To się przyda przed maturą: Ćwiczenia mózgu, które ułatwią zapamiętywanie i koncentrację

Nadszedł czas testów i egzaminów. Oto sposoby, by twój mózg pracował najefektywniej (i parę odpowiedzi, jak się uczyć).
To się przyda przed maturą: Ćwiczenia mózgu, które ułatwią zapamiętywanie i koncentrację
24.04.2015

Naukowcy przekonują, że mózg to nic innego jak mięsień, który musi być zmuszany do pracy. Pamięć i koncentracja w dużej mierze zależą od tego, w jakiej formie jest twój umysł. Dobra wiadomość jest taka, że problemów z zapamiętywaniem i nauką można się pozbyć – musisz po prostu systematycznie ćwiczyć swój mózg. W jaki sposób? Oto najlepsze metody.

Ucz się języków obcych

Jeśli masz trochę wolnego czasu, pomyśl o nauce języka obcego. A jeżeli masz go w szkole, weź sobie do serca tę radę: warto wkuwać nowe słówka. Szwedzcy uczeni z Uniwersytetu w Lund dowiedli, że gdy intensywnie uczysz się języka obcego, niektóre obszary twojego mózgu ulegają powiększeniu. Chodzi o powierzchnię pewnych części kory mózgowej oraz o hipokamp, który odpowiada głównie za pamięć i przyswajanie nowej wiedzy. Jeśli więc chcesz utrzymać mózg w dobrej formie, ucz się języków obcych.

Czytaj książki

Kolejny argument przemawiający za tym, by pokochać czytanie – to czynność, która rozwija umysł. Udowodnili to badacze z prestiżowego Uniwersytetu Stanforda. Zdaniem naukowców czytanie książek naprawdę rozwija mózg i usprawnia krążenie krwi. Sprawia, że z większą łatwością możemy skupić się na konkretnym zadaniu czy rozwiązaniu problemu. „Badania pokazują, że najzwyczajniej w świecie przechodząc od luźnego czytania dla przyjemności do lektury analitycznej, możemy bardzo mocno wpłynąć na aktywność nerwową naszych mózgów czy na krążenie krwi” – stwierdziła prowadząca badania Natalie Philips.

Pograj sobie

Okazuje się, że gry mogą korzystnie wpłynąć na zdolność zapamiętywania i koncentrację. Amerykańscy badacze są zdania, że gry komputerowe – w umiarkowanej ilości – mogą usprawnić nasz mózg. Co ciekawe, takie działanie mają gry różnego typu, również tzw. strzelanki. „Osoby, które wcielają się w bohaterów gier akcji, są o wiele szybsze i precyzyjniejsze. W określonym przedziale czasowym podejmują więcej słusznych decyzji niż niegrający” – uważa badaczka Daphne Bavelier. Nie lubisz gier tego typu? Wygoogluj Neurogrę, która pomoże ci wytrenować mózg.

mózg

Bądź aktywna fizycznie

Trzeba się ruszać, nie ma co do tego wątpliwości. Również z tego powodu, że kto jest aktywny, lepiej radzi sobie z nauką. Badania potwierdziły, że osoby aktywne fizycznie mają lepszą pamięć i łatwiej koncentrują się na zadaniach. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Naukowcy z University of Minnesota badania w tym zakresie rozpoczęli jeszcze w latach 80. – i odkryli, że osoby sprawne fizycznie lepiej wypadły w testach sprawności umysłowej. Połącz więc przyjemne z pożytecznym i wstań zza biurka, aby trochę poćwiczyć.

Jedz właściwie

Sposobem na wytrenowanie mózgu jest również właściwa dieta. Niektóre pokarmy bardzo korzystnie wpływają na umysł, podczas gdy inne – wprost przeciwnie. Zadbaj o to, by w diecie znalazły się świeże warzywa, owoce, orzechy, gorzka czekolada, jajka, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, kasze, ryby, duża ilość wody i świeżych soków. Niewskazane są natomiast: produkty z białej mąki, słodycze, duże ilości alkoholu, fast foody. To ważne, by podczas nauki podgryzać np. bakalie albo owoce, a nie słone przekąski.

mózg

- Przepisuj – przepisywanie jest skuteczne, ponieważ wiąże się z powtarzaniem, które jest podstawą efektywnej nauki. Jeżeli więc chcesz coś przyswoić, przepisz to – do komputera albo na kartkę. To dlatego z pewnych względów opłaca się robić ściągi (oczywiście nie zachęcam cię, być korzystała z nich podczas egzaminów). Kiedy coś przepisujesz, utrwalasz to.

- Uatrakcyjnij naukę – patrzenie na maczkiem zapisaną kartkę może zniechęcić każdego. Dlatego dobrym sposobem na efektywniejszą naukę jest tworzenie wykresów, tabelek, zaznaczanie ważnych fragmentów kolorowymi karteczkami albo mazakami. Możesz stworzyć dużą tabelę i powiesić ją naprzeciwko łóżka. Albo zapisywać ważne rzeczy na małych, kolorowych karteczkach. Pomocne może być też uczenie się na głos. Przekonasz się, że to działa.

Ewa Podsiadły-Natorska

mózg

Krzyżówki, szarady, sudoku

Każda forma aktywności naszego mózgu jest bezcenna. Dlatego znajdź czas, by rozwinąć pamięć i koncentrację poprzez rozwiązywanie krzyżówek, jolek, szarad, zagadek i sudoku. Pomocne będzie układanie pasjansa, gry logicznie oraz gry słowne (np. podawanie zawodów czy nazw zwierząt na literę, na którą kończy się poprzedni wyraz – kot, tygrys, sarna, aligator itd.). Możesz sięgnąć po kostkę Rubika, zagrać w karty, szachy, warcaby albo mahjong. Zmuś swój umysł do pracy!

To też jest ważne

By twój mózg pracował jak najlepiej, ogranicz czas spędzany przed telewizorem. Spotykaj się z ludźmi, rzuć palenie, nawadniaj organizm. Pamiętaj, że kawa, wbrew pozorom, nie poprawia koncentracji – to mit, który obalili naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu. Jeśli natomiast ślęczysz nad książkami albo ważnym zadaniem i czujesz, że nie możesz się skupić, lepiej wyjdź z domu na szybki spacer – dotleniony mózg będzie pracował o wiele sprawniej. Dla efektywnej pracy mózgu bardzo ważny jest też odpoczynek, a szczególnie spokojny sen w nocy.

mózg

Jak się uczyć?

Już wiesz, co robić, by utrzymać mózg w dobrej kondycji. Teraz kilka wskazówek, jak planować naukę, żeby była efektywna.

- Nie na ostatnią chwilę – branie się za przygotowania do klasówki czy egzaminu na dzień czy dwa przed nie ma sensu; zdaniem naukowców ostatni dzień przed sprawdzianem powinien polegać jedynie na powtórzeniu tego, czego nauczyłaś się wcześniej – a najlepiej w ogóle zrezygnować z nauki i zrelaksować się. Warto zatem zmienić nawyki i za wkuwanie brać się wcześniej niż zwykle. Dzięki temu będziesz mogła rozłożyć naukę w czasie, zniknie więc stres, że nie zdążysz się przygotować.

- Skojarzenia – jeśli nie możesz czegoś zapamiętać, spróbuj to z czymś skojarzyć. Np. nie wiesz, jak odmienia się „kasza manna?”. Skojarz, że odmiana słówka „manna” ma być taka jak imienia Anna. I tyle. Albo inny przykład: nie wiesz, czy mówi się na dworzu czy na dworze? Skojarz, że dwór odmienia się jak bór, czyli w borze – na dworze. Proste, prawda? Skojarzenia ułatwią ci naukę.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
M. (Ocena: 5) 25.04.2015 13:51
Bardzo przydatny artykuł. ;-) Super!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 24.04.2015 09:31
no :D wreszcie jakiś fajny i wartościowy artykuł.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie