Dlaczego kobiety nie słuchają?

Wydaje ci, że to mężczyźni nie potrafią słuchać? Uważaj – również my mamy z tym problem.
Dlaczego kobiety nie słuchają?
09.11.2014

Mężczyźni mają problem ze słuchaniem – pod tym zdaniem mogłoby się podpisać większość kobiet. O tym, dlatego tak jest, powstało wiele poradników. Mówi się, że mężczyźni nie słuchają, bo mają inną budowę mózgu, problem z podzielnością uwagi itp. A co z kobietami? Czy nie mamy sobie nic do zarzucenia? Otóż zdarza się, że same nie umiemy słuchać. Dlaczego?

Słyszysz to samo kolejny raz

Gdy mężczyzna coś przeskrobie, a ty przyłapiesz go na kłamstwie, rzuca ci pierwsze lepsze wyjaśnienie, jakie przyjdzie mu do głowy. A jeśli połkniesz przynętę, dla faceta to woda na młyn. I z dużym prawdopodobieństwem kolejny raz wytłumaczy się w taki sam sposób. Kiedy jednak kobieta po raz dwudziesty słyszy tę samą bajkę, nie tylko przestaje w nią wierzyć, ale wręcz wyłącza się na to, co on ma do powiedzenia.

On stał się agresywny

Kobiety przestają słuchać partnera, gdy ten zaczyna przejawiać różne formy agresji – krzyczy, oskarża, a nawet przechodzi do rękoczynów. Agresja powoduje, że wycofujesz się, przechodzisz do defensywy, dbasz wyłącznie o swoje bezpieczeństwo. A jeśli mężczyzna rani cię słowami, twoje zamknięcie się na jego monolog jest tym bardziej zrozumiałe.

Nie kochasz go

Czy wiesz, że kobieta, która nie słucha swojego partnera, z dużym prawdopodobieństwem nie darzy go uczuciem? Opowiada o tym Monika. „Gdy byłam z moim eks, a nasz związek się psuł i sypał, właściwie w ogóle nie słuchałam tego, co do mnie mówił. Opowiadał o tym, jak spędził dzień, co ma w planach i co go martwi, a ja zamykałam się na jego słowa, w ogóle do mnie nie docierały. On mi to ciągle zarzucał, ale ja oczywiście się broniłam. W końcu zdałam sobie jednak sprawę, że miał rację”. Kobieta, która kocha partnera, zawsze go wysłucha.

On nie słucha ciebie

Mężczyźni często odcinają się od tego, co mamy im do powiedzenia. Gdy zdarzy się to raz, w porządku. Jeśli jednak jest to stała sytuacja – wciąż odnosisz wrażenie, że jego nie interesuje to, co masz mu do powiedzenia – w końcu sama przestajesz go słuchać. Czasem robisz to celowo, a czasem to silniejsze od ciebie. Uważaj jednak, bo jeśli oboje zamknięcie się na swoje słowa, może to zniszczyć wasz związek.

kobiety

Szanujcie się wzajemnie

Koncentracja na tym, co ma ci do powiedzenia partner – szczególnie jeśli to dla niego ważne – jest podstawą udanej komunikacji. To miecz obosieczny. Jeżeli nie będziesz słuchała partnera, on nie będzie słuchał ciebie. Poszanowanie rozmówcy jest bardzo ważne, by się dogadać. Wskazówka: jeśli czujesz, że słowa ukochanego do ciebie nie docierają, powiedz mu to wprost. Szczerość popłaca. Lepiej przesunąć dyskusję na inny termin, niż udawać, że spłynęło na ciebie każdego jego słowo, prawda?

kobiety

Pauzujcie i pytajcie

Już wiesz, że kobieta nie słucha partnera, gdy ten owija w bawełnę, opowiada niestworzone historie albo wciąż karmi cię tym samym. Z mężczyznami jest podobnie – wyłączają się niepostrzeżenie, a potem denerwujemy się, że nic do nich nie dotarło. Co wtedy? Robić przerwy i pytać, prosić o opinię. Będziecie mieli pewność, że partner nie utopił się w waszym monologu. Zadawaj pytania, pytaj, czy twój rozmówca wszystko rozumie. I zasugeruj to samo partnerowi – jeśli porusza ważny dla niego temat, niech na bieżąco prosi cię o opinię albo radę.

EPN

kobiety

Jak mówić, by nas słuchali?

Są jeszcze inne powody, dla których kobieta i mężczyzna wzajemnie się nie słuchają. Nie da się jednak ukryć, że zamknięcie się na słowa partnera (bez względu na to, czy to ty je wypowiadasz, czy robi to mężczyzna) bardzo utrudnia komunikację i rodzi problemy, z którymi często trudno sobie poradzić. Musicie popracować nad tym aspektem. Zwłaszcza że słuchania partnera i dobrej rozmowy można się nauczyć.

Poczekajcie na odpowiedni moment

Nie słuchasz partnera, jeśli zaczął swój monolog w momencie, gdy masz godzinę, by skończyć ważny projekt, kąpiesz kilkumiesięczne dziecko albo uczysz się przed jutrzejszym egzaminem. On też cię nie słucha, jeśli zaczęłaś mu się zwierzać podczas meczu albo w chwili, gdy on wykończony ciężkim dniem właśnie wrócił do domu. Wnioski? By rozmowa była satysfakcjonująca dla obu stron, zwłaszcza jeśli temat wymaga uwagi i skupienia, wybierzcie odpowiedni moment.

kobiety

Nie umie przechodzić do rzeczy

Podobno to kobiety nie potrafią mówić bez owijania w bawełnę. Przeskakują od tematu do tematu, unikają trudnych słów, kombinują. Może się jednak zdarzyć, że tak samo zachowa się twój partner – zwłaszcza jeśli jesteś na niego zła, poruszacie trudny temat albo gdy brakuje mu pewności siebie. Kobieta zmęczona bezsensowną paplaniną, która nie zmierza do żadnego celu, po prostu się wyłączy. Rada? Poproś go, by powiedział wprost, o co mu chodzi. Zaoszczędzi wam to obojgu czasu i niepotrzebnych nerwów.

Opowiada niestworzone historie

Właśnie oznajmił, że zamierza rozkręcić biznes, na którym się kompletnie nie zna – i zarobić na nim miliony. Albo snuje marzenia o domu, w którym będziecie mieszkać, choć nie może znaleźć pracy. Może powiedział coś jeszcze bardziej kosmicznego, kompletnie nierealnego, wręcz irytującego… Dla kobiety, która twardo stąpa po ziemi, takie przechwałki to zwyczajny monolog oderwanego od rzeczywistości faceta. Nic dziwnego, że się wtedy wyłączasz.

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo