Wszechwiedzący, egzekutor, filozof - jakim typem kierowcy jesteś?

Wyniki ogólnoeuropejskich badań kierowców przeprowadzonych przez Grupę Goodyear i LSE, komentują polscy eksperci bezpiecznej jazdy.
Wszechwiedzący, egzekutor, filozof - jakim typem kierowcy jesteś?
17.08.2015

Na poziom bezpieczeństwa podczas jazdy składa się kilka czynników m.in. stan nawierzchni, warunki atmosferyczne oraz sprawność techniczna auta. Jednak najważniejszym ogniwem, mającym bezpośredni wpływ jest kierowca - jego umiejętności, zachowania oraz emocje. Istnieją rodzaje zachowań szczególnie często powtarzające się na polskich drogach. Obserwując te sytuacje eksperci wskazują, że np. sporą część kierujących stanowią osoby o osobowości typu Wszechwiedzący. To rodzaj kierowcy, który sądzi, że otaczają go niekompetentni amatorzy i nie waha się dać im tego dobitnie do zrozumienia zza kierownicy własnego samochodu. Na taką diagnozę wskazuje Artur Chorążka, współwłaściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy Tomasza Czopika.

„Zdecydowanie najczęściej do naszego ośrodka trafia typ Wszechwiedzący. Oceniam, że zachowuje się tak co czwarta osoba wśród tych, które uczestniczą w zajęciach doskonalenia techniki jazdy. Jednak jeszcze częściej typy osobowości opisane w badaniu się przenikają i mamy wówczas do czynienia, np.  z Wszechwiedzącym Konkurentem. Generalnie kierowcom brakuje pokory, a nieuzasadniona wiara we własne umiejętności gubi ich już podczas najprostszych ćwiczeń na naszym torze. Co ciekawe Wszechwiedzący to bardzo często kierowcy, którzy kurs na prawo jazdy robili jeszcze w latach 90. lub wcześniej. Ich wiedza teoretyczna mocno odstaje dziś od motoryzacyjnej rzeczywistości” – powiedział Artur Chorążka.

 

car vogue

„Wynika to w dużej mierze z podjęcia szeregu inicjatyw w zakresie edukacji, mających na celu kształtowanie postaw i budowanie świadomości kierowców wobec zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Mam nadzieję, że wyodrębnione typy osobowości pośród kierowców, skłonią do refleksji nad własnymi zachowaniami w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że kierowca jest ostatnim i kluczowym ogniwem w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. To on dokonuje oceny sytuacji, zwłaszcza ryzyka i konsekwencji swojego wyboru. Od tych decyzji często zależy życie nasze i innych osób” – powiedziała Agata Foks.

car vogue

Jednak to nie Wszechwiedzący stanowi największe zagrożenie na drodze. Według Artura Chorążki najgroźniejszy jest Konkurent, który prowokuje niebezpieczne sytuacje na drodze, traktując jezdnię jak tor wyścigowy. Agresywna jazda tego typu kierowcy sprowadza zagrożenie zarówno na niego samego, jak i otaczających go uczestników ruchu, w tym rowerzystów oraz pieszych. „To kierowca, który szuka ciągłej rywalizacji, często zakompleksiony i sfrustrowany” – stwierdził Chorążka.

car vogue

Zdaniem Artura Chorążki dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu jest również kierowca o osobowości Egzekutora. „To szczególnie niebezpieczny typ. Egzekutora cechuje bowiem agresja wobec innych uczestników ruchu. Zapewne każdy miał kiedyś do czynienia z takim nieprzyjemnym typem. Jego niezdrowe emocje mogą doprowadzić do nieszczęścia na drodze, zwłaszcza jeśli Egzekutor trafi na  innego Egzekutora.” 

car vogue

Sporo zagrożeń na drodze wywołać też może kierowca zidentyfikowany jako Wycofany. „To z kolei typ kierowcy, który najczęściej traci koncentrację. Jego niefrasobliwość i gapiostwo są zagrożeniem głównie dla niego samego, ale mają również wpływ na zachowanie pozostałych kierowców, w których wzbudzają irytację i gniew” – podsumowuje A.Chorążka.

Z polskich danych statystycznych wynika jednak, że rośnie w naszym kraju grupa kierowców zachowujących się racjonalnie i bezpiecznie. Choć wzrasta liczba pojazdów na naszych drogach z roku na rok zmniejsza się ilość wypadków . Oznacza to m.in., że rośnie świadomość Polaków dotycząca zasad zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zwraca na to uwagę Agata Foks, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
Gabriela (Ocena: 5) 17.08.2015 11:06
Uwielbiam jazdę samochodem, ale na szczęście nie pasuje do mnie żaden z typów kierowcy, którzy tutaj w artykule się pojawili. Dla mnie jazda samochodem to nie tylko przemieszczanie się z punktu A do punktu B, ale przede wszystkim sama przyjemność, radość. Oczywiście ważne jest bezpieczeństwo, racjonalne myślenie, znajomość przepisów ruchu drogowego, dobry refleks, cierpliwość, opanowanie. Nie można bać się jazdy, trzeba być pewnym za kierownicą, ale mieć oczy dookoła głowy, zasada ograniczonego zaufania. Bardzo lubię motoryzację, a najbardziej naprawę pojazdów samochodowych.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo