Absurdalne problemy nastolatek

Nie zrozumieją ich nie tylko Twoi rodzice, ale nawet starsze o kilka lat rodzeństwo.
Absurdalne problemy nastolatek
05.12.2014

Chociaż czasy dynamicznie się zmieniają i trudno porównywać naszą młodość z młodością naszych rodziców, bez wątpienia jedno nas łączy – poczucie niezrozumienia. Nastolatkowie, bez względu na czasy, w których żyją, mają swoje ogromne problemy, które starszym wydają się zupełnie groteskowe. Niektórzy twierdzą jednak, że te dzisiejsze nie mają zbyt wiele wspólnego z rozterkami minionych pokoleń. I mają sporo racji.

Dożyliśmy czasów, kiedy największą życiową traumą wcale nie muszą być wymagania naszych rodziców, spory z rówieśnikami czy lęk o przyszłość, ale chociażby zbyt mała liczba obserwatorów na Instagramie albo polubień na Facebooku. Współcześni nastolatkowie są pierwszym pokoleniem, które przywiązuje ogromną wagę do tak, zdawałoby się, mało istotnych spraw.

Nie bez powodu zarzuca im się oderwanie od rzeczywistości. Czy słusznie? Oto problemy, których ich rodzice raczej nie zrozumieją...

problemy nastolatków

NIE MOGĘ SIĘ MALOWAĆ

Uważasz się za wystarczająco dorosłą, by móc decydować o swoim wyglądzie? Ten temat przerabiała chyba każda nastolatka. Z tą różnicą, że dzisiaj makijaż to nie zachcianka 16-latki, ale szara codzienność nawet 12-letnich dziewczynek. Niektóre z nich nie są w stanie zrozumieć sprzeciwu rodziców, którzy uznają, że na takie sprawy przyjdzie jeszcze czas.

problemy nastolatków

MAM ZA MAŁO ZNAJOMYCH NA FACEBOOKU

Jeszcze kilka lat temu słowa takie, jak „znajomi” czy „przyjaciele” oznaczały dokładnie to, co powinny. Dzisiaj zupełnie straciły na znaczeniu i odnoszą się do nazwisk z listy kontaktów w portalu społecznościowym. Każda z nas chce uchodzić za duszę towarzystwa i stąd bierze się potrzeba kolekcjonowania internetowych znajomych. Problem pojawia się wtedy, kiedy Ty masz ich zaledwie kilkaset, a koleżanka z klasy ponad 2 tysiące...

problemy nastolatków

NIE MOGĘ INWESTOWAĆ W SWÓJ WIZERUNEK

Młodość przestała być już czasem zupełnej spontaniczności. Współcześnie, aby nadążyć za swoimi znajomymi, trzeba im zaimponować. Najlepiej modnymi i markowymi ubraniami, torebką od projektanta albo smartfonem za kilka tysięcy złotych. Większość nastolatek nie szanuje pieniędzy i nie zna ich rzeczywistej wartości. Rodziców traktują jak prywatne bankomaty. Kiedy czegoś odmówią, wychodzą na tyranów.

problemy nastolatków

WSZYSCY WIDZIELI MOJE NAGIE ZDJĘCIA

Zjawisko przerażające, ale bardziej powszechne, niż ktokolwiek zdaje sobie sprawę. Sexting, czyli przesyłanie pikantnych wiadomości tekstowych lub roznegliżowanych zdjęć ukochanej osobie, to rozrywka niemal masowa. Niestety, im młodsi nadawcy i adresaci podobnych treści, tym większe ryzyko, że któryś z nich dla zabawy roześle kompromitujące materiały dalej. Znane są historie, kiedy erotyczne zdjęcia nastolatek podziwiała później cała szkoła.

problemy nastolatków

MAM ZA MAŁO OBSERWATORÓW NA INSTAGRAMIE

Najmodniejszy serwis społecznościowy ostatnich miesięcy wygląda dość niepozornie, ale spędza sen z powiek wielu współczesnych nastolatek. Każda z nich obowiązkowo musi posiadać swój profil, który powinien być obserwowany przez jak największą grupę ludzi. Nawet zupełnie przypadkowych i nieznanych. Dzisiaj towarzyską popularność mierzy się właśnie liczbą polubień i komentarzy, a nie realnymi przyjaciółmi czy imprezami, w których bierzemy udział.

problemy nastolatków

NIE MAM FIGURY MODELKI

Młode dziewczyny zawsze miały skłonność do negatywnego postrzegania swojego ciała, ale to, co dzieje się dzisiaj, przekracza wszelkie granice zdrowego rozsądku. Jeszcze do niedawna diety zarezerwowane były raczej dla dojrzałych kobiet po przejściach, a dzisiaj głodują nawet niezadowolone z siebie 13-latki. Na nic tłumaczenia, że w okresie dojrzewania wahania wagi są czymś absolutnie normalnym. Chcę być Anją Rubik już teraz.

problemy nastolatków

RODZICE NIE DAJĄ MI PEŁNEJ SWOBODY

Problem znany doskonale wszystkim, którzy dorastają. Różnica polega jednak na tym, że kilkanaście lat temu marzeniem nastolatków był powrót z prywatki u znajomych o 22, a dzisiaj młodzi ludzie żądają prawa do nieograniczonej zabawy. W myśl zasady, że „to moje życie i moje decyzje”, chcą mieć prawo do postępowania jak ludzie dorośli, nawet jeśli do pełnoletności brakuje im kilku lat. W końcu wszyscy tak robią, więc nie mogę być gorsza.

Komentarze (22)

Ocena: 4.82 / 5
90ty (Ocena: 5) 14.12.2017 10:56
Problemy dzisiejszych nastolatków nie są tak oczywiste i - jak potwierdzają badania - obecne pokolenie cierpi na samotność, wyobcowanie, wycofanie społeczne. Co ciekawe, wbrew pozorom, nastolatkowie coraz mniej randkują i później rozpoczynają współżycie. Na kondycję nastolatków ogromny wpływ mają social media angażujące bardziej niż realne życie. iGeneracja nastolatków ma problemy, które dopiero są odkrywane, a nie były obecne u poprzednich pokoleń - więcej w temacie iGeneracji na blogu 90tyblogspotcom
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2015 19:46
Cały czas chodziłam przygnębiona, wszystko mnie denerwowało. Nie potrafiłam się kompletnie odnaleźć na świecie. Moje życie było zwykłą egzystencją, czasem nie chciało mi się nawet wstawać z łóżka. Szukałam dla siebie pomocy, ale nie chciałam faszerowac się lekami. Zamówiłam oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl - i naprawdę mi to pomogło. Teraz przez większość dnia mam całkiem dobry humor, umiem docenić to co mam, a obowiązki przestały mnie przerastać. Czuję się jakbym wstała z kolan.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.12.2014 20:30
Sądzę, iż nastolatki zachowują się tak jak się zachowują szczególnie w sferze wyglądu przez media, które upowszechniają i pokazują kanony piękna którymi są bardzo chude kobiety i mocno pomalowane i każda dziewczyna przez to chce być taka sama żeby podobać się chłopakom i być takie jak te kobiety z reklam... Sama mam 18 lat i wiem że mnóstwo kompleksów się stąd bierze własnie
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 07.12.2014 00:01
A jaki mój największy problem? Żaden z tych tutaj wymienionych, bo je potrafię rozwiązać, z resztą fb czy insta nie przesłaniają mi świata. Moi rodzice nienawidzą mojego chłopaka, mają go za niegodnego mnie, uważają mnie za debilke że z nim jestem. Dlaczego? Bo jest w zawodówce ^^ przecież klasa niższa, tak? :3 co z tego, że prezentuje sobą więcej niż przeciętny licealista... kazali mi z nim zerwać, ale zbyt mocno go kocham żeby to uczynić, więc póki co to tak sobie egzystujemy po kryjomu, ale długo się tak nie da pociągnąć... tak więc jestem na skraju załamania, ale nie poddaję się, dzięki tej sytuacji nauczyłam się co naprawdę w życiu ważne i o co się starać. Bo na pewno nie o nowy smartfon czy obserwatorów na insta. ;) Ps. 16 lat :3
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.12.2014 09:02
Wiecie co... Moim zdaniem to dobrze, ze szesnastolatki cwicza i dobrze sie odzywiaja. Dobrze tez, ze coraz wiecej sie mowi o np. dbaniu o skore juz w mlodym wieku czy uzywaniu filtrow przeciwslonecznych... Oczywiscie sa tez przypadki, kiedy pogon za popularnoscia i wygladem przybiera absurdalny wymiar ale to juz wynika tylko z glupoty wieku mlodzienczego :) Mam 18 lat
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo