TEST: Czy jesteś tolerancyjna? (Oceń swój stosunek do gejów, ateistów i ciemnoskórych)

Coraz więcej młodych ludzi wyznaje konserwatywne wartości i zamyka się na odmienności. Czy jesteś jedną z nich?
TEST: Czy jesteś tolerancyjna? (Oceń swój stosunek do gejów, ateistów i ciemnoskórych)
21.01.2015

Typowy Polak to konserwatywny katolik, który obawia się wszelkich odmienności. Z podejrzliwością patrzy na wyznawców innych religii, nie lubi przedstawicieli mniejszości seksualnych, których nazywa zboczeńcami, a chorych i niepełnosprawnych stara się nie zauważać. Dla niego wszystko jest czarne albo białe i nie ma miejsca na odcienie szarości. Ten stereotyp trzyma się mocno i są ku temu powody, ale kolejne badania udowadniają, że jesteśmy coraz bardziej otwarci.

Z roku na rok rośnie akceptacja, a nawet przyjazny stosunek wobec inności. Niezależnie od tego, czy dotyczy wyznania, koloru skóry, orientacji seksualnej. Pod tym względem coraz bardziej zbliżamy się do liberalnej Europy. Wciąż jednak trudno powiedzieć, by Polacy byli narodem tolerancyjnym. Irracjonalne obawy nadal trzymają się mocno. Co najbardziej niepokojące – zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Rozwiąż nasz test i sprawdź swój wskaźnik otwartości. Odpowiedz na 20 pytań. Za każdą odpowiedź twierdzącą przyznaj sobie 5 procent, a za negatywną – 0 procent. Dodaj je do siebie, a wynik powie Ci, jak bardzo jesteś tolerancyjna. Wartość poniżej 60 procent oznacza, że jeszcze dużo pracy przed Tobą...

black model

1. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że każdy, bez względu na rasę, wyznanie, wiek, orientację, poglądy polityczne, zasługuje na szacunek?

2. Czy jesteś daleka od poglądu, że prawdziwy Polak powinien być białym i heteroseksualnym wyznawcą Kościoła rzymskokatolickiego?

3. Czy z Twoich ust nigdy nie padły słowa pogardy wobec przedstawiciela jakiejkolwiek mniejszości (np. pe**ł wobec homoseksualisty, ciapaty – muzułmanina, czarnuch – ciemnoskórego)?

4. Czy jesteś zwolenniczką społeczeństwa multikulturowego, w którym każdy, bez względu na wszystko, powinien znaleźć swoje miejsce?

5. Czy protestujesz, kiedy ktoś w Twojej obecności obraża przedstawiciela mniejszości?

lesbian

6. Czy uważasz, że każdy dorosły człowiek powinien mieć prawo decydować, z kim chce być związku i z kim sypiać, a inni powinni to uszanować?

7. Czy z szacunkiem odnosisz się do osób starszych, schorowanych, niepełnosprawnych?

8. Czy jesteś za tym, by osoby chore psychiczne (ale niezagrażające otoczeniu) miały prawo do życia wśród ludzi zdrowych, pracy, samodzielności?

9. Czy uważasz, że ateiści mają prawo wyrażać swoje poglądy, nawet jeśli są sprzeczne z Twoją wiarą?

10. Czy jesteś za tym, by osoby, które twierdzą, że urodziły się w nieodpowiednim ciele, miały prawo zmienić płeć i powinny być traktowane zgodnie z tym, za kogo się uważają?

atheist

11. Czy nie miałabyś nic przeciwko, gdyby ktoś z Twojej najbliższej rodziny ujawnił swój homoseksualizm?

12. Czy możesz z czystym sumieniem stwierdzić, że nie masz żadnych uprzedzeń względem Romów, muzułmanów, obywateli innych państw, bo oceniać należy danego człowieka, a nie całą grupę?

13. Czy zgadzasz się z hasłami niektórych mniejszości, które czują się w Polsce pokrzywdzone, szykanowane i nietolerowane?

14. Czy odnosisz się z szacunkiem wobec głęboko wierzących ludzi, którzy bronią swoich przekonań, pod warunkiem, że nie krzywdzą innych?

15. Czy uważasz, że nasze społeczeństwo powinno się coraz bardziej otwierać na odmienności, zamiast zamykać i bronić swoich „odwiecznych wartości”?

psycho

16. Czy byłabyś w stanie zaakceptować sąsiada geja/lesbijkę/transseksualistę?

17. Czy nie miałabyś nic przeciwko, aby obok Ciebie zamieszkała rodzina muzułmanów, Romów, Rosjan czy innego koloru skóry?

18. Czy z życzliwością patrzyłabyś na starszego, niesamodzielnego, schorowanego sąsiada i potrafiłabyś zaoferować mu pomoc?

19. Czy sprzeciwiasz się twierdzeniu, że mniejszości powinny siedzieć cicho, bo tylko większość ma rację?

20. Czy sama uważasz się za osobę otwartą i tolerancyjną?

Komentarze (22)

Ocena: 4.45 / 5
gość (Ocena: 2) 09.05.2018 01:09
Wyszło mi 20. To chyba niski wynik, ale jestem z tego zadowolony, bo jestem tolerancyjny wobec osób schorowanych czy niepełnosprawnych. Natomiast nikt mnie nie zmusi do tolerancji wobec ciapatych czy rusków.
odpowiedz
sahsa (Ocena: 5) 24.10.2017 21:25
25
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.07.2015 15:53
jestem tolerancyjna ale mam już dość zalenia się wszystkich o odmiennej orientacji seksualnej,ze sa gorsi i pokrzywdzeni ,nieraz mam wrazenie ze nic na swiece nie istnieje tylko geje i lizbijki ,po co o tym wiecznie gadac niech sobie robia co chcą kogo to obchodzi
odpowiedz
Kiko (Ocena: 3) 25.01.2015 19:39
W przypadku muzułmanów jest tak... że najzwyczajniej w świecie się ich boję i gardzę nimi jednocześnie. Jak można być tak złym człowiekiem i zabijać innym, ponieważ ktoś jest innej wiary?! Natomiast jeżeli chodzi o homoseksualizm - nie mam nic przeciwko, traktuje człowieka na równi jak z osobą heteroseksualną, ale mam zasadę, która dotyczy każdej seksualności. Nie samo całowanie się homo na ulicy jest obrzydliwe. Obrzydliwe jest OBNOSZENIE SIĘ W TEN SPOSÓB KAŻDEJ SEKSUALNOŚCI (w tym hetero). Na pewne rzeczy są odpowiednie miejsca, albo miejsca ustronne. Pzdr ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 3) 23.01.2015 22:16
Ja jestem osobą, która całkowicie nie ma nic do homoseksualistów. Jednak denerwuje mnie to, gdy idą dwie lesbijki czy tam dwóch gejów i się miziają. Mnie wtedy po prostu nosi. Ale do par heteroseksualnych też mam takie podejście: LUDZIE, OD TAKICH RZECZY JEST DOM!!!. Czasami to mam wrażenie, że się zaczną rozbierać na tej ulicy. Masakra, masakra.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo