Przepis na szczęście: 10 złych nawyków, których warto się pozbyć

Żyć szczęśliwie – to wcale nie takie trudne, jak może się wydawać. A od czego zacząć? Od zmiany złych nawyków.
Przepis na szczęście: 10 złych nawyków, których warto się pozbyć
12.12.2014

Każdy z nas ma niepotrzebne nawyki, które przeszkadzają w prowadzeniu udanego życia. To one wpływają na twoją postawę i postrzeganie świata. Dobra wiadomość jest taka, że gdy się ich pozbędziesz, szybko zauważysz efekty.

Uzależnienia

Zastanów się, czy przypadkiem z czymś nie przesadzasz. Słabość do wina? Piwa? Zbyt dużo papierosów? Objadanie się czekoladą, nałóg siedzenia w internecie albo oglądania telewizji? Cokolwiek to jest – nie wpływa na ciebie dobrze. Przesadzanie z czymkolwiek szkodzi zdrowiu i twojej urodzie, a przy tym źle wpływa na psychikę. Gdy np. upijasz się alkoholem, jego spożywanie przestaje sprawiać ci przyjemność. Czas z tym skończyć. Jeśli masz poważny problem z uzależnieniem, którego nie umiesz rozwiązać sama, zgłoś się do poradni albo lekarza.

Przejadanie się

To też forma uzależnienia. Urządzanie sobie uczt, objadanie się na potęgę i traktowanie jedzenia jako remedium na wszelkie problemy niszczy ci życie. Negatywnych konsekwencji takiego zachowania jest bardzo dużo – problemy ze zdrowiem i snem, nadwaga, poczucie zniewolenia. Niedobrze, jeśli masz emocjonalny stosunek do jedzenia i sięgasz po nie, gdy jesteś zła, zestresowana, smutna, szczęśliwa… To bardzo zły nawyk. Musisz znaleźć inny sposób na radzenie sobie ze stresem. Pomyśl o sporcie, jodze, medytacji. Byle nie o pustych kaloriach.

Portale społecznościowe

Facebook czy Instagram są w porządku, jeśli korzystasz z nich rozważnie. Gorzej, jeżeli odgradzają cię od rzeczywistości. Bądź wobec siebie szczera: jak dużo czasu poświęcasz portalom społecznościowym w ciągu dnia? Jak często spotykasz się na żywo z ludźmi, którzy figurują wśród twoich znajomych? Czas się obudzić. Portale społecznościowe wpływają na nas na wiele sposobów – a my często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Uczeni zauważyli, że Instagram szkodzi naszej samoocenie. Skutek taki, że coraz więcej osób… decyduje się na operacje plastyczne, bo chce wyglądać perfekcyjnie na zdjęciu. Tragiczne, prawda? Czas się wylogować.

Adriana Lima

Chaos

Oto nawyk, które najtrudniej się pozbyć – ale warto zrobić to dla siebie. Chodzi na przykład o tkwienie w pracy, której nienawidzisz. Albo w toksycznym związku, który donikąd nie zmierza. To wszystko fatalnie wpływa na jakoś twojego życia. Dobra wiadomość jest taka, że wszystko jest w twoich rękach. Od ciebie więc zależy, czy wprowadzisz w życie pozytywne zmiany. I czy zrobisz coś, by zmienić swoją sytuację na lepszą. Tylko ty jesteś odpowiedzialna za własne szczęście. A to chyba świetnie, prawda?

Ewa Podsiadły-Natorska

Adriana Lima

Programy telewizyjne

Jeden program w ciągu dnia jest do zaakceptowania, ale jeśli przeskakujesz od kanału do kanału i wciągasz się w kolejne tasiemcowe seriale oraz programy typu reality shows, uważaj! Szybko możesz się od nich uzależnić. Opowiada o tym Karolina. „Po rozstaniu z moim byłym kiepsko się czułam. Prawie nie wychodziła z domu, tylko na okrągło oglądałam telewizję. Jeden program, drugi, trzeci. Potrafiłam cały dzień przesiedzieć przed telewizorem. Teraz żałuję, że w tak głupi sposób straciłam czas”. Widzisz? Słabość do programów tv szybko może wymknąć ci się spod kontroli.

Obsesja na punkcie zdrowia

Cieszy nas to, że zapanowała moda na zdrowy styl życia. Ale przesada w żadną stronę nie jest wskazana. Stajesz się niewolniczką zdrowych nawyków żywieniowych i tracisz radość życia, jeśli: skrupulatnie liczysz kalorie, nie pozwalasz sobie na żadne odstępstwa od stosowanej diety, katujesz się na siłowni, unikasz restauracji… Jest mnóstwo osób, które koncentrują się jedynie na tym, ile białka zawiera ich posiłek i jak długo będą musieli ćwiczyć, by go spalić. Przyznaj, że to lekka przesada. Obsesja zdecydowanie nie jest zdrowym objawem.

Adriana Lima

Mania kupowania

Zakupy, owszem, mogą być bardzo przyjemne. Niedobrze jednak, jeśli stały się twoim nawykiem i odczuwasz przymus wydawania pieniędzy oraz posiadania nowych rzeczy. Wtedy umyka ci to, co najważniejsze – radość z zakupów. Pojawiają się za to wyrzuty sumienia, że za dużo wydawałaś, że się zadłużyłaś. A domownicy wytykają ci, że masz za dużo rzeczy. Po co to wszystko? Ludzie hołdujący minimalizmowi przekonują, że do życia wystarczy nam… 30 rzeczy. Pora na porządki!

Nadmiar pracy

Byłoby idealnie, gdyby praca stała się twoją pasją – a pasja pracą. Pracowitość to zaleta, tym lepiej więc, jeśli robisz coś, co sprawia ci przyjemność. Ale uważaj – w końcu co za dużo, to niezdrowo. Nadmiar obowiązków zawodowych skutkuje stresem, problemami rodzinnymi, frustracją, szwankującym zdrowiem. Każdy powinien znaleźć równowagę między życiem zawodowym a osobistym – nawet jeśli znalazłaś pracę marzeń. W przeciwnym wypadku szybko pojawi się wypalenie zawodowe, niechęć i przemęczenie. Nie dopuść do tego.

Adriana Lima

Krytykowanie siebie

Jestem beznadziejna. Jak zwykle mi nie poszło. Znowu mi się nie udało. Nigdy nie wyglądam dobrze. I tak dalej. Dlaczego to sobie robisz? Nieustanne krytykowanie siebie to bardzo zły nawyk, który podkopuje twoją samoocenę i pewność siebie. Sprawia, że nie wierzysz w swoje możliwości i zwyczajnie nie jesteś szczęśliwa. Dlatego zamień swojego wewnętrznego krytyka na… przyjaciela. Pamiętaj o sile pozytywnego myślenia. Bądź optymistką i traktuj siebie łagodnie. Naprawdę nie ma żadnego powodu, dla którego powinnaś być dla siebie taka surowa.

Niewolniczy stosunek do mody

Wyjaśnijmy sobie jedno: nie ma nic złego w słabości do mody, poszukiwaniu nowych trendów i przebieraniu się. Ba, można się w tym zakochać! Ale we wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek. Tylko pomyśl o tych złych, sfrustrowanych dziewczynach, które nie mogą przejść paru metrów, bo założyły szpilki z dziesięciocentymetrowymi obcasami. Nie podążaj ślepo za trendami, szczególnie jeśli ci nie pasują albo zwyczajnie są niepraktyczne. Sprawdź, a zdziwisz się, jaka siła tkwi w prostocie tej rady.

Polecane wideo

Komentarze (15)
Ocena: 4.27 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.04.2015 07:00
musze to zmienic bo bardzo potrzebuje kontaktu z ludzmi
odpowiedz
anonim (Ocena: 5) 09.04.2015 06:58
prubuje dzielic czas ,ale wiecej czasu spedzam przed telewizorem i internetem
odpowiedz
aninim (Ocena: 5) 09.04.2015 06:57
uwazam ze mam juz z tym problem bo ciezko mi cokolwiek zalatwic . wole cos obejzec lub cos poczytac lub wejsc na fb
odpowiedz
anonim (Ocena: 5) 09.04.2015 06:55
uwarzam ze jestem uzalezniona od telewizji i internetu
odpowiedz
anonim (Ocena: 5) 09.04.2015 06:53
wole swiat wirtualny od pojscia na kawe do przyjaciolki .
odpowiedz

Polecane dla Ciebie