Czy zbyt kochasz... siebie?

Przebojowość wcale nie jest równoznaczna z zarozumiałością! Sprawdź, czy jesteś postrzegana jako narcyz.
Czy zbyt kochasz... siebie?
27.02.2015

Podobno, kto nie ma wystarczającej siły przebicia, prędzej czy później zginie. Dzisiaj bez pewności siebie nie zajdziesz daleko, bo Twoje miejsce zajmą inni – bardziej śmiali, przebojowi czy wręcz bezczelni. Nawet jeśli nie jesteś przekonana o swoim geniuszu i urodzie, powinnaś stwarzać wrażenie, że cały świat leży u Twoich stóp. Czyżby?

Być może osiągniesz sukces zawodowy i finansowy, ale raczej nie towarzyski. Zarozumiała wersja Ciebie będzie nie do przełknięcia przez dotychczasowych znajomych, których najprawdopodobniej stracisz, a nowe relacje będą się raczej opierały na wspólnej grze interesów, niż prawdziwej przyjaźni. Jeśli kolejny raz słyszysz od zaufanej osoby, że powinnaś wyluzować i spuścić z tonu – coś bez wątpienia jest na rzeczy.

Poznaj 7 najbardziej charakterystycznych objawów zadufania, które nie pozostawiają wątpliwości, że masz o sobie zdecydowanie zbyt wysokie mniemanie. Wyeliminuj je ze swojego życia, bo w przeciwnym wypadku nikt nie będzie traktował Cię poważnie...

zarozumiałość

ODWRACASZ SIĘ OD SWOICH KRYTYKÓW

Prawdziwa przyjaźń to nie jest kółko wzajemnej adoracji. Nie powinnaś oczekiwać, że wszyscy znajomi będą poklepywać Cię po plecach i pochwalać wszystkie Twoje wybory. Powinno być wręcz odwrotnie – to właśnie przyjaciele są tymi, którzy powinni móc Cię skrytykować, kiedy poczują, że dzieje się coś złego. Jeśli zamiast przyjąć dobrą radę do serca i być wdzięczną za szczerość, pozbywasz się ich ze swojego otoczenia, najwyraźniej straciłaś do siebie dystans. Czas najwyższy przeanalizować swoje zachowanie, zanim odwrócisz się od wszystkich, którym naprawdę na Tobie zależy.

zarozumiałość

OBGADUJESZ INNYCH ZA ICH PLECAMI

Pewna siebie, ale przy okazji pokorna osoba, nigdy sobie na to nie pozwoli. Jeśli masz coś komuś do zarzucenia – przemilczasz temat albo próbujesz go poruszyć w bezpośredniej rozmowie. Nigdy za plecami zainteresowanego, bo to kiepsko świadczy nie tylko o Twojej kulturze, ale także problemach z samą sobą. Krytykowanie innych bez ich udziału to bezczelne krytykanctwo, a nie przejaw troski. Zrozum, że to działa w dwie strony i jeśli sprawa wyjdzie na jaw, Ty także staniesz się tematem poufnych rozmów. Możesz być pewna, że nie będą to laurki na Twoją cześć...

zarozumiałość

PRZESADZASZ Z OCENĄ WŁASNYCH OSIĄGNIĘĆ

Zaliczyłaś bardzo trudny egzamin? Znalazłaś wymarzoną pracę? Dostałaś awans? A może chłopak, o którego tak długo zabiegałaś, nagle zaczął się Tobą interesować? Nie pozostaje nam nic innego, jak Ci pogratulować. To wspaniale, że tak dobrze Ci się wiedzie. Ale to nie powód, by roztrząsać swoje sukcesy w każdej możliwej rozmowie i przekonywać, że to wszystko dzięki Twojemu wrodzonemu geniuszowi. Pewna siebie, ale nie zarozumiała osoba, raczej nie musi się w ten sposób dowartościowywać. Jeśli przesadzasz z chwaleniem samej siebie, raczej nikt nie będzie Ci zazdrościł. Prędzej staniesz się pośmiewiskiem.

zarozumiałość

NIE UJAWNIASZ SWOJEJ WRAŻLIWSZEJ STRONY

Mówi się, że w dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim twarda skóra. Powinnaś być zdecydowana, silna, przebojowa, a czasami nawet bezwzględna. Prawdziwe życie to nie jest gra dla mięczaków. To wszystko prawda, ale nie zapominaj, że jesteś przede wszystkim człowiekiem, który... potrzebuje także innych ludzi. Nie utrzymasz dotychczasowych przyjaźni i nie zdobędziesz nowych, jeśli wciąż będziesz odgrywała rolę bezwzględnej dominy. Nie bój się przyznać do tego, że i Ty miewasz chwile słabości, potrafisz być ciepła, życzliwa, wzruszać się. Dopiero to świadczy o Twojej ludzkiej naturze.

zarozumiałość

NIE ZNOSISZ KRYTYKI

Nikt z nas nie lubi, kiedy ktoś bezpodstawnie nas atakuje. Mieszanie z błotem to nie dobra rada. Co innego w przypadku, jeśli zdanie odrębne wygłasza bliska Ci osoba. Robi to z troski, używa przekonujących argumentów, a jej celem jest nie jest popsucie Ci humoru, ale pomoc. Jeśli nie potrafisz tego docenić i natychmiast się obrażasz, najprawdopodobniej sama jesteś względem siebie bezkrytyczna. W niektórych sytuacjach takie nastawienie może okazać się skutecznie, ale w życiu codziennym powinnaś jednak liczyć się ze zdaniem innych. Zwłaszcza tych, na których Ci zależy.

zarozumiałość

MASZ ZBYT DUŻE OCZEKIWANIA

Przekonani o swojej wyjątkowości ludzie w pewnym momencie zupełnie odrywają się od rzeczywistości. Wszyscy dobrze znamy takie przypadki. Skończyłaś studia? Wspaniale, ale nie oczekuj, że zaraz po odebraniu dyplomu dostaniesz wymarzoną pracę i pensję, która pozwoli Ci na spełnianie wszystkich zachcianek. Jesteś ładna i wygadana? Pogratulować, ale wcale nie jest powiedziane, że możesz stworzyć związek wyłącznie ze śpiącym na pieniądzach Misterem Świata. Warto marzyć, ale jeszcze lepiej zdawać sobie sprawę z własnych ograniczeń i otaczającej nas rzeczywistości. Życie to nie bajka.

zarozumiałość

NIE BIERZESZ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SWOJE CZYNY

Zarozumiały człowiek kieruje się przede wszystkim jedną zasadą – co złego, to nie ja. Jeśli odniesiesz sukces, natychmiast się do tego przyznajesz i robisz wiele, by wszyscy się o tym dowiedzieli. Zdrowe podejście do życia podpowiada także, że jeśli jest gorzej, nie powinnaś się tego wypierać. Ty jednak robisz co innego – ukrywasz wszystkie swoje niepowodzenia, albo co gorsze – zrzucasz odpowiedzialność na innych. Przecież nikt nie może się dowiedzieć, że taki ideał jak Ty, też czasami błądzi...

Komentarze (10)

Ocena: 4.6 / 5
kejt (Ocena: 5) 28.02.2015 13:19
Nic z tego mnie nie dotyczy. Może oprócz nieujawniania swoich słabszych stron ale to nie oznaka kochania siebie. Niestety większość ludzi, których spotykam w życiu to osoby kłamliwe, fałszywe, w pogoni za pozycją wykorzystujące każdą słabość przeciwnika i tylko czekają, aż się potknę. Wolę być brana za wredną sukę niż dawać im powody do pogrążenia mnie. Właśnie przejechałam się na 1,5 rocznej przyjaźni - dwie dziewczyny, które były dla mnie niezmiernie ważne, okazały się fałszywe a nasza znajomość chyba opierała się tylko na tym, że miały z niej korzyści. Żałuję, że tego nie zauważyłam wcześniej i że ostatnie 2 miesiące zwierzyłam im się z paru spraw. Jak dobrze, że pewne rzeczy zostawiłam dla siebie (a niewiele brakowało) :)
odpowiedz
AgataMarosz (Ocena: 5) 28.02.2015 08:27
Znam taką co ma przez 24 h usta złożone w dziubek, ciągle sprawdza swój wygląd w kamerze telefonu jak nie ma lusterka, ciągle poprawia włosy i jak się śmieje to tak niby słodko zakrywa usta, że niby taka piękna, cud, ideał, jak się z nią nie gada o niej, czy też ogólnie ją się omija to tylko się krzywi. Zwariować idzie, wszyscy mają jej dosyć, ale nikt jej nie powie, bo ona taka popularna to aż strach się narazić!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 27.02.2015 17:35
Wole kochac siebi najbardziej niz faceta albo rodzine, oni moga odejsc zdradzic i wtedy rozpacz. Milosc do siebie to najlepsza inwestycja
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.02.2015 14:33
Zły temat. Ale to przykre, bo mi by pewnie wystarczyły 3 minuty,a wcale tego nie chce.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.02.2015 11:58
Znam taka dziewczynę. Podczas każdej konwersacji 100% uwagi musi być poświęcone jej,tylko jej problemy się liczą,tylko jej życie jest interesujące,uważa się za lepsza od 90% ludzi.jest także przekonana o swojej zjawiskowej urodzie (ma w sobie pare ładnych elementów,ale poza tym - naprawdę brzydka).specjalistka odwszystkiego,wyrocznia mody,wyrocznia wszystkiego.raz zapytała mnie o moje problemy i opowiedziałam jej,w szoku,że się zainteresowala,skończyłam mówić,ona spojrzała na mniez uwagą i rzekła: ej masz tutaj takiego brzydkiego pryszcza. Brak słów. Po kazdym spotkaniu z nią czuję się wyssana z energii.niestety muszę się z nią widywac z pewnych względów.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo