Mężczyźni - wolą zdobywać czy być zdobywani?

„Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go” – czy rzeczywiście tak jest? A może mężczyźni wolą, kiedy to za nimi się goni?
Mężczyźni - wolą zdobywać czy być zdobywani?
28.02.2015

Jaki jest portret stereotypowego mężczyzny? Męski, pewny siebie, czarujący kobieciarz i uwodziciel. Taki wizerunek utrwalają niektóre badania, których wyniki mogą zaskakiwać. Przed paroma lata świat obiegła wiadomość, że przeciętny mężczyzna myśli o seksie co… siedem sekund. Ten stereotyp został jednak obalony w 2013 roku za sprawą amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Ohio, którzy ustalili, że panowie mają kosmate myśli „zaledwie” dziewiętnaście razy na dobę. Co ciekawe, wcale nie znacznie częściej od kobiet.

A jednak zazwyczaj to mężczyzna uważany jest za uwodziciela. Nieprzypadkowo. Przez tysiąclecia zapracował sobie na miano zdobywcy i herosa. Miała w tym udział zarówno biologia, jak i psychologia. „Mężczyźni nie zawsze idą za impulsem pożądania, niemniej jest to potężna siła motywująca ich działania” – pisze David M. Buss, ceniony amerykański profesor psychologii zajmujący się psychologią ewolucyjną, w książce „Ewolucja pożądania” (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2003). Mężczyźni zostali tak zaprogramowani, żeby pozostawić po sobie jak największą liczbę potomków. Buss przyznaje, że psychika mężczyzn zdaje się być ukształtowana w sposób umożliwiający im nawiązywanie dużej liczby przelotnych kontaktów seksualnych.

Pies na baby

Na temat metod uwodzenia kobiet, jakie stosują mężczyźni, powstały niezliczone ilości filmów, książek, poradników, piosenek, artykułów, prac naukowych. Mężczyźni rozmawiają o kobietach w swoim towarzystwie, wymieniają się też wskazówkami i uwagami przez internet. A kobiety zdają sobie z tego sprawę.

Jedna z Polek pisze na forum dyskusyjnym: „Od pół roku jestem z chłopakiem, który dostaje ślinotoku w towarzystwie kobiet. Ale od początku. Nasz związek zapowiadał się obiecująco. W. starał się o mnie, był uprzejmy, szarmancki. Od jakiegoś czasu jednak z przerażeniem patrzę, jak pokazuje swoją prawdziwą twarz! Jeśli widzi dziewczynę – mniej czy bardziej atrakcyjną, wszystko jedno, to tak jakby hormony zaczęły w nim szaleć: popisuje się, głośno dowcipkuje, próbuje zwrócić na siebie uwagę, sypie żartami, flirtuje. Jednocześnie zapomina o moim istnieniu, liczy się tylko chwilowy szpan i (tak myślę) oczarowanie płci pięknej”.

cara delevingne

Współcześnie różnice między kobietą a mężczyzną coraz częściej się zacierają – na wielu polach. Kobiety chcą uwodzić, a mężczyźni wolą być uwodzeni. Jeden z internautów wyznaje, że zawsze brakowało mu śmiałości, więc dzisiejsze obyczaje, które dają kobietom większą swobodę w kontaktach damsko-męskich, są dla niego błogosławieństwem. „Swoją narzeczoną poznałem dzięki temu, że sama do mnie podeszła w klubie i zaczęła rozmowę. Przyznała, że jej się spodobałem, więc postanowiła zaryzykować. Będę jej za to dziękował do końca życia, bo wcześniej średnio wychodziło mi podrywanie kobiet” – pisze jeden z internautów.

Uwodzenie jak gra liczbowa

David Copeland i Ron Louis twierdzą, że kobiety pewne siebie pamiętają, że znalezienie właściwego mężczyzny to, jak każde inne dążenie w życiu, gra liczbowa. „Nawet cieszące się ogromnym powodzeniem panie wiedzą, że nie z każdym mężczyzną czeka je wspaniała relacja. Zdają sobie sprawę z tego, że większość ich flirtów z facetami nie zakończy się więcej niż jedną poważniejszą interakcją. Kobieta pewna siebie wie, że ośmiu na dziesięciu mężczyzn zatrzyma się na fazie flirtowania. Zdaje sobie sprawę z tego, że albo ona zdyskwalifikuje ich z jakiegoś powodu, albo oni nie zaproszą jej na randkę”.

cara delevingne

Pewna siebie kobieta będzie jednak próbować do skutku, aż spotka mężczyznę, jakiego szuka. A panom tylko w to graj. Zmieniają się więc role społeczne, mamy też większe przyzwolenie na uwodzenie mężczyzn. Jest w tym jednak haczyk. O ile mężczyźni lubią czuć się adorowani, o tyle nie zaczaruje ich kobieta nachalna.

„To oczywiste, że fajnie jest być podrywanym i uwodzonym, ale bardzo nie lubię, gdy kobieta się narzuca. Niektóre z nich po prostu nie znają umiaru, nie wiedzą, kiedy odpuścić i w ten sposób osiągają efekt odwrotny od zamierzonego. Z moją żoną było tak, że wydawało mi się, że to ja ją zdobyłem, ale po latach przyznała, że to ja wpadłem w jej sidła. Chodziło jej o to, żebym czuł się jak zdobywca, a tak naprawdę to ona upatrzyła mnie sobie wcześniej” – mówi Rafał.

Ewa Podsiadły-Natorska

cara delevingne

Podrywanie kobiet i sypianie z nimi jest zgodne z męską naturą. David M. Buss zauważa, że kobiety i mężczyźni różnią się marzeniami seksualnymi, które mają. Po pierwsze, mężczyźni snują je dwukrotnie częściej, co wykazały badania prowadzone w Japonii, Wielkiej Brytanii i Ameryce (Ellis, Symons 1990). Częściej także śnią o zdarzeniach seksualnych, a w ich seksualnych snach częściej niż w snach kobiet pojawiają się osoby nieznajome, anonimowe i po kilka równocześnie.

Nie lubię podrywać dziewczyn

Gorzej mają ci, którym brakuje śmiałości, by podejść do dziewczyny. „Mam problem. Mam 22 lata, ale nie lubię podrywać dziewczyn. Nie jestem gejem, mam popęd seksualny w kierunku kobiet, lubię oglądać zdjęcia nagich kobiet, chciałbym mieć dziewczynę, ale nie lubię podrywać. Po prostu coś we mnie takiego tkwi, że podoba mi się dziewczyna, ale nie mogę do niej podejść i zagadać. Czy da się coś z tym zrobić?” – zastanawia się jeden z internautów.

cara delevingne

Rozwiązaniem problemu w takim wypadku byłaby z pewnością dziewczyna, która sama zrobi pierwszy krok. Współczesne kobiety lubią decydować, z kim i na jakich zasadach będą flirtować. Wolą wziąć sprawy w swoje ręce, zwłaszcza wtedy, gdy mężczyzna wpadnie im w oko. Na temat uwodzenia mężczyzn również powstało wiele publikacji. David Copeland i Ron Louis w książce „Mężczyźni wolą uwodzicielki” (wyd. Septem) piszą, że mężczyźni chcą czuć się kochani, uznawani i poruszani na głębszym poziomie, nie tylko cielesnym.

„Lubię, gdy kobieta mnie podrywa – mówi 29-letni Marek. To miłe, a poza tym uwalnia mnie od obowiązku uwodzenia. Myślę, że każdy facet lubi czuć się adrowany. Miło jest wiedzieć, że się podobamy, zwłaszcza gdy kobieta jest atrakcyjna. Poza tym podobają mi się kobiety pewne siebie i świadome swoich atutów”.

Komentarze (19)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2015 23:14
Zawsze ciężko było mi być samej. Dlatego kiedy zostałam porzucona długo nie mogłam się pozbierać. Dzięki rytuałowi miłosnemu z urokmilosny24.pl odzyskałam ukochaną osobę. Wiem że wielu może to skrytykowac, ale gdyby nie to nie wiem czy bym przezyła.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.02.2015 12:54
Ciekawe zdjęcie :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.02.2015 10:27
to facet ma zdobywać, podrywające laski są dla mnie pośmiewiskiem :D
zobacz odpowiedzi (2)
eh.. takie życie ;) (Ocena: 5) 28.02.2015 08:52
Też lubię być podrywana (chyba jak każda dziewczyna) problem tylko w tym, że nikt się o mnie nie stara : / Nawet zaczęłam myśleć, że może to ze mną jest coś nie tak, ale przyjaciel mówi, że to bzdura, bo charakter, uroda, rozum są na swoim miejscu. Takim o to sposobem ja zaczęłam podrywać : / podchodzić ni z tego ni z owego, a nóż się uda
zobacz odpowiedzi (6)
Anonim (Ocena: 5) 28.02.2015 04:11
Z własnego doświadczenia wiem, że faceci wolą uwodzić, niż być uwodzeni, ale lubią też dostać sygnał, że mogą zacząć się starać. Nie podeszłabym pierwsza do faceta i nie postawiłabym drinka, ale nie miałabym nic przeciwko złapaniu kontaktu wzrokowego i wysłaniu zachęcającego uśmiechu. Nie mówię o gapieniu się na kogoś cały wieczór, raczej o małym sygnale, że ma szanse, jeśli wyjdzie z inicjatywą. Dzięki temu każdy wychodzi obronną ręką. Jeśli facet podejdzie i zagada, super, można poflirtować, jeśli nie, to kobieta przecież nic takiego nie zrobiła... Uśmiech "mógł być przypadkowy". Facet zachowuje swoją męskość, kobieta nic nie traci. Ja mam swoją wyuczoną minę, którą stosuję jako zaproszenie do flirtu. Od lat się sprawdza. Patrzę na mężczyznę, uśmiecham się do niego, a później odwracam wzrok i uśmiecham się jakby speszona. Jak mi się bardzo podoba, to lekko przygryzam wargę. Zazwyczaj działa :)
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo