła mnie krytykować, mi też nie odpowiadało to, co ona robiła. Przestałyśmy się sobie zwierzać, za to zaczęły się codzienne kłótnie. Teraz jesteśmy dorosłe i mamy ze sobą dobry kontakt, mimo że mieszkamy w różnych miastach. Ale jeszcze parę lat temu było ciężko.

siostry

Problemy z komunikacją między siostrami zdarzają się często. Starsza siostra nierzadko traktuje młodszą jak małolatkę. Ma „poważnych” znajomych i nie chce, by w ich towarzystwie przebywała młodsza siostra. Z kolei ta druga często ma do starszej siostry żal, że tamta mędrkuje, poucza ją, traktuje jak dziecko. Konflikt zaognia się, jeśli muszą dzielić ze sobą pokój. Jedna jest zazdrosna o drugą: o to, jakie siostra ma ubrania, jak traktują ją rodzice, jakie ma w domu obowiązki. Starsza siostra często jest zmuszana przez rodziców, aby „ustąpiła dla przykładu”. Albo pomogła młodszej siostrze. Czuje się więc wykorzystywana i traktowana niesprawiedliwie. Nieporozumienia narastają.

Wiele internautek żali się, że na ich siostry szczególnie źle wpływają chłopcy. To jeden z wpisów: „Ja miałam z moją siostrą dobry kontakt, dopóki nie związała się z pewnym chłopakiem, ten koleś po prostu źle na nią działa, nastawia ją przeciwko mnie i już nie da się z nią rozmawiać tak jak dawniej”. Dziewczyny żalą się ponadto, że siostry nie szanują ich rzeczy, podbierają kosmetyki, za plecami pożyczają sobie ich ubrania. Często zdarza się również, że jedna jest pedantką, a druga bałaganiarą… Wtedy nie potrzeba wiele, by wywołać burzę. Sytuację nieświadomie mogą zaognić rodzice, gdy spróbują przyznać rację jednej ze stron, nie znając kontekstu ani przyczyny sprzeczki.

siostry

Jeśli nie żyjesz z siostrą w najlepszych stosunkach, nie będzie łatwo się dogadać, bo wymaga to pracy i zaangażowania z obu stron. Ale spróbować warto.

Jeśli jesteś starsza:

- Weź sprawy w swoje ręce. Od starszej siostry zazwyczaj więcej się oczekuje. Być może usłyszałaś kiedyś, że „powinnaś być mądrzejsza i odpuścić”. Tak, to bardzo irytujące! Ale jest w tym wiele prawdy. Odsuwając się od młodszej siostry, wzbudzisz w niej gniew i rozczarowanie. A wystarczy po prostu z nią pogadać, oddać jej ubrania, w których już nie chodzisz, raz na jakiś czas pożyczyć jej coś, co bardzo jej się podoba.

- Nie zaniedbuj siostry. Dla młodszego rodzeństwa starsze bardzo często jest autorytetem. Szczególnie młodsze siostry nierzadko naśladują swoje starsze siostry. Teraz, gdy nie łączy was już tak wiele, możesz uważać, że młodsza siostra jest dziecinna i tylko ci przeszkadza. Pamiętaj jednak, że ona potrzebuje z tobą kontaktu i będzie się czuła odtrącona, jeśli zaczniesz traktować ją jak powietrze.

siostry

- Znajdź dla niej czas. Chociażby od czasu do czasu. Posłuchajcie razem muzyki, wybierzcie się na zakupy, idźcie do kina. To od starszej siostry częściej powinny wychodzić takie propozycje – młodszej może to nie przyjść do głowy, możliwe również, że zwyczajnie zabraknie jej odwagi, by ci to zaproponować.

Jeśli jesteś młodsza:

- Uszanuj fakt, że twoja siostra wkracza w dorosłość i jej głowę zaprzątają sprawy inne niż dotychczas. Ma nowych znajomych, być może właśnie się zakochała. To naturalne, że wciągnęła się w to wszystko, zachłysnęła tym, co nowe. Możesz czuć się zepchnięta na boczny tor. Złą taktyką jest jednak krytykowanie jej zachowania, przyjaciół i ukochanego. Uważaj, żeby nie obróciło się to przeciwko tobie.

- Poproś ją o radę. To może być wstęp do dłuższej rozmowy, która buduje każdą relację. Siostra poczuje się dowartościowana i ważna. Na początek to może być prośba o pomoc w wyborze sukienki czy przy makijażu.

siostry

- Nie skarż. Nikt nie lubi „kablowania”. Młodsze rodzeństwo często skarży na to starsze, zwłaszcza gdy je na czymś przyłapie (np. na paleniu papierosów, całowaniu, piciu alkoholu, kłamstwie). Być może masz ochotę jej dopiec, dokuczyć. Gdy jednak rodzice wkroczą między waszą dwójkę – i której z was się za to oberwie – trudno liczyć, że wasze relacje się poprawią.

I jeszcze kilka wskazówek od internautek:

„Ustanówcie sobie rozejm na parę dni i zobaczcie, kto dłużej wytrzyma. Jeśli jesteście nastolatkami, to musisz chyba przeczekać albo spróbować współpracować”.

„Powinnaś z nią porozmawiać i powiedzieć jej, że cię rani”.

„Najważniejsze to pogadać i wtedy zawsze można się dogadać”.

EPN

Komentarze (5)

Ocena: 5 / 5
jo (Ocena: 5) 02.10.2015 19:16
Między mną a moją siostrą jest 14 lat różnicy. Ma dwójkę dzieci i męża od 12 lat. Kiedyś ciągle na nią narzekałam, przeszkadzało mi to, że prosi o pomoc w opiece nad dziećmi, bo mąż całymi dniami w pracy, irytowało mnie to, że traciłam swój czas na opiekowanie się nie swoimi dziećmi. Nie zauważałam wtedy tego jak bardzo była mi wdzięczna. Im starsza się robiłam tym więcej zaczęłam dostrzegać. Więcej zaczęła mi mówić, ja dojrzałam i przestałam strzelać fochami na lewo i na prawo, uważać się za najmądrzejszą i zaczęłam słuchać innych. W tym momencie mieszkam za granicą, moja siostra dalej w Polsce i nie wyobrażam sobie tego jak mogłabym nie utrzymywać z nią kontaktu. Za każdym razem kiedy jestem w domu odwiedzam ją i gadamy o wszystkim. O rodzinnych problemach, o pracy, dzieciach, dosłownie o wszystkim. Nigdy nie sądziłam, że pomimo tak wielkiej różnicy wieku będziemy dogadywać się jak najlepsze przyjaciółki. Najważniejsze jest to, żeby wykazać chęć dogadania się z drugą osobą, a reszta sama się ułoży ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.10.2015 14:15
Heh, wreszcie coś co jest i moim problemem :) A co zrobić gdy mlodsza siostra zachowuje się jak ksiezniczka foch, wszystkich wokol nie szanuje, obraza, wyzywa. Dodam, ze z nia nie rozmawiam, nie utrzymujemy zadnych kontaktow i na dodatek musze z nia zamieszkac w malym mieszkanku (ona wybiera sie na studia). Nie rozumiem dlaczego to od starszej siotry ma wychodzic inicjatywa wyjscia do kina, na zakupy etc skoro mnie zupelnie nie przeszkadza brak kontaktu z nia (przynajmniej mam swiety spokoj i nie musze sie z nia truc) a podobno jej tak, wiec mysle ze to ona powinna skonczxyc z byciem obrazona na caly swiat i powinna zaproponowac owe wyjscie. Drogie papilotki, powiedzcie jak mam sobie ulozyc z nia relacje, Dodam ze nie chce byc jej przyjaciolka a tylko jakos zyc w miare zgodnie.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo