Zdrowa przyjaźń. Czyli jaka?

Niektóre są jak fajerwerk – błyskawicznie wybuchają i… niczego po sobie nie zostawiają. Inne są jak związek zawarty z rozsądku – dojrzewają długo i powoli. Jaka jest recepta na przyjaźń?
Zdrowa przyjaźń. Czyli jaka?
16.07.2015

Z badań amerykańskich psychologów wynika, że przyjaźń jest dla nas ważniejsza od pieniędzy. Są również inne badania, które dowodzą, że jeśli przyjaźń trwa ponad siedem lat, to prawdopodobnie przetrwa całe życie. Zdaniem specjalistów wcale nie potrzebujemy paczki znajomych – wystarczy jedna, dwie sprawdzone i lojalne przyjaciółki, na które zawsze możesz liczyć.

Czasem jednak zbytnia zażyłość zaczyna wymykać się spod kontroli. Koleżanka, z którą byłaś bardzo blisko, nagle zaczyna z tobą konkurować. Albo ingeruje w twoje życie, poniża cię, kwestionuje twoje wybory. Może też zacząć być jej w twoim życiu za dużo. Oczekuje, że będziesz na każde jej zawołanie. Że nigdy jej nie zawiedziesz, nie odmówisz jej niczego, nie zostawisz w potrzebie. Możliwe, że tego wszystkiego oczekujesz ty od niej. A potem dziwisz się – zresztą nie ty jedna – że znajomość, którą uważałaś za niezniszczalną, rozpada się na twoich oczach. Co więc zrobić, żeby przyjaźń była zdrowa i trwała?

Pozwól, aby wszystko rozwijało się naturalnie

O przyjaźń należy dbać, potrzeba jednak czasu, by przekonać się, na ile to przelotna znajomość z chwilową fascynacją nową osobą w twoim życiu, a na ile prawdziwa przyjaźń, która przetrwa wszelkie zawirowania. Niech ta znajomość rozwija się swoim rytmem, naturalnie, z waszą delikatną pomocą. Czas pokaże, co z tego będzie.

Nie miej zbyt dużych oczekiwań

Gdy więzy z koleżanką się zacieśniają, dajemy z siebie wszystko – i oczekujemy tego samego. Na przyjaciółkę powinnaś móc liczyć, to prawda. Ale nie oczekuj, że naprawi twój świat i za każdym razem, gdy będziesz jej potrzebowała, rzuci dla ciebie wszystko. To często właśnie zbyt duże oczekiwania sprawiają, że przyjaźń zaczyna się psuć.

Spotykajcie się ze sobą

Zaskoczona? A jednak w dobie komunikacji wirtualnej często zapominamy, jak ważna jest komunikacja realna, twarzą w twarz. By utrzymać głęboką, zdrową znajomość, a nie tylko suchy kontakt, musisz spotykać się z przyjaciółką. To właśnie spotkania na żywo umacniają waszą więź, budują i podtrzymują relację. Kontakt wirtualny (SMS, rozmowa telefoniczna, internet) jest ważny, ale nie zastąpi prawdziwego.

Anja Rubik

Nie przyjaźnij się z powodu

Przyjaźń powinna być bezinteresowna – tylko taka jest wartościowa i ma szansę przetrwać. Niedobrze natomiast, jeśli za tą znajomością stoi jakiś powód, interes. Np. postanowiłaś zaprzyjaźnić się z siostrą swojego chłopaka. Albo z koleżanką z pracy, bo wydaje się samotna. Nie, nie, nie. Bez szczerości nie ma dobrej znajomości – a takie motywacje są nieuczciwe dla obu stron.

Szanuj wybory koleżanki

Jeśli się ze sobą przyjaźnicie, masz prawo powiedzieć, jaki jej wybór uważasz za niewłaściwy. Ale podstawą przyjaźni jest szacunek – i nawet jeśli koleżanka zdecydowała się na coś, co ci nie pasuje, to jej sprawa. Pamiętaj, że przyjaciółka nie jest tobą i ma prawo żyć po swojemu. Analogicznie również jej obowiązkiem jest szanować twoje wybory.

Nie obgaduj jej za plecami

To najgorsze, co możesz zrobić. Nieważne, czy ona się o tym dowie – obgadywanie za plecami najlepszej koleżanki jest po prostu nie w porządku. Jeśli coś jest między wami nie tak albo jeśli nie pochwalasz jakiegoś jej wyboru, po prostu jej to powiedz. Nawet jeśli się na ciebie obrazi, atmosfera między wami będzie czysta, a wasza znajomość w dłuższej perspektywie tylko na tym zyska.

Anja Rubik

Dajcie sobie trochę przestrzeni

Tak jak w związku potrzebujemy przestrzeni, by się nie udusić, tak w przyjaźni zachowanie dystansu jest niezbędne. Możecie być bardzo ze sobą zżyte, co jednak nie oznacza, że musicie być do siebie przyklejone dwadzieścia cztery godziny na dobę. Nawet najbliżsi potrzebują oddechu – chociażby, żeby za sobą zatęsknić. Zbytnia zażyłość może wam bardziej zaszkodzić nić pomóc.

O tym pamiętaj!

Prawdziwa, zdrowa przyjaźń musi być zbudowana na solidnych fundamentach. Są to: wzajemne wsparcie, motywowanie do działania, szczere rozmowy, zaufanie. Trzeba również zaakceptować fakt, że przyjaźń podlega zmianom – to naturalne, że koleżanka będzie miała dla ciebie mniej czasu, gdy wyjdzie za mąż albo urodzi dziecko (działa to zresztą w dwie strony). Przyjaźń może również zostać wystawiona na próbę pod wpływem trudnych wydarzeń – jeśli była prawdziwa i głęboka, przetrwacie to.

Anja Rubik

Po czym poznać, że z tego nie będzie przyjaźni? Są sygnały, które świadczą o tym, że wasza znajomość idzie w niewłaściwym kierunku.

Wasze spotkania nie dają ci radości

Przyjaźń bywa trudna i może przechodzić kryzys, to jednak wyjątki potwierdzające regułę, że bliska znajomość powinna być dla ciebie źródłem radości, wsparcia i siły. Dlatego jeśli po spotkaniu z koleżanką czujesz się przytłoczona, zdenerwowana i smutna, dobrze się zastanów, czemu przyjaciółka tak na ciebie wpływa.

Nie możesz powierzyć jej sekretu

Już raz zdarzyło się, że powiedziałaś jej coś w zaufaniu, a ona się wygadała… Obiecywała ci wtedy, że to się więcej nie powtórzy, ale mimo to podchodzisz do jej zapewnień z rezerwą. Taka sytuacja powinna dać ci do myślenia, bo bezgraniczne zaufanie to podstawa przyjaźni.

Anja Rubik

Przyjaciółka próbuje cię zmienić

Jest pewna różnica między doradzaniem i sugestią a próbą zmiany drugiego człowieka. Jeśli twoja przyjaciółka robi to pierwsze, świetnie. Warto liczyć się z jej radami. Gorzej, jeśli przestał jej się podobać twój sposób bycia i pomysł na życie – i wydaje ci się, że koleżanka próbuje cię zmienić. Trzymaj się od takiej znajomości z daleka.

Zmieniasz się na gorsze pod wpływem przyjaciółki

Niektórzy wpływają na nas w ten sposób, że przestajemy być sobą i pod ich wpływem do głosu dochodzą nasze największe wady… Czy przypadkiem nie jest tak z tobą i twoją koleżanką? To mogą być drobiazgi takie jak np. zachęcanie do częstego picia alkoholu. Albo umówienia się na randkę za plecami stałego partnera… To nie jest zdrowa przyjaźń.

Nie możesz na nią liczyć

Jeżeli tak jest, pora otworzyć oczy. Już wiesz, że nie możesz spodziewać się po przyjaciółce, że będzie zawsze na twoje zawołanie. Ale to działa również w drugą stronę i jeśli osoba, która uważa się za twoją najlepszą przyjaciółkę, stale cię zawodzi, na pewno nią nie jest. Poszukaj kogoś, kto nie będzie dla ciebie źródłem rozczarowań.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
aaaaaasz (Ocena: 5) 31.07.2015 12:56
Moja przyjazn trwala 15 lat i się rozpadła przez to, że ona znalazła tego jedynego i nie chciala miec dla mnie wiecej czasu. Mozna? Mozna
odpowiedz

Polecane dla Ciebie